Mějte přehled o dění v onkologii

Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek

» Z oboru

Z oboru pro lékaře

Vítejte v rubrice novinek

V této rubrice Vás budeme pravidelně informovat o aktuálním dění ve světě onkologie. Těšit se můžete na videa, články či reportáže z odborných kongresů a mnoho dalšího.

Objevte konzultační a vzdělávací portály pro odbornou veřejnost - podporujeme mezioborovou spolupráci
Objevte konzultační a vzdělávací portály pro odbornou veřejnost - podporujeme mezioborovou spolupráci
19. 4. 2024

Využijte všech výhod, co portály nabízejí. Jsme tu pro Vás! Řekněte o nás i svým kolegům.

HEMATOLOGIE-online.cz

Mujpacient.cz

REVMA-online.cz

Objevte akreditovaný cyklus kazuistik ONKO AKADEMIE
Objevte akreditovaný cyklus kazuistik ONKO AKADEMIE
19. 4. 2024

Zapojte se do vzdělávacího projektu, který přináší možnost vyzkoušet si správný terapeutický postup jak u běžných, tak u nestandardních případů z onkologické praxe. Pokud správně zodpovíte 8 z 10 otázek, získáváte 2 kredity do systému celoživotního vzdělávání. Ke kazuistikám se můžete i zpětně vrátit. Obohaťte své znalosti o případy z praxe Vašich kolegů!

XXIX. Jihočeské onkologické dny 2024
XXIX. Jihočeské onkologické dny 2024
17. 4. 2024

Dovolujeme si vás pozvat na XXIX. JIHOČESKÉ ONKOLOGICKÉ DNY, které se uskuteční 24. – 26. 4. 2024. Kongres se tradičně koná v Jízdárně v areálu českokrumlovského zámku. Pravidelně se ho účastní 400 odborníků z České a Slovenské republiky a přes 30 vystavujících firem.

IX. ročník konference Komplexní novinky v onkourologii
IX. ročník konference Komplexní novinky v onkourologii
13. 4. 2024

Dovolujeme si Vás informovat o konání 9. ročníku odborné konference KNOU, která je věnována onkourologii. Konference se koná 17.–18. května 2024 a proběhne opět na pražském Smíchově v hotelu Andel's. Akci pořádá 4Education s. r. o., pod záštitou České urologické společnosti ČLS JEP, České akademie urologie a 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole.

Kraniofaryngeomy - knižní tip
Kraniofaryngeomy - knižní tip
11. 4. 2024

Kraniofaryngeom je benigní nádor, který je často spojen s agresivním chováním vedoucím k postižení řady důležitých/kritických struktur (hypofýza, zraková dráha, hypothalamus). Poruchy způsobené samotným nádorem či jeho léčbou se projevují závažnými komplikacemi (endokrinologické, metabolické, neurologické, oftalmologické, psychologické).

CAR-T buněčná terapie jako horká novinka v revmatologii - podcast
CAR-T buněčná terapie jako horká novinka v revmatologii - podcast
3. 4. 2024

prof. MUDr. Jiří Vencovský, DrSc.

Imunoterapie s chimerickými antigenními receptory, tedy CAR-T buněčná terapie, se využívá zejména v onkologii. Velmi zajímavou novinkou je ale využití CAR-T buněčné terapie také u pacientů se systémovým revmatologickým onemocněním. 

Nejnovější případy

Karcinoid appendixu

4. 2. 2024 10:44

Jsem pediatr. Mému synovi (21 let) byl diagnostikovan neuroendokrinni tumor appendixu. Nasledujici histologie: Ulceroflegmonozni appendicitis, fibrozne hnisava periappendicitis s pocinajici flegmonou mezenteriola. V tomto terenu zachycena infiltrace...

Leukopenie při léčbě transtuzumabem

31. 1. 2024 08:41

43letá pacientka, od 2/2023 Ca mammae l.sin., cT3NOMO, multicentrický, biopsie: invazivní duktální grade 2, skóre 6, ER a PR negat. HER2 +(skóre 3+), bez nekrozy či angioinvaze genetika negativní. 16.3.23 MR prsu + KL před zahájením léčby: Vpravo bpn...

Recidiva adenokarcinomu pyloru

13. 11. 2023 10:40

Dobrý den, pacientka 56let s adenokarcinomem po totální gastrectomii, která proběhla v 5/2022, proběhla adjuvantní chemoterapie mimo VFN a radioterapie 9-12/2022. V únoru 2023 začaly znovu obtíže, ale až v květnu pacientku hospitalizovali pro ascites...

8. Praktická konference pro praktické lékaře
8. Praktická konference pro praktické lékaře
3. 4. 2024

Srdečně Vás zveme na každoroční konferenci pořádanou Mladými praktiky.

Těšíme se na vás 27. - 28. dubna 2024, letos podruhé v prostorách Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Podpůrná a paliativní péče - dotazník
Podpůrná a paliativní péče - dotazník
3. 4. 2024

Prosíme o vyjádření názoru a zkušeností z využívání spolupráce s týmy podpůrné a/nebo paliativní léčby a péče, ambulancemi paliativní medicíny, resp. paliatry.

Vyplnění zabere 5-10 minut. Dotazník je určen pro lékaře a lékařky oborů klinická onkologie, hemato-onkologie, radiační onkologie. Byl připraven ve spolupráci se zástupci Sekce podpůrné léčby a péče ČOS, Psychoonkologické sekce ČOS a České společnosti paliativní medicíny ČLS JEP.

S díky za Váš čas a ochotu.

Za zpracovatelský tým prof. MUDr. Samuel Vokurka, Ph.D.

Zásadní pokroky v léčbě mnohočetného myelomu s naším předním odborníkem
Zásadní pokroky v léčbě mnohočetného myelomu s naším předním odborníkem
28. 3. 2024

Prof. MUDr. Roman Hájek, CSc., v krátkém vstupu z letošních již XXX. Pařízkových dnů, shrnuje novinky v léčbě mnohočetného myelomu. Došlo k mimořádnému pokroku.

Převratné výsledky v terapii nově diagnostikovaných pacientů přinesly dvě recentně publikované studie PERSEUS a IsKia

Radiační onkologie v praxi
Radiační onkologie v praxi
25. 3. 2024

Masarykův onkologický ústav vydává novou a aktualizovanou publikaci Radiační onkologie v praxi. Páté aktualizované vydání autorů Pavel Šlampa a kolektiv.

Predikce mortality na nádorová onemocnění v Evropě pro rok 2024 se zaměřením na kolorektální karcinom
Predikce mortality na nádorová onemocnění v Evropě pro rok 2024 se zaměřením na kolorektální karcinom
24. 3. 2024

Autor: MUDr. Vlasta Raušová

Předpokládané údaje o úmrtnosti na rakovinu v roce 2024 zůstávají v EU, v jejích pěti nejlidnatějších zemích i ve Spojeném království, příznivé. Ve sledovaném období 2018 až 2024 klesla úmrtnost o 6,5 % u mužů a o 4,3 % u žen. V důsledku růstu populace a stárnutí však počet úmrtí stále stoupá; v roce 2024 se předpokládá celkem 1 270 800 úmrtí v EU a 172 900 úmrtí ve Spojeném království.

Březen 2023 - přehled aktualit
Březen 2023 - přehled aktualit
17. 3. 2024

Máme pro vás jarní přehled novinek z oblasti onkologie. Náklady VZP na centrovou péči poprvé překročily 20 miliard korun. O jaký nárůst se jedná? Co víme o novém programu časného záchytu nádorů prostaty? Vědci identifikovali nejrizikovější skupinu pacientů se stadiem pT1 NMIBC, kteří by měli být intenzivně sledováni. Nenechte si ujít březnové novinky!

Přihlaste se k odběru newsletteru. Na nově publikované případy Vás rádi upozorníme.
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.