Mějte přehled o dění v onkologii

Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek

» Z oboru » Mladí dospělí bývají diagnostikovaní pozdě, potřebují daleko větší podporu zvenčí

Mladí dospělí bývají diagnostikovaní pozdě, potřebují daleko větší podporu zvenčí

Aktuality
Mladí dospělí bývají diagnostikovaní pozdě, potřebují daleko větší podporu zvenčí

Nádorová onemocnění dospívajících a mladých dospělých tvoří přibližně 3–4 % všech nově diagnostikovaných nádorových onemocnění. Jejich výskyt však postupně narůstá, a to přibližně o 1 % ročně. Za posledních 30 let se významně zlepšila i prognóza těchto pacientů. V současnosti se více než 5 let od diagnózy dožívá přes 80 % z nich.

Celosvětově je tato skupina definována věkem mezi 15 až 39 lety, specifickou podskupinou, z hlediska svých potřeb jsou mladí dospělí ve věku 18 až 30 let. V Masarykově onkologickém ústavu je ročně diagnostikováno nebo léčeno v této věkové skupině přibližně 400 pacientů. Dalších cca 800 pacientů je ve věku 31–39 let. Výrazně převažují nádory prsu, varlete, kůže, sarkomy kostí a měkkých tkání, nádory štítné žlázy, mozku a míchy a jiných částí centrálního nervového systému (CNS). Kromě solidních nádorů se častěji vyskytují i některé lymfomy, např. Hodgkinův lymfom. Po 30. roce věku se přidávají nádory hrdla děložního a tlustého střeva.

„Nádorová onemocnění u mladých lidí jsou jiná než u dětí a starších dospělých, a to i v případě, že jejich název zní stejně. Některé nádory se vyskytují typicky v této věkové kategorii. Stejně tak se liší i spektrum a závažnost nežádoucích účinků protinádorové léčby. Navíc období dospívání a mladé dospělosti jsou jedinečné a složité fáze života vzhledem k mnoha fyzickým, emocionálním a sociálním přechodům. Všechny tyto aspekty ovlivňují jak léčbu, tak i přístup k těmto nemocným a jejich blízkým,“ vysvětluje ředitel MOÚ Marek Svoboda.

MOÚ je členem Evropské referenční sítě pro vzácné solidní nádory dospělých (EURACAN) a pro dědičná nádorová onemocnění (GENTURIS). Toto členství se stává výhodou zejména při diagnostice a léčbě nádorů u pacientů mladého věku. Jejich významná část patří do skupiny tzv. vzácných nádorů a rovněž častěji vznikají na podkladě dědičných dispozic.

„Léčba zářením musí probíhat cíleně na nádor se šetřením okolí, přičemž dávky záření vychází z mezinárodních standardů. Podmínkou jsou moderní ozařovače, které např. dokáží koordinovat záření s dechovými pohyby, nebo jsou vybaveny přesnou zaměřovací technikou. Těmito přístroji MOÚ samozřejmě disponuje,“ shrnuje přednosta Kliniky radiační onkologie Pavel Šlampa.

Z nádorů mladých dospělých výrazně vyčnívá diagnóza zhoubného nádoru varlete. V průměru je ročně diagnostikován u téměř stovky mužů. Nejběžnějšími klinickými příznaky jsou většinou jen lokální potíže jako zvětšení varlete, změna konzistence (zatvrdnutí) či bolest v místě. Velice zrádná je varianta u cca 10 % pacientů, kteří mají příznaky metastatického onemocnění. Trápí je bolesti zad, bolesti břicha, kašel, dušnost, neurologické symptomy či zduření a bolestivost prsních žláz. „Hlavní je nepodceňovat prevenci. Samovyšetřovat by se měl každý muž po sprše nebo koupeli automaticky. Stejně tak při popsaných potížích vyrazit k doktorovi, na místě není stud, v mladém věku hrajeme o čas,“ apeluje Radek Lakomý, vedoucí lékař Kliniky komplexní onkologické péče MOÚ.

U mladých žen vede statistiky nádor prsu. Zároveň je v tomto věku hlavní příčinou úmrtí. Onkoložka Katarína Petráková vysvětluje: „Mladší pacientky nespadají do celoplošného screeningu, a proto jsou často diagnostikovány v pokročilejším stadiu. Současně u nich déle trvá stanovení diagnózy, což může mít negativní dopad na jejich prognózu.“ Bohužel také stoupá výskyt rakoviny prsu během těhotenství, důvodem je zvyšující se věk rodiček. U těhotných žen jde opět o nejčastější malignitu (incidence 15 až 35/100 000 obyvatel). „I o tyto pacientky v MOÚ dlouhodobě pečujeme,“ dodává primářka Petráková.

Pro mladé dospělé jsou dále typické sarkomy, tedy zhoubné nádory pojivových tkání – měkkých tkání a kostí. U dětí a adolescentů tvoří sarkomy 68 % všech nádorů. U dospělých se jedná ani ne o 1 % případů (z toho sarkomy kostí pouze 0,2 %). Dagmar Adámková, která se léčbou sarkomů zabývá již od roku 1997 a je vedoucí sarkomového týmu MOÚ, uvádí: „Jde o vzácné nádory, ročně evidujeme v průměru 30 případů u měkkých tkání a 28 u kostí a kloubních chrupavek. V zásadě je problémem vysoká biologická agresivita nádorů, kdy až u čtvrtiny pacientů jsou v době diagnózy přítomny metastázy. Zároveň je klíčová časná a kvalitní diagnostika, u mladých lidí se setkáváme s tím, že nikoho včetně zdravotníků nenapadne, že by mohlo jít právě o toto onemocnění.“

Sami pacienti si v mladém věku nepřipouští, že by mohli rakovinou onemocnět. Vedoucí Úseku klinické psychologie MOÚ Radka Alexandrová k tomu dodává: „Jako psychologové nabízející podporu v nemoci vstupujeme na tenký led. Tito pacienti jsou osobnostně ještě velmi křehcí, zranitelní, v tomto věku se teprve dotváří funkční strategie vyrovnávání se se zátěží, nemají ještě dostatek životních zkušeností ani informací, prožívají bouřlivé emoční stavy, které ještě plně neumí mít pod kontrolou. Z pohledu vývojové psychologie tato fáze nese jako hlavní vývojový úkol žít se vším, co k tomu patří. Je to období plné energie, dynamiky, hledání nových zážitků, vztahů, zkušeností, směrů, objevování sebe sama i vnějšího světa, expandování, zkoušení, posunování hranic. Proto je tedy pro mladého člověka velmi těžké adaptovat se na fakt život ohrožujícího onemocnění. O smrti a těžké nemoci nepřemýšlí do té doby, než je s ní tvrdě konfrontován. A i to bývá bohužel často později, než u jiných věkových skupin, pacienti tohoto věku bývají diagnostikováni pozdě a začínají se léčit v pokročilejších stadiích onkologického onemocnění.“ V MOÚ nabízíme těmto pacientům formy krizových intervencí nebo dlouhodobější psychoterapii, a to i pomocí moderních elektronických nástrojů, např. mobilní aplikace MindCare. Individuální psychoterapii může využít jak pacient, tak jeho blízcí. „Snažíme se zlepšit jejich vnímání kvality života, umožnit jim emoční ventilaci a uvolnění tenze, podporu a sdílení, zprostředkovat pochopení jejich situace,“ uzavírá Alexandrová.

Onkologická léčba mladých dospělých probíhá v rámci Národního onkologického centra Brno i ve spolupráci s oběma fakultními nemocnicemi. Kromě vlastní protinádorové léčby MOÚ poskytuje komplexní podpůrnou péči mladým onkologickým pacientům, do které patří psychologická a sociální podpora, onkokosmetická poradna, poradny zdravého životního stylu, stravování, poradnu pro odvykání kouření i aktivity pro zvyšování tělesné zdatnosti v průběhu a po ukončení léčby. Ve spolupráci s centry reprodukční medicíny zajišťuje programy pro možné zachování fertility a plánovaného rodičovství. 

Zdroj: www.mou.cz

Sdílet
Přihlaste se k odběru newsletteru. Na nově publikované případy Vás rádi upozorníme.
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.