Mějte přehled o dění v onkologii
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek
Hlavním tématem letošního ročníku Českého dne boje proti rakovině je prevence kolorektálního karcinomu, tedy rakoviny tlustého střeva a konečníku. Jedná se o nejčastější a zároveň nejzávažnější onkologické onemocnění v České republice. VZP vloni evidovala celkem 332 800 klientů, kteří se léčili s některým typem rakoviny. Téměř každý desátý z nich, přesně 31 300 pacientů, se pak léčilo právě s kolorektálním karcinomem.
Kolorektální karcinom je u nás každoročně diagnostikován u více než 7 000 lidí a okolo 3 000 pacientů na něj umírá. Onemocnění v prvních fázích často probíhá bez příznaků, a proto je včasný záchyt pomocí screeningu klíčový – až 90 % pacientů může být při včasné diagnóze zcela vyléčeno. Screeningové vyšetření dokáže odhalit přednádorové změny nebo časná stadia rakoviny ještě před tím, než se projeví příznaky.
Screening jako nejlepší prevence, přesto jej Češi vynechávají
Ze zprávy OECD/EU Health at a Glance: Europe 2024 vyplývá, že screeningové vyšetření v Česku navštěvuje zhruba 29 % lidí ve věku 50–74 let, zatímco evropský průměr je 42 % pacientů. Nejlépe jsou na tom v tomto ohledu ve Finsku (77 %) a Nizozemsko (68 %). V Česku se tak jedná o nejméně navštěvovaný ze tří hlavních onkologických screeningových programů (kromě kolorekta ještě mamografický screening a screening cervixu), což potvrzují i statistiky VZP ČR. Na bezplatné vyšetření mají v ČR nárok všichni nad 50 let, vyšetřit se mohou buď testem na okultní krvácení do stolice (TOKS), nebo kolonoskopicky. Kdo vystaví pacientovi na screening žádanku a kde jej mohou vyšetřit, naleznete zde.
Z průzkumu*, který si nechala VZP vypracovat, vyplývá, že jen 55 % Čechů ví, že screening je preventivní vyšetření k odhalení nemocí v časných a léčitelných stadiích. Některé ze screeningových vyšetření podstoupilo podle vlastní odpovědi pouze 30 % dotázaných. Z šetření dále vyplynulo, že se s nádorovým onemocněním v blízké rodině setkala celá polovina respondentů (52 %). Ti, kteří si takovou zkušenost nesou, jsou pak také ochotnější k návštěvě screeningového vyšetření.
*průzkum pro VZP ČR; agentura ppm factum research, s. r. o. (11/2024); 1 000 respondentů 18+
Léčba karcinomu kolorekta a náklady VZP
V roce 2024 bylo s kolorektálním karcinomem léčeno 31 296 pacientů a náklady na jejich léčbu dosáhly 2,29 miliardy korun. I přes mírný pokles počtu pacientů oproti předchozím letům náklady každoročně rostou, což odráží vyšší náklady na moderní a účinnější léčbu.
Různé onkologické formy mělo v roce 2024 přes 332 tisíc klientů VZP a pojišťovna za jejich léčbu zaplatila 23,6 miliardy korun. Mezi nejčastější formy nádorových onemocnění, se kterými se léčili klienti VZP, patřily nádory kůže (80 tis.), prsou (58 tis.) a mužských pohlavních orgánů (56 tis.). Nejdražší je léčba nádorů mízních, krvetvorných a příbuzných tkání, kdy za ni VZP zaplatila v souhrnu přes 5 miliard korun.
* jedná se o počet UOP přes všechny skupiny diagnóz
VZP apeluje na všechny pojištěnce ve věku nad 50 let, aby nezanedbávali prevenci a využili možnost bezplatného screeningového vyšetření kolorektálního karcinomu. Včasný záchyt může zachránit život – vyšetření je jednoduché, bezbolestné a může odhalit onemocnění ve fázi, kdy je plně léčitelné. Více informací o možnostech preventivních vyšetření naleznete na: www.vzp.cz/prevence.
Mgr. Viktorie Plívová
tisková mluvčí
Tisková zpráva ke stažení ZDE
Vstupujete na stránky obsahující informace, které jsou určeny lékařům oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (dále jen „zdravotnický odborník“), a nikoliv široké (laické) veřejnosti či jiným skupinám odborníků.
Kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ prohlašujete, že:Pro případ, že nejste zdravotnickým odborníkem – lékařem oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro, pak kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ potvrzujete, že jste seznámen s riziky, kterým se vystavujete v důsledku možného chybného vyhodnocení informací, které jsou určeny odborníkům-lékařům, přičemž tato rizika zcela akceptujete. Tato rizika zahrnují zejména možnost chybného vyhodnocení (interpretace) informací dále uvedených, chybného posouzení vlastního zdravotního stavu, či možnost vzniku mylné preference ve vztahu k určitému humánnímu léčivému přípravku, zdravotnickému prostředku nebo diagnostickému zdravotnickému prostředku in vitro, neboť o vhodnosti případné léčby určitým humánním léčivým přípravkem, jehož výdej je vázán na lékařský předpis, nebo určitých typů zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro), rozhoduje vždy lékař po posouzení zdravotního stavu pacienta. Vhodnost užití humánního léčivého přípravku, jehož výdej není vázán na lékařský předpis, nebo zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro) je vhodné předem zkonzultovat s lékařem či lékárníkem.
Vyberte Vaši specializaci
Slouží k lepšímu zacílení odborného obsahu