Jak mohou běžná analgetika ovlivnit přežití u rakoviny vaječníků? Zjištění ze studie Ovarian cancer Prognosis And Lifestyle nabízejí naději, že užívání NSA může zlepšit přežití u karcinomu ovaria. Čtěte dál.

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

» Praktický lékař » Onkomarker Ca19-9 u 35letého muže

Onkomarker Ca19-9 u 35letého muže

13. 3. 2020
Dobrý den, prosím o konsultaci u následujícího pacienta: Muž 35 let, nesvéprávný v péči pěstounů (středně těžká mentální retardace,DMO).Ve 20 letech diagnostikován hepatitida B, v roce 2017sérokonverze, HBSAg negativní.Hyperthyreoza zaléčená Thyrozolem 2013, nyní bez medikace sledován endokrinologem,na pokyn neurologa v roce 2019 odběr onkomarkerů, kde Ca 199: 59,2, v roce 2020 kontrolní odběr Ca 199: 79,3, jinak laboratoř . bez významnější patologie.Z fyzikálního . vyšetření má pacient hypertrofii tonsil, bez recidivujících angin,na DK stav po korekčních operacích , dále bez pozoruhodností.V roce 2016 měl fibrogastroskopii, eradikace Helicobaktera,byla zjištěn skluzná hiátová kýla, duodenogastrický reflux, v roce 2016 byl stomatochirurgický zákrok ,extrakce 3 zubů v celkové anestezii, následně revize zánětlivého infiltrátu.29.7.2019 prodělal herpes zooster bez komplikací.V květnu 2019 měl UZ břicha negativní. Dá se říct, že fyzicky pacient prosperuje. Ještě doplňuji výsledek CT břicha bez výraznější patologie - 2 menší cysty nízko postavených jater, 2 zcela drobné parenchymové cysty L ledviny, minimální tekutina v CD. Dále výsledek MR mozku - bez čerstvých ložiskových změn, ojedinělé nespecifické ložisko gliozy periventrikulárně v bílé hmotě vpravo při frontálním rohu postranní komory - stacionární nález proti MR z 2/2018. kromě elevace Ca19-9 je též elevace AFP z původních 9,6, (4/2019) na 11,4 (3/2020). Prosím o váš názor na etiologii onkomarkeru.
Sdílet

Reakce: 2

Nejprve obecně: neléčí se onkomarkery, ale dané onemocnění, které musí mít klinický nebo grafický korelát (což v uvedeném případě není) a jednoznačnou histologickou verifikaci (zde není z čeho). Takže t.č. není důvod cokoliv podnikat.

Nevím, co vedlo neurologa k indikaci doporučení jejich odběru. Jejich hodnoty běžně oscilují - měl infekt H.Pylori, poté jeho eradikaci, přitom prodělal hepatitidu (oba infekty mohou být rizikové), navíc je možné působení řady dalších faktorů, které výši onkomarkerů ovlivní. Grafická vyšetření měl, není tedy nyní co dalšího provádět a spíše bych se snažil z dalších podobných odběrů vycouvat. Řešit bude třeba až věci jednoznačně prokázané, a i tyto možnosti budou velmi omezené s ohledem na stav a komorbidity pacienta, což je další důvod jej nyní ničím nezatěžovat.

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Dobrý den,
mnohokrát děkuji za odpověď na mého pacienta. Pomohl mi v rozhodování o dalším postupu. Mám nyní v ruce rozbor, který mi pomohl v tom , abych se dále nedala tlačit do dalších vyšetření ať ze strany rodiny či odborných lékařů.
S díky.

Tazatel byl s doporučeními spokojen

Další případy

CA pankreatu

10. 7. 2022 19:49

Dobrý den, moc děkuji za možnost položit kolegiu tento dotaz. Je to osobní, pacient je můj otec. Já pracuji jako PL v ČR, otec je na Slovensku. V 2/2022 měl USG břicha. Měl zimnici,třesavku, bolest těla, kloubů asi 3 dny, myslím že to mohl být COVID....

Intravenózní cytostatická terapie a červené zabarvení krve

28. 1. 2020 08:48

Nemocný je léčen intravenózní cytostatickou terapií a přijde vyděšen z červeného zabarvení moči. Jakým cytostatikem je léčen? Děkuji za odpověď.

Pacient se zvětšenou zadní krční uzlinou

21. 1. 2020 06:21

Přichází nemocný, že špatně slyší, má huhňavý hlas a zvětšenou zadní krční uzlinu. O jaké onkologické onemocnění se zřejmě jedná? Děkuji za názor.

Přihlaste se k odběru newsletteru. Na nově publikované případy Vás rádi upozorníme.
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.