Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.

Aktivní onkologická léčba spojená se zvýšeným rizikem náhlé srdeční smrti. Více v článku ZDE

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

» Onkolog, Urolog » Kolorektální karcinom » Karcinom recta - mts pľúc

Karcinom recta - mts pľúc

17. 1. 2018
Pacient narodený 1956. 17.7.2017 dolná predná resekcia rekta pre neo pT3 pN1 (2/20LU) M0 adenoca G I-II, pozitívna mutácia K-ras v kdóne 12/13. Po operácii absolvoval adjuvantú liečbu - RAT na panvu a chemoterapiu FU/FA -Mayo., dispenzarizovaný s pravidelnými vyšetreniami. V 10/2016 zistená elevácia CEA a na CT popísané zväčšené LU v hornom mediastine, pľúcnych hiloch, pod bifurkáciou trachey až paket s nekrotickým centrom do 34 mm, v pľúcach v S7 spikulovaná nodulárna lézia 18 mm, v ľavo pre S4 S5 nemožno vlúčiť intraluminálny patologický obsah. FOB bola negatívna - laváž len nešpecifická flóra. Histologizácia LU nerobená. Zahájená CHT - CAPOX a pridaný bevacizumab po 7 cykloch subileózny stav zvládnutý konzervatívne, Na CT popisovaná regresia nálezu. Pokračovanie FOLFOX a bevacizumab. Po 3 cykloch febrilná neutropénia, zvládnutá ATB a rastovými faktormi. Potom preliečený pre infekt dýchacích ciest, úporné hnačky - hospitalizovaný na infekčnom oddelení potvrdená clostridiová gastroenteritída, preliečený Vankomycínom. Vtedy 10/2017 - onkomarkery v norme, na CT popísaná výrazná regresia o 2/3. Chemoterapia pozastavená, pacient sa zotavil. 1/2018 znovu vzostup CEA 7,88 ng/ml a na CT znovu popisované zväčšené nekrotické LU v mediastine a v pľúcnych hiloch a ložisko v pľúcach 2 cm. Otázka: pokračovať v režime s oxaliplatinou alebo zmeniť chemoterapiu na irinotekan a ponechať bevacizumab, alebo zmeniť aj bevacizumab na zaltrap.
Sdílet

Reakce: 2

Jde o léčbu paliativni, doposud byla účinná, ale s významnou toxicitou. Není jasná dávka poslední chemoterapie, zda již byla nějaká redukce. Volil bych nyní režim s irinotekanem, první podání raději v monoterapii a rozšíření na režim FOLFIRI až při dobré toleranci. Ponechal bych v tomto případě bevacizumab po rozšíření na FOLFIRI. Důvodem je jednak relativně dlouhé PFS první linie, jednak dosavadní dobrá tolerance bevacizumabu.

Pokračovat v chemoterapii lze s folfoxem i s folfiri režimem. Vzhledem k chemo prázdninami 3mesicr bych spíše preferoval režim s irinotekanem, ale pozor na neutropenii i ileoasni stav v předchozí historii. Začal bych určitě alespoň první cyklus s redukci dávky. Zda do kombinace beva či zaltrap je skoro jedno, přidal bych az dle tolerance prvního cyklu chemoterapie. Jinak k oxalová se lze vrátit po progresi.

doc. MUDr. Igor Kiss, Ph.D.
doc. MUDr. Igor Kiss, Ph.D. 29. 1. 2018 17:09

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď,
uvažovala som podobne, ale tie komentáre mi uľahčili rozhodovanie.
Ešte raz ďakujem a teším sa ďalšiu spoluprácu.

Tazatel byl s doporučeními spokojen

Další případy

Kolorektální karcinom po suboptimální operaci

19. 1. 2024 15:10

Vážení kolegové, dovoluji si požádat o názor stran dalšího postupu u 68letého pac. v dobrém celkovém stavu. Z přidružených dg. jen DM na inzulinoterapii. Pac. s náhodným nálezem tumoru céka - operován pro susp. na absces urgentně - nekompletní chir....

Lokálně progredující ALK pozitivní adenokarcinom

4. 12. 2023 10:39

Žena nar. 1950 OA: 2015 laparoskop.CHCE, hypertenze, DM na PAD, hyperlipoproteinemie, ICHS chron., varixy Medikace: Anopyrin, Siofor, Torvacard, Tarka Abusus: exkuřačka 20 let, 30 balíčkoroků 2021 Adenokarcinom dolního laloku levé plíce (vel. 20x18mm...

PAc. s duplicitou po transplantaci jater

14. 11. 2023 11:42

Vážení kolegové, obracím se na vás s prosbou o doporučení dalšího postupu u komplikovaného pacienta, jedná se o 45letého muže dlouhodobě léčeného pro ulcerozní kolitidu se sklerotizující cholangoitidu (selhání jater) pac. po transpalntaci jater 6/21...

Přihlaste se k odběru newsletteru. Na nově publikované případy Vás rádi upozorníme.
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.