Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.

Zpravodajství z KNOU 2024. Co je nového?
Proběhl již devátý ročník konference Komplexní novinky v onkourologii 2024. Co zajímavého zaznělo? Nenechte si ujít videokomentáře. Více ZDE.

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

» Onkolog, Urolog » Kolorektální karcinom » Adjuvance u 44 letého pacienta

Adjuvance u 44 letého pacienta

12. 9. 2022

Dobrý den, zajímalo by mě doporučené schema a počet cyklů u pac. 44 let v dobrém klinickém stavu bez přidružených diagnos - z vyššího pracoviště přichází psychicky nastavený na adjuvantní terapii. Děkuji

Onkologická diagnóza: C18.5 Adenokarcinom lienální flexury prorůstající do perikolické tukové tkáně. St.p.biopsii 07/2022. St.p.levostanné hemikolektomii 08/2022. TNM: pT3 pN0 cM0, G1, st.IIA, LVSI neg., Pn0, R0
Histologie: 07/2022 Mikroskopie: A: Fragmenty středně diferencovaného adenokarcinomu tlustého střeva s desmoplastickou reakcí v okolí nádorových čepů. K hloubce invaze a případné angioinvazi se nelze z těchto částek vyjádřit. 8140/32 B: Tubulární adenom s low grade dysplazií žlázové výstelky. operace 08/2022 1.Rozstřižený resekát tlustého střeva délky 21 cm, obvodu až 8,5 cm. Ve vzdálenosti 5,5 cm od bližšího okraje je přítomen exofyticky rostoucí tumor 6,5x5,5x2,7 cm, centrálně rozpadavý. Okolní sliznice přiměřeného vzhledu.

HISTOLOGICKÝ NÁLEZ: Kolorektální karcinom (resekát) HISTOLOGICKÝ TYP (WHO 2019): Adenokarcinom, NOS (MKN-O 8140/3) HISTOLOGICKÝ GRADE: Low-grade (dobře diferencovaný, Grade 1 MIKROSKOPICKÉ ŠÍŘENÍ NÁDORU: Nádor postihuje subserózu, nebo se šíří do neperitonealizované perikolické/perirektální tkáně (pT3) RESEKČNÍ OKRAJE: Axiální resekční okraje: bez nádorových a dysplastických změn Radiální / mezenterický: bez nádorových změn Nejbližší okraj: axiální 55 mm LYMFO-VASKULÁRNÍ INVAZE: Nezjištěna PERINEURÁLNÍ INVAZE: Nezjištěna NÁDOROVÁ DEPOZITA/SATELITY (bez průkazu reziduální lymfatické uzliny): Nezjištěna TUMOR BUDDING (International Tumor Budding Consensus, 2017): Počet „tumor buds`` v „hot-spot`` (= 0.785 mm2): 1 bd1(low, 0-4 „tumor buds``) LYMFATICKÉ UZLINY: Počet vyšetřených uzlin: 18 Počet uzlin s metastázou: 0 EFEKT LÉČBY (Modified Ryan Scheme for Tumor Regression Score): Nelze posoudit (bez neoadjuvantní léčby, resp. není informace o léčbě) HISTOLOGICKÉ RYSY ASOCIOVANÉ S MIKROSATELITNÍ INSTABILITOU: Nepřítomné TYP POLYPU VE KTERÉM VZNIKL KARCINOM: Polyp nebyl identifikován DALŠÍ PATOLOGICKÝ NÁLEZ: Sliznice střeva mimo nádorové ložisko bez podstatnějších změn.2.Staplerový kroužek 1,6x1,4x1,1 cm zpracován kompletně, bez malignity.

ZÁVĚR:Dobře diferencovaný invazivní adenokarcinom NOS tlustého střeva prorůstající do perikolické tukové tkáně, nepřesahující hranice operačního výkonu, bez známek metastazování do 18 zastižených lymfatických uzlin (0/18). TNM dle 8. vydání AJCC/UICC, 2017: pT3 N0 Dg. MKN-O: 8211/31 Imunohistochemické vyšetření exprese MMR proteinů:Exprese všech 4 vyšetřovaných proteinů je zachována. Jde tedy o MSS-karcinom, nikoli o Lynchův syndrom.

Dosavadní léčba: 14.07.2022 gastro, Cheb - biopsie při kolonoskopii 2.8.2022 chirurgie, FN Plzeň - Hemicolectomia l. sin. anastomosis end to side. Provedená zobrazovací a klinická vyšetření: S_CEA. 0,97 µg/l | |*| | S_C199 4,1 kU/l | |*| | 11.07.2022 sono břicha, Cheb - Pankreas norm. velikosti, uložení, bez patrných ložisk. změn, d. Wirsungi nedilatován. Játra normálního uložení, velikosti , ostrých okrajů, hladkých kontur, přiměřené echogenity, jemné a pravidelné struktury, v dosahu sondy bez patrných ložiskových změn. Intrahepatální žlučové cesty bez dilatace, hepatocholedochus norm. průběhu a šíře. Žlučník norm. uložení a velikosti, tvaru, hladké a jemné stěny, anechogenního obsahu. Zobrazené vaskulární struktury jsou norm. průběhu a šíře, lumen je anechogenní. Slezina přiměř. velikosti, hladkých kontur, bez ložisk. změn. Obě ledviny jsou norm. uložení, velikosti, tvaru, přiměřené šíře parenchymu, bez ložiskových změn. Bez zn. městnání či patrné litiázy. Moč. měchýř je hladkých stěn, anechogenního obsahu. V oblasti levého meso/hypogastria je patrná nepravidělně cirkulárně zesílená stěna c. descendens do šíře 26 mm - v s. tumorózního charakteru - ad. kontrastní CT vyš. ke korelaci nálezu.

11.07.2022 CT břicha a pánve, Cheb: zobrazený skelet a baze plicní bez patol. ložisek,játra nezvětšena, přim. denzity a sycení, bez zřetelných ložisek žlučové cesty nerozšířené, žlučník je bez zřetelné RTG kontrastní cholecystolithiasy, stěna žlučníku nezesílená slezina norm. velikosti, bez zřetelných ložisek,pankreas nezvětšen, bez zřetelných ložisek, normální struktury ledviny obvyklé velikosti, lokalizace, bez zřetelných ložisek, parenchym přim. šíře, duté systémy nerozšířené nadledviny normálního tvaru, bez zřetelných ložisek,aorta je normálního kalibru, retroperitoneum bez zn. lymfadenopatie žaludek bez hrubších změn, kličky střevní normální šíře, descendens s cirkulárně nepravidelně zesílenou stěnou v délce asi 6cm, perikolický tuk a závěs zamlžený při infiltraci, v závěsu minimálně 2 nasycené zvětšené mesenteriální uzliny vel. asi 11x8mm a 11x9mm,stěna MM nezesílená, prostata nezvětšena,bez zn. volné tekutiny v dutině břišní, bez zn. PNP zá-lok. pokročilý TU descendentu s reg. lymfadenopatií

14.07.2022 kolonoskopie, Cheb - Na levém boku volně zaveden přístroj do rekta, hemorhoidální zona klidná, sliznice rekta beze změn, volně přes sigma, ve 40cm cold nare EPE pšisedlého polypu adenomového (až dysplast.) vzhledu, pak do descendens, kde v oblasti lienální flexury nalezen cirkulárně rostoucí, květákovitý tumor, lumen se v nádorových masách neotevírá, nelze tedy postoupit dále (ani po manévrování endoskopem) , biopsie ,ZÁVĚR: Cirkulární TU oblasti lien.flexury - biospie - pro nemožnost intubace ukončení kolonoskopie.Polyp sigmatu, st.p.EPE - dop. kontorlní kolono do 6 mes od op.

27.07.2022 RTG plic, FN Plzeň - Plíce rozvinuty, plicní parenchym bez ložisek. Bez známek městnání v malém oběhu. Srdeční stín nerozšířen. Pleurální dutiny bez zřetelné tekutiny. Polyp sigmatu, st.p.EPE - adenom dle histologii 07/2022, Dyspepsie,

Sdílet

Reakce: 2

Pooperační situace je velmi dobře popsaná. Nevidím žádný negativní prognostický faktor (ani velký ani malý podle ESMO 2020). Snad jen pokud byla vstupně větší porucha pasáže, tak by by to byl jeden faktor.
Pokud ale porucha pasáže nebyla, tak bych adjuvanci nedoporučil, její přínos by byl minimální. Pokud byla vstupně klinicky vyjádřená výrazná obstrukce, tak bych zvažoval adjuv. capecitabin na 6 měsíců. I tak by to ale nebyla přísná indikace adjuvance.

Souhlasím s názorem kolegy, tj. není definovaný rizikový faktor pro stadium II, tudíž není standardem adjuvance, ale jen dispenzarizace.

doc. MUDr. Igor Kiss, Ph.D.
doc. MUDr. Igor Kiss, Ph.D. 16. 9. 2022 14:00

Další případy

Kolorektální karcinom po suboptimální operaci

19. 1. 2024 15:10

Vážení kolegové, dovoluji si požádat o názor stran dalšího postupu u 68letého pac. v dobrém celkovém stavu. Z přidružených dg. jen DM na inzulinoterapii. Pac. s náhodným nálezem tumoru céka - operován pro susp. na absces urgentně - nekompletní chir....

PAc. s duplicitou po transplantaci jater

14. 11. 2023 11:42

Vážení kolegové, obracím se na vás s prosbou o doporučení dalšího postupu u komplikovaného pacienta, jedná se o 45letého muže dlouhodobě léčeného pro ulcerozní kolitidu se sklerotizující cholangoitidu (selhání jater) pac. po transpalntaci jater 6/21...

Liečebná stratégia u pac. s mCRC po recentne prekonanom akútnom IM

18. 10. 2023 09:03

66ročný pacient s adenoCa colon ascendens až céka s pericekálnou LAP s MTS ad hepar, lien, pulmo, peritoneum, oss- pT4a cN2b cM1c- IV.kl.št., st.p. biopsii pri kolonoskopii 04.10.2023 - hist. adenoCa, G1-2, molekulovo-genet. vyš. - požiadané, ešte ne...

Přihlaste se k odběru newsletteru. Na nově publikované případy Vás rádi upozorníme.
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.