Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

» Onkolog, Urolog » Nádory slinivky břišní » Progrese TU Vaterské papily při adjuvantní CHT

Progrese TU Vaterské papily při adjuvantní CHT

28. 4. 2022

Pac. přišel na onkolog. ambulanci 11.1.2022 se zákl.dg.: TU Vaterské papily seu duodena dg.12/2021 pT4 pN0(3/0+) pM0 KS II.B Obstrukční ikterus 12/21 Stp hemipankreatoduodenektomii sec Whipple, pankreajejuno, choledochojejuno anastomoza Roux en Y,gastroentero anastomoza side-to-side antekolicky enteroentero anastomoza side-to-side 20.12.2021 pT4 pN0(3/0+) pM0 KS II.B Histol.: středně diferencovaný tubulární adenokarcinom, kdy nádorové struktury procházejí všemi vrstvami střevní stěny a infiltrují vazivová septa přilehlé pankreatické tkáně. Dále zastiženy známky perineurálního šíření, přesvědčivá lymfangioinvaze zastižena nebyla. Výše popsané nádorové struktury zastiženy i v přilehlé tukově vazivové tkáni, která je těmito strukturami prostoupená prakticky v celém rozsahu.

V přilehlé tukové tkáni zastiženy tři mikroskopicky intaktní lymfatické uzliny, ve kterých nádorové struktury maligního metastatického charakteru zastiženy nebyly. 2. čtení Hradec Králové: Středně diferencovaný tubulopapilární adenokarcinom ve sliznici duodenální (vznik ve Vaterově papile je možný), v submukóze, svalovině a v přilehlé tukové tkáni. Zastiženy 4 uzliny, přičemž 1 z nich spotřebována adenokarcinomem. Byla indikována adjuvantní chemoterapie CAPOX 6 cyklů, pac. referován v KOC KNL a v Praze VFN, 5. serie CAPOX podána 20.4.2022, pacient si nově stěžuje na bolesti v zádech a bolesti břicha Pro klinické obtíže provedeno CT plic a břicha 21.4.2022 - restaging: Stp. Whippleově operaci pro Ca pankreatu v oblasti Vaterské papily. Dnes nově mám podezření na generalizaci onemocnění v retroperitoneu:

  • Největší měkkotkáňová masa je ventrálně před abdominální aortou o velikosti 32x18mm.
  • Metastázy o velikosti 16mm a 17mm ventrálně před levou renální žílou.
  • Metastáza 12mm mezi biliární kličkou a korovou cystou pravé ledviny.

CT nález konzultován v multidisciplinárním týmu - dle chir. je nález inoperabilní. Prosím o návrh dalšího postupu, další linie chemoterapie? Paclitaxel+gemcitabine? Děkuji Ostatní dg.: Stp lap .CHCE 2020 St.p. biliární pankreatitidě Roztroušená skleróza na biologické léčbě (t.č. přerušeno), disp. RS centrum Teplice Dyslipidemie v anam. st.p. flebotroboze PDK 2/2020 Pradaxa již vysazena St.p. HŽT PDK v 6/2020 - resp. nelze se přesně vyjádřit, jestli se jedná o nedoléčenu HŽT z 2/2020, kdy antikoagulace vysazena BEZ kontrolního UZ žil Trombosa PDK 10/21

Sdílet

Reakce kolegia: 3

Nález inoperabilní, v časné progresi přes podávanou adjuvantní CHT. Není tedy ani odpověď na tuto léčebnou modalitu. Přestože jsem nezachytil zmínku o celkovém stavu, věku a aktuální laboratoři, od další linie bych si nic nesliboval a soustředil se - bohužel - jen na BSC.

Nález inoperabilní, generalizace do retroperitonea. Další postup záleží dle aktuálního stavu pacienta.
Vzhledem k tomu, že byla rezistence na adjuvanci, tak BSC je jednou z možností. Pokud by byl pacient v dobrém celkovém stavu PS 0-1, lab. v normě, tak bych ještě zvážil případně NGS s cílem nalezení targetovatelné mutace. Jedná se o vzácnější malignitu, iniciálně lok. pokročilý adenoca Vaterské papily prorůstající do hlavy pankreatu.

Souhlasím, že BSC a zvážení testování NGS jsou dobré varianty. Podle popisu histologie jde o intestinální typ karcinomu, alternativou pro 2. linii léčby může být také režim FOLFIRI, je uveden jako možnost i v doporučení NCCN 1.2022.

Další případy

Mladá pac. s recidivujícím ca pankreatu

29. 11. 2023 11:02

Vážení kolegové, prosím o názor a případné doporučení dalšího postupu v komplikovaném případě 46leté pac. s recidivujícím nádorem pankreatu. Lokálně pokročilý adenokarcinom pankreatu, st.p. ERCP se zavedení stentu pro ikterus, st.p. hemiduodenopankre...

raritní

Ca pankreatu - adj. CHT

Dobrý den, pacientka 44 let, kuřačka s nově dg Ca kaudy pankreatu 12.6.2018 levostranná resekce pankreatu, pooper. průběh komplikován bilat. BPN s respir. selháním s nutnosti tracheostomie a UPV, t.č. rekonvalesce...

Recidiva karcinomu endometria Pole mutacia

21. 4. 2024 11:26

Dobrý deň, chcela by som s českými kolegami konzultovať prípad skorej recidivy endometrialneho adenokarcinomu..... 55 ročná pacientka s dg karcinom endometria, POLE mutacia, štádium IB. Vo februári 2023 radikalna hysterektomia s odobratim 17 sentinel...

Přihlaste se k odběru newsletteru. Na nově publikované případy Vás rádi upozorníme.
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.