Mějte přehled o dění v onkologii
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Molekulární klasifikace karcinomu prsu – současný stav
Prezentace prof. Skálové se věnuje klasifikaci karcinomu prsu dle intrinsických podtypů stanovených dle genové exprese. Co je nového?
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Vítejte v rubrice novinek
V této rubrice Vás budeme pravidelně informovat o aktuálním dění ve světě onkologie. Těšit se můžete na videa, články či reportáže z odborných kongresů a mnoho dalšího.
prof. MUDr. Tomáš Büchler, Ph.D., Onkologická klinika 2. LF UK a FN v Motole, Praha
Článek se věnuje problematice aktuálních možností v léčbě renálního karcinomu (renal cell carcinoma, RCC). Jaké prognostické systémy používáme pro klasifikaci nemocných a výběr léčby? Co víme o rozdílu v přežití bez progrese (PFS) a celkovém přežití (OS)? Jaká je doporučená léčba první linie u pacientů se světlobuněčným metastatickým renálním karcinomem? A jak je to s indikací imunoterapie u rizikových pacientů po nefrektomii k prevenci relapsu onemocnění?
MUDr. Martin Špaček, Ph.D. I. interní klinika – klinika hematologie, Všeobecná fakultní nemocnice a 1. LF UK, Praha
Léčba chronické lymfocytární leukemie (CLL) prochází dramatickým vývojem. Jaký je přehled aktuálních terapeutických doporučení a možností? Jaký efekt terapie nabízí akalabrutinib, ibrutinib, venetoklax, idelalisib a další inhibitory Brutonovy tyrosinkinázy? Co přinesly kombinace cílených léků a jaké je další směřování terapie chronické lymfocytární leukemie. Celý článek si můžete přečíst ZDE.
MUDr. Kamila Polgárová, Ph.D. | MUDr. Tereza Líkařová | prof. MUDr. Marek Trněný, CSc.
Spektrum diagnóz, u nichž se moderní terapie pomocí CAR-T lymfocytů využívá, se rozšiřuje – schváleno je použití pro lymfom z plášťových buněk i pro folikulární lymfom. Které faktory ovlivňují efektivitu terapie CAR-T lymfocyty? Co víme o toxicitě? Jaké využití mají CAR-T lymfocyty v terapii agresivních B-nehodgkinských lymfomů, indolentních B-nehodgkinských lymfomů, folikulárního lymfomu, T-nehodgkinských lymfomů a dalších typů lymfomů?
Evropská síť klinických studií založených na konceptu precizní medicíny. Kdo je součástí? Belzutifan plus cabozantinib pro pacienty s pokročilým světlobuněčným renálním karcinomem dříve léčeným imunoterapií? Jsou vícenásobné mRNA vakcíny příslibem pro léčbu rakoviny související s HPV? Dozvíte se v květnových novinkách.
Dovolte, abychom Vás informovali o konání 14. Celostátní konference paliativní medicíny, která proběhne ve dnech 15. - 16. září 2023 v hotelu Clarion v Praze. Pro letošní rok je pro Vás připraven bohatý program s mimořádnými plenárními řečníky, Andreasem Michalsenem z Německé společnosti intenzivní medicíny, spoluautorem konceptu přiměřenosti péče, a Ladislavem Duškem, ředitelem ÚZIS. Těšit se můžete také na sdělení cílená na jednotlivé oblasti naší práce, informace o aktuální zahraniční literatuře, prakticky orientované workshopy i doprovodný program.
Autor: MUDr. Vlasta Raušová
Poslední desetiletí přineslo rozvoj imunoterapie checkpoint inhibitory (ICI) založený na porozumění funkce inhibičních molekul, které se podílejí na přerušení protinádorové imunitní odpovědi, jako jsou programmed cell‑death (PD‑1), programmed cell‑death ligand 1 (PD ‑L1) a cytotoxic T‑lymphocyte antigen 4 (CTLA4). Léčba checkpoint inhibitory přinesla významné zlepšení léčby pokročilých karcinomů plic a stala se standardní součástí léčebného algoritmu, ale má i svá úskalí – rezistenci, která se u pacientů vyskytuje velmi často.
Dobrý den, prosil bych o doporučení dalšího postupu u mladé (34 l.) spolupracující pac. s pozitivní rodinnou anamnézou - negativním genetickým vyšetřením, po neoadjuvantní CHT, po bilat. mastektomii s exent. axily vpravo s plán. rekonstrukcí ***** z...
53ročná pacientka, menopauza 2 roky bez komorbidity. MMG+USG 8.2022 - tu HLQ tu 8x7 mm. Rtg sn. hrudníka negat. USG abd. negat. MR prsníkov 1.2.2023 - nehodnotitelné, pre artefakty z Magseed zrna, ktoré je ventrálne od resekčného lôžka. Ca mammae l....
Dobrý deň, chcel by som poprosiť o názor v Otázke systémovej CHT pri MCRPC - retratmeent docetaxel vs. Cabazitaxel., event. iné? Pacien ŠJ nar. 1958 V predchorobí v priebehu roku 2020 bolesti v konečníku, na proktolog. ambulancii zistené hemoroidy +...
Autor: MUDr. Vlasta Raušová
Údaje o mortalitě integrují dopady incidence, stadia v době diagnózy a léčbu. Proto jsou předpokládané odhady údajů o úmrtnosti na rakovinu užitečným nástrojem pro hodnocení kontroly onemocnění. V tomto článku je prezentována projektovaná mortalita na rakovinu v pěti nejlidnatějších zemích Evropské unie (EU-27), tj. Francii, Německu, Itálii, Polsku a Španělsku, spolu s Velkou Británií. Zvláštní pozornost je věnována karcinomu plic, s podrobnými analýzami četnosti výskytu v různých věkových skupinách.
Vzdělávací projekt ONKO AKADEMIE Vám nabídl již tři série řešených kazuistik z praxe. Jejich cílem je rozšířit Vaše zkušenosti o případy Vašich kolegů. I takového pacienta můžete potkat ve své ordinaci! Projekt je koncipován jako e-learningový kurz, je zdarma a máte možnost získat 2 kredity do systému celoživotního vzdělávání.
Jaké případy prezentoval třetí cyklus edukačních onkologických kazuistik?
Edukační kazuistiky jsou oblíbenou formou vzdělávání. Prezentují konkrétní pacienty z praxe, popisují indikovanou léčbu a předkládají odůvodnění zvoleného postupu. Začíst se do zajímavých případů z onkologické praxe Vám umožňuje e-learningový projekt ONKO AKADEMIE. Můžete si projít případy, které řešili Vaši kolegové, osvěžit si léčebný algoritmus u dané diagnózy a připravit se na podobného pacienta. Možná se zítra objeví i na Vašem pracovišti. Získat můžete díky tomuto e-learningovému projektu rovněž 2 kredity do systému celoživotního vzdělávání.
V rámci projektu ONKO AKADEMIE byly publikovány již tři série edukačních kazuistik s onkologickou tematikou. Jejich cílem je sdílení zkušeností z praxe, prezentace zajímavých případů a edukace. Díky předloženému případu konkrétního pacienta z klinické praxe máte možnost vidět, jak postupovali v léčbě Vaši kolegové. Připojeno je odůvodnění, proč byl vybrán daný léčebný postup.
Zajímá Vás, co konkrétně kazuistiky řešily?
Odborníci na paliativní péči se sešli ve FNUSA. Mamografické čtení snímků pomocí umělé inteligence. Nadace The Kellner Family Foundation daruje půl miliardy na vybudování výzkumného onkologického centra v pražském Motole. Nový diagnostický nástroj pro diferenciaci dermatoskopických snímků rakoviny kůže. Tudy k dubnovým novinkám.
Letošní jubilejní XXV. setkání Klubu mladých onkologů se uskuteční již tradičně v hotelu Medlov ve Fryšavě pod Žákovou horou v termínu 16. - 18. 6. 2023. Tématem budou POKROKY V ONKOLOGII ZA POSLEDNÍCH 5 LET.
Vstupujete na stránky obsahující informace, které jsou určeny lékařům oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (dále jen „zdravotnický odborník“), a nikoliv široké (laické) veřejnosti či jiným skupinám odborníků.
Kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ prohlašujete, že:Pro případ, že nejste zdravotnickým odborníkem – lékařem oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro, pak kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ potvrzujete, že jste seznámen s riziky, kterým se vystavujete v důsledku možného chybného vyhodnocení informací, které jsou určeny odborníkům-lékařům, přičemž tato rizika zcela akceptujete. Tato rizika zahrnují zejména možnost chybného vyhodnocení (interpretace) informací dále uvedených, chybného posouzení vlastního zdravotního stavu, či možnost vzniku mylné preference ve vztahu k určitému humánnímu léčivému přípravku, zdravotnickému prostředku nebo diagnostickému zdravotnickému prostředku in vitro, neboť o vhodnosti případné léčby určitým humánním léčivým přípravkem, jehož výdej je vázán na lékařský předpis, nebo určitých typů zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro), rozhoduje vždy lékař po posouzení zdravotního stavu pacienta. Vhodnost užití humánního léčivého přípravku, jehož výdej není vázán na lékařský předpis, nebo zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro) je vhodné předem zkonzultovat s lékařem či lékárníkem.
Vyberte Vaši specializaci
Slouží k lepšímu zacílení odborného obsahu