Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

» Onkolog, Urolog » Karcinom prsu » Jaká je hranice biochemických testů u hrubě paliativní CHT

Jaká je hranice biochemických testů u hrubě paliativní CHT

19. 8. 2011
52letá nemocná byla předvedena s lokálně pokročilým dukt.invaz.karcinomem levého prsu erysipeloidního charakteru, cT4N1M0. Mezi 1-3/2004 podány 4 cykly neadjuvantní CHT FAC a po nich následovala ablace prsu s exenterací axily. Histologický nález potvrdil downstaging, celková klasifikace byla pT2pN1b2M0, G3, ER 62%, PgR 83%, MiB1 6%, HER2 negat., meta ve všech 12 lymfatických uzlinách. Po 2 seriích téže CHT absolvovala ozáření hrudní stěny a svodné lymfatiky a zahájila léčbu tamoxifenem. Zhruba po roce se objevila při gynekologické kontrole rezistence v oblasti levého ovaria. Byla provedena laparotomie s levostr.adnexektomií, excizí z omenta a lavážemi peritone, histologicky potvrzena horm.dependentní metastáza ca prsu. Na stážovacích vyšetřeních jinde diseminace nezjištěna. Pro psychickou alteraci s odmítnutím CHT byla změněna alespoň léčba hormonální na inhibitor aromatázy. Po asi půl roce začaly postupně elevovat onkomarkery, provedený restaging byl negativní, až za další půlrok na PET/CT potvrzena generalizace do skeletu pánve, která byla ozářena a zahájeno podávání bisfosfonátu. Opět po cca 6 měsících další elevace markerů, na kontrolním PET/CT progrese ve skeletu a nově masivní generalizace do jater s meta do velikosti až 56mm. Proběhla změna hormonoterapie na Faslodex a po získání souhlasu byla zahájena i paliat.CHT gemcitabin-taxan. Po 9 cyklech na kontrolních graf.vyšetřeních ve 4/2008 výrazná regrese nálezu, tolerance léčby byla dobrá a celkový stav pacientky rovněž. Po 3 měsících došlo k progresi v játrech provázené výraznou elevací JT (AST 4x, ALT 2x, ALP 4x, GMT 8x horní hranice normy). Otázky k diskuzi: 1. Indikovali byste pokračování v další linii CHT event. k jaké dávkové redukci byste přistoupili? 2. V našem případě byla hepatoprotektiva bez efektu, hodnoty JT odpovídaly minim.rezervě parenchymu jater. Má smysl se vůbec pokoušet o jakoukoliv léčbu? (Pozn: pacientka absolvovala řadu serií s redukcí dávek jen o 25%, přičemž ke zhoršení JT v tomto období nedošlo, naopak se zmírnil tlak v epigastriu, k selhání jater došlo až ve značném odstupu)
Sdílet

Reakce kolegia: 3

Možnosti hormonální léčby jsou u pacientky prakticky vyčerpané. Chemoterapie měla podle popisu dobrý efekt, jedná se tedy o chemosenzitivní onemocnění. Pokud došlo k progresi metastáz jaterních, nelze čekat pokles transmináz po indikaci hepatoprotektiv, nejedná se pravděpodobně o toxicitu po chemoterapii, ale progresi základního onemocnění. Myslím, že jen na základě uvedených hodnot transmináz nelze u pacientky mluvit o jaterním selhávání. U řady cytostatik je doporučena redukce až při vyšších hodnotách bilirubínu, ne však při vyšších hodnotách transmináz. Pokud je pacientka v dobrém stavu, volila bych kombinaci capecitabinu v dávce 2000 mg/m2 s vinorelbinem, který bych v první serii podala v dávce max. 100 mg t.d. p.o. D1 a 8, v případě dobré tolerance stran hematologické toxicity lze potom dávke event. eskalovat )

Jedná se o vícečetné relapsy onemocnění, lépe reagující na chemoterapii při t.č. prakticky vyčerpaných možnostech hormonální léčby. Proto souhlasím s výše uvedeným názorem a pokračovala bych též další chemoterapií + bisfosfonátem. P.o. režim XeNa je určitě v této fázi dobrou volbou.

Souhlasím, že se jedná o chemosenzitivní onemocnění a také is tím, že stav nelze hodnotit jako selhání jater, jen "hepatotoxicitu" progredujícícho nídoru v této lokalizaci. Přikláněla bych se ale radši k mnoterapii v rámci paliativní CHT, capecitabin s možností jemné úpravy dávek, vzhledem k monitoraci JT, mi připadá jako dobrý nápad.

Další případy

Neoadjuvancia bez ANTRACYKLíNU?

29. 4. 2024 07:57

Dobrý deň, chcela by som poprosiť o konzultáciu ohľadom neoadjuvantnej liečby 73 ročnej pacientky s Ca mammae l sin cT4dN2M0 - susp karcinomatozna mastitída dľa MR vyš., CCB z axil LU - IDC, G3, ER 95%, PR90%, HER 2 pozit, realizovaná i kožná excízia...

Solitární meta v kalvě

27. 4. 2024 08:45

Dobrý den, prosím o konzultaci další léčby u pac. PS ECOG 0 s anamnézou: Ca mammae l.sin., dg. 2020, cT2 cN0 M0-1 (dle scinti ložisko na kalvě) - biops.: hist. invasivní duktální ca Gr 2-3, ER 100%, PR 0, Ki 67 40%, HER 2/neu 2+, ISH - nesplňuje pla...

G1 smíšený ca mamae pT1bpN1(1/3) - adjuvantní CHT?

3. 4. 2024 13:07

Pacientka ročník 1970, postmenopauzální po operaci HYE a AX v r. 2023 pro myom nyní ca mamae l.sin pT1bpN1(1/3)G1, po parciálním výkonu 21.3.2024 dobře difer. smíšený karcinom prsní žlázy, karcinom NST a tubulární karcinom (65% tubulární) LVI 0,pn 0,...

Přihlaste se k odběru newsletteru. Na nově publikované případy Vás rádi upozorníme.
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.