Mějte přehled o dění v onkologii

Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek

» Z oboru » Březnový přehled aktualit

Březnový přehled aktualit

Odborné články Aktuality
Březnový přehled aktualit

Víte, že vyšla nová kniha o diagnostice a léčbě maligního melanomu nebo druhé knižní vydání o problematice gliomů? Už jste četli o novinkách z MOÚ, kde nová magnetická rezonance urychlí diagnostiku onkologických pacientů? Jak může pokročilá zobrazovací technologie pomoci předpovědět progresi rakoviny plic po operaci? Nenechte si ujít přehled březnových novinek a dozvíte se více.

1/ Knižní novinka: Maligní melanom – Diagnostika a léčba
Monika Arenbergerová, Marek Pásek, Petr Arenberger
Za Vaši pozornost stojí nová knižní publikace, která vychází z aktuálního doporučeného postupu (aktualizace k začátku roku 2023) a obsahuje precizní doporučení pro diagnostiku a léčbu této malignity. Je určena především onkologům a dermatologům, ale i dalším profesím. Detaily zde.

Zdroj: eshop.maxdorf.cz

2/ Knižní tip: Gliomy
Radek Lakomý, Tomáš Kazda, Pavel Šlampa a kol.
Zhoubný novotvar mozku patří mezi 20 nejčastějších zhoubných novotvarů v České republice a incidence tohoto onemocnění stále roste. Úspěch knihy Gliomy (Maxdorf 2013) vedl autory k přípravě druhého vydání této klinicky velmi potřebné publikace. Rovněž text druhého vydání je bohatě doplněn obrazovou dokumentací. Nenechte si ujít detaily.

Zdroj: eshop.maxdorf.cz

3/ Nová magnetická rezonance urychlí diagnostiku onkologických pacientů v MOÚ
Kvalita zobrazení magnetické rezonance (MR) je zcela zásadní u onkologických pacientů jak v primární diagnostice, tak k časnému zjištění případných komplikací u již léčených pacientů. Nový MR přístroj rozšíří možnosti zobrazení malých struktur, jako jsou cévy, mozek, mícha, cévní struktury, slinivka, gynekologické orgány nebo prostata. Více v článku.

Zdroj: www.mou.cz

4/ Nový přístroj zdokonalí diagnostiku a výzkum onkologických onemocnění v Masarykově onkologickém ústavu
Jedním z vědeckých přístupů souvisejících s rozvojem diagnostických metod je nalezení nových souborů specifických proteinů (biomarkerů) v krvi, které se koncentrací nebo strukturou liší od zdravých jedinců. Na základě porovnání těchto skupin budou moci lékaři upravit či vyměnit léčbu a zajistit snížení projevů nežádoucích účinků. Detaily zde.

Zdroj: www.mou.cz

5/ Výsledky terapie u vysoce rizikových a velmi rizikových pacientů s rakovinou prostaty po roboticky asistované radikální prostatektomii
Tato studie zkoumala onkologické a funkční výsledky roboticky asistované radikální prostatektomie (RaRP) u vysoce rizikových a velmi rizikových pacientů s rakovinou prostaty, kteří dostávali kombinaci RaRP a adjuvantní léčby. Jaké výsledky studie přinesla, si můžete přečíst zde.

Zdroj: journals.plos.org

6/ Pokročilá zobrazovací technologie by mohla pomoci předpovědět progresi rakoviny plic po operaci
Pokročilá zobrazovací technologie, která využívá umělou inteligenci (AI), může podle nových údajů potenciálně předpovědět, u kterých pacientů s rakovinou plic pravděpodobně dojde po operaci k progresi rakoviny. Přečtěte si o této novince. Zdroj: www.medscape.com

Sdílet
Přihlaste se k odběru newsletteru. Na nově publikované případy Vás rádi upozorníme.
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.