Jak mohou běžná analgetika ovlivnit přežití u rakoviny vaječníků? Zjištění ze studie Ovarian cancer Prognosis And Lifestyle nabízejí naději, že užívání NSA může zlepšit přežití u karcinomu ovaria. Čtěte dál.

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

» Praktický lékař » CA pankreatu

CA pankreatu

8. 7. 2022
raritní

Dobrý den, moc děkuji za možnost položit kolegiu tento dotaz. Je to osobní, pacient je můj otec. Já pracuji jako PL v ČR, otec je na Slovensku. V 2/2022 měl USG břicha. Měl zimnici,třesavku, bolest těla, kloubů asi 3 dny, myslím že to mohl být COVID. Jeho lékař indikoval USG. Tam nález paketů uzlin v dutině břišní. Podezření na tu hlavy pankreatu. Následne CT břicha potvrzuje pakety, ale pankreas bez nálezu. Odeslán na onkologii, tam tu markery CA199 450....490.
Palpacne zvětšená uzlina v nadklicku vlevo. Gastroskopie, koloskopie, rtg plic, sternalni punkce vše v normě. Odeslán na urologii (PSA 9), MRI s nálezem ložisek nejasného původu, neindikuje biopsii, bez léčby. Následně extirpace uzliny nadklicku, histologicky adenoca, imunohistochemicky pravdepodobne z GIT. 2.5.2022 PET scan, bez orgánových meta, v pankreatu bez jednoznačného ložiska kumulace, mírně dilatovany ductus pancreaticus, doporučeno endosono, zvýšená kumulace v uzlinách.
Další vyšetření neproběhlo, s nálezem PET hned podána chemoterapie . Otci je 74 let , je ve velmi dobrém stavu. Nyní po 7 infusich chemo, stále bez nežádoucích účinků, plně funkční pracuje, Ko, JT, kreatinin vše v normě, CA199 kleslo na 280. Omlouvám se za chaoticky popis, nemám u sebe všechny nálezy. Chci se jen ujistit, jestli tento postup lze akceptovat, podle mne nebyla dotazena DG do konce, bez staging, bez histologie podána chemo, neuvažovala se operace, nevím jestli s meta v uzlinách vůbec lze uvazovat? nynější chemo chápu jako paliativní. Asi je pravděpodobné, že se jedná o CA pankreatu, je možné že už nelze nic víc udělat, jen se chci ujistit. Možná se ani nelze k tomu vyjádřit bez podrobnějších info? I tak moc děkuji za radu.

Sdílet

Reakce: 2

Z uvedeného vyplývá, že měl pacient histologicky verifikovanou metastázu z nadklíčkové uzliny - adenoca gastrointest. typu. GFS, kolonoskopie, EUS negativní, jedině dynamika Ca 19-9.
Pokud byl PET před extirpací uzliny, tak nelze na vyšetření moc spoléhat.
Pokud až po extirpaci uzliny a byl negativní, bral bych jako že se jedná o nádor nejasné primární lokalizace, má 7 cyklů chemoterapie (není specifikace jaké) tak že bych doporučil přešetření znovu PET/CT a bude-li negativní tak bych jen sledoval. Otázkou je dif dg lymfadenopatie (pakety) a hlavně jejich dynamika nyní po chemoterapii. Zajištovací chemoterapie by neměla přesáhnout 6 měsíců).

doc. MUDr. Igor Kiss, Ph.D.
doc. MUDr. Igor Kiss, Ph.D. 14. 7. 2022 12:34

Postup jistě akceptovat lze, byť je CHT bezpochyby paliativní a podávána vlastně jako testovací pro generalizovaný tumor neznámého origa, pravděpodobně v GIT. Při dobré toleranci je nutno v odstupu cca 3 měsíců zhodnotit její efekt a podle něj zvážit další postup - pokračování, změnu režimu (tento nebyl specifikován) nebo využít asymptomatického období a otce jen sledovat či v opačném případě zvážit paliativní ozáření uzlin.

Další případy

Onkomarker Ca19-9 u 35letého muže

15. 3. 2020 10:38

Dobrý den, prosím o konsultaci u následujícího pacienta: Muž 35 let, nesvéprávný v péči pěstounů (středně těžká mentální retardace,DMO).Ve 20 letech diagnostikován hepatitida B, v roce 2017sérokonverze, HBSAg negativní.Hyperthyreoza zaléčená Thyroz...

Intravenózní cytostatická terapie a červené zabarvení krve

28. 1. 2020 08:48

Nemocný je léčen intravenózní cytostatickou terapií a přijde vyděšen z červeného zabarvení moči. Jakým cytostatikem je léčen? Děkuji za odpověď.

Pacient se zvětšenou zadní krční uzlinou

21. 1. 2020 06:21

Přichází nemocný, že špatně slyší, má huhňavý hlas a zvětšenou zadní krční uzlinu. O jaké onkologické onemocnění se zřejmě jedná? Děkuji za názor.

Přihlaste se k odběru newsletteru. Na nově publikované případy Vás rádi upozorníme.
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.