Mějte přehled o dění v onkologii

Pravidelná dávka novinek v podobě článků, reportáží i přednášek

» Z oboru » Dubnové aktuality v onkologii

Dubnové aktuality v onkologii

Odborné články Aktuality
Dubnové aktuality v onkologii

Odborníci na paliativní péči se sešli ve FNUSA. Mamografické čtení snímků pomocí umělé inteligence. Nadace The Kellner Family Foundation daruje půl miliardy na vybudování výzkumného onkologického centra v pražském Motole. Nový diagnostický nástroj pro diferenciaci dermatoskopických snímků rakoviny kůže. Tudy k dubnovým novinkám.

1/ Odborníci na paliativní péči se sešli ve FNUSA
Stárnutí populace je téma, o kterém slyšíme stále častěji. Přibývá nejen lidí v seniorském věku, ale také těch, kteří jsou více či méně odkázáni na pomoc druhých. Právě geriatrické a paliativní péči se věnovala konference Syndrom křehkosti, která proběhla v pondělí 17. dubna 2023 ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně. Čtěte detaily.

Zdroj: www.fnusa.cz

 2/ Mamografické čtení snímků pomocí umělé inteligence
Ve screeningu nádorů prsu je standardem takzvané dvojí čtení mamografických snímků, jež podstatně zvyšuje spolehlivost vyhodnocení abnormálních nálezů. I do této oblasti dnes proniká umělá inteligence (AI) – v podobě takzvaného třetího, dodatečného čtení. To zvyšuje senzitivitu vyšetření až o 20 % a přináší hodnotícím radiologům větší jistotu. Podrobnosti ZDE
Zdroj: medicina.cz

3/ Nadace The Kellner Family Foundation daruje půl miliardy na vybudování výzkumného onkologického centra v pražském Motole
Nadace The Kellner Family Foundation uzavřela s Fakultní nemocnicí v Motole a Ministerstvem zdravotnictví ČR dohodu o spolupráci na projektu vybudování Vědeckého a diagnostického onkologického centra. Rodinná nadace Kellnerových poskytne dar ve výši 500 milionů korun. Celý článek najdete ZDE.

Zdroj: www.mzcr.cz

4/ Nový diagnostický nástroj pro diferenciaci dermatoskopických snímků rakoviny kůže
Diagnóza rakoviny kůže je náročná, často vyžaduje biopsii z léze a histopatologické vyšetření. V tomto článku autoři použili datovou sadu HAM10000 k vývoji webové aplikace, která klasifikuje léze rakoviny kůže. Více o této novince najdete ZDE.

Zdroj: journals.plos.org 

Sdílet
Přihlaste se k odběru newsletteru. Na nově publikované případy Vás rádi upozorníme.
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.