Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

» Onkolog, Urolog » Nádory slinivky břišní » Ca pankreatu - adj. CHT

Ca pankreatu - adj. CHT

20. 7. 2018
raritní
Dobrý den, pacientka 44 let, kuřačka s nově dg Ca kaudy pankreatu 12.6.2018 levostranná resekce pankreatu, pooper. průběh komplikován bilat. BPN s respir. selháním s nutnosti tracheostomie a UPV, t.č. rekonvalescence a klinicky stabilní, PS 1 histol: invaz. duktální Ca pankreatu G1 - typ z velkých duktů, tu 18 mm, sporadicky perineurál. šíření , LV O, RO resekce nejbližší okraj 2 mm , 4 LU bez meta pT1 pNO (4/0) Pn1 L0 M0 st IA opravdu indikovat adj CHT jak je v modré knize? ( obdobný případ má nyní i kolegyně pac. 54 let pTis pNO MO st O, po radik. operaci s Ro okrajem) děkuji za odpověd´
Sdílet

Reakce kolegia: 3

Všechna mezinárodní doporučení (např. NCCN, ASCO,ESMO) vycházející z klinických studií adjuvantní léčbu doporučují a to nezávisle na T N klasifikaci. Z těchto doporučení se následně tvoří i doporučení ČOS v modré knize.
V těchto studiích jsou časná stadia, zvláště pT1, pT2 zastoupena velmi zřídka, ale i v tomto případě, na malých číslech je rozdíl v parametru DFS a mOS značný (ve smyslu léčit či neléčit adjuvancí). Doporučuji si udělat obrázek z publikace: Oettle H, Post S, Neuhaus P et al. Adjuvant chemotherapy with gemcitabine vs observation in patients undergoing curative-intent resection of pancreatic cancer: a randomized controlled trial. JAMA 2007; 297: 267–277. Pro kohortu pT1 a pT2 dohromady byl rozdíl při terapii gemcitabinem ve srovnání s pooperačním sledováním v DFS 48 ku 10 měsícům a mOS 50 ku 27měsýcům ve prospěch adjuvance.
Pokud pacient je ve stavu, že adjuvanci zvládne tak ano, s tím že poslední slovo má pacient. Pokud po operaci není v dobrém stavu, tak ne.
Data na pTis a adjuvanci nejsou k dispozici.

Obecně bych se řídil stavem a preferencí pacienta. Pokud je to hraniční s ohledem na stav a pacient je k léčbě motivován, tak bych začal v redukci a dle tolerance bych se blížil plné dávce. Pokud pacient není schopen s ohledem na celkový stav zahájit adjuvanci do 8-12 týdnů od operace, jen bych sledoval.

doc. MUDr. Igor Kiss, Ph.D.
doc. MUDr. Igor Kiss, Ph.D. 22. 7. 2018 13:13

Podporuji podání adjuvantní léčby i v tomto nízkém stadium, pokud bude možné zahájit s ohledem na stav pacienta do 12 týdnů od operace, u takto mladé pacientky je naléhavost radikální léčby a předpoklad přijatelné tolerance v převaze.

Zejména pro mladý věk a radikální výkon by adjuvance vhodná byla, ale rozhodnout by měl celkový stav nemocné. Pokud je skutečně po pooper.komplikacích v dobrém, podal bych ji, pokud ne a hrozilo by jeho zhoršení, spíše bych ji po domluvě nedal.

Další případy

Mladá pac. s recidivujícím ca pankreatu

29. 11. 2023 11:02

Vážení kolegové, prosím o názor a případné doporučení dalšího postupu v komplikovaném případě 46leté pac. s recidivujícím nádorem pankreatu. Lokálně pokročilý adenokarcinom pankreatu, st.p. ERCP se zavedení stentu pro ikterus, st.p. hemiduodenopankre...

Progrese TU Vaterské papily při adjuvantní CHT

28. 4. 2022 16:02

Pac. přišel na onkolog. ambulanci 11.1.2022 se zákl.dg.: TU Vaterské papily seu duodena dg.12/2021 pT4 pN0(3/0+) pM0 KS II.B Obstrukční ikterus 12/21 Stp hemipankreatoduodenektomii sec Whipple, pankreajejuno, choledochojejuno anastomoza Roux en Y,gas...

Recidiva karcinomu endometria Pole mutacia

21. 4. 2024 11:26

Dobrý deň, chcela by som s českými kolegami konzultovať prípad skorej recidivy endometrialneho adenokarcinomu..... 55 ročná pacientka s dg karcinom endometria, POLE mutacia, štádium IB. Vo februári 2023 radikalna hysterektomia s odobratim 17 sentinel...

Přihlaste se k odběru newsletteru. Na nově publikované případy Vás rádi upozorníme.
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.