Ochrana kůže u maligního melanomu

10. 1. 2020 08:10

Jakou ochranu kůže by měl používat nemocný léčený kombinovanou cílenou léčbou pro maligní melanom? Díky za názor.

Reakce: 3

Všichni pacienti po operaci melanomu by se měli více chránit před slunečním zářením, určitě by tedy měli používat minimálně faktor SPF 30 a současně musí přípravek obsahovat i UVA faktor. Pokud jsou pacienti léčení cílenou léčbou BRAF a MEK inhibitory musí být ještě opatrnější, zejména v případech podávání Zelborafu, který je výrazně fototoxický.. Pacienti užívající Zelboraf se musí chránit opravdu intenzivně a nejlépe celoročně používat přípravky s faktorem 50+, protože i velmi krátké oslunění dokáže vyvolat spálení kůže a to nejen při pobytu venku, ale třeba i doma za oknem nebo při jízdě autem.

MUDr. Ivana Krajsová, MBA
MUDr. Ivana Krajsová, MBA 13. 1. 2020 16:37

Souhlasím s paní primářkou. Kromě ochranných přípravků s faktorem 50+ je nutno také dodržovat režimová opatření (oblečení, pokrývka hlavy, minimalizovat pobyt na intenzivním slunci v poledních a časných odpoledních hodinách...), nepodceňovat sílu slunečního záření na horách.
Při dodržování našich doporučení u aktuálně nejvíce používané kombinace Tafinlar + Mekinist se s významnou fototoxicitou setkáváme výjimečně.

MUDr. Radek Lakomý, Ph.D.
MUDr. Radek Lakomý, Ph.D. 16. 1. 2020 15:04

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Děkuji velmi za vaše cenné názory, které mi pomohly.

Tazatel byl s doporučeními spokojen