Rasové rozdíly a léčba gynekologických karcinomů
Co víme o rasových a etnických rozdílech při zařazování žen s gynekologickými karcinomy do klinických studií? Odpovíme v tomto článku.

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

» Onkolog, Urolog » Ostatní diagnózy » Ako liečiť peritoneálny mezotelióm nevhodný k CRS

Ako liečiť peritoneálny mezotelióm nevhodný k CRS

29. 1. 2024

T.č. 62-ročná pacientka, ako 24ročná liečená pre Ca cervicis uteri st.p. RAT v r.1985, t.č. pri plánovanej LSK resekcii colon sigmoideum pre HG adenóm v sigme pre nemožnosť endoskopického riešenia pre nonlifting lézie ...peroperačne zistený nález karcinomatózy peritonea s maximom v oblasti malej panvy, od resekcie t.č. ustupujeme, 28.11.2023 realiz. excízie z karcinomatózy

Histologicky potvrdený malígny epiteloidný (deciduoidný) mezotelióm, dľa CT vyš. z 12.01. 2024 prít. difúzne v dutine brušnej sa zobrazujú solídne lézie až rozsiahlo splývajúce masy obklopujúce orgány (peri- až intrahepatálne, perisplenicky, dif. medzikľučkovo a v MP, vo vyššie popisovanom rozsahu), s prerastaním cez pravú kopulu bránice intratorakálne s rozsiahlou karcinomatózou pod prednou brušnou stenou, najskôr ako mezotelióm peritonea.

Nález hodnotený onkochirurgom vo FNsP Žilina ako nevhodný na CRS pre nemožnosť zabezpečiť CC1/2. Pacientka je vo výbornom VS ECOG 0, klinicky bez ascitu, bez bolestí. Akú systémovú liečbu by ste indikovali pacientke? Je reálne DOSTUPNÁ aj iná možnosť liečby ako iniciálne 6 cyklov pemetrexed+ cisplatina s následnou udržiavacou liečbou sólo pemetrexedom? Knihy, diagnosticko-terap. postupy spomínajú aj kombináciu nivolumab a ipilimumab...avšak dľa SPC je tento dublet indikovaný len pri pleurálnom mezotelióme a lieky v tejto indikácii nie sú kategorizované, len registrované. Ďakujem vopred za Vaše postrehy.

Sdílet

Reakce kolegia: 2

Volil bych také navrženou léčbu pemetrexed + cisplatina. V případě progrese bych oslovil pojišťovnu stran možnosti úhrady kombinace ipilimumab+ nivolumab... v ČR na paragraf 16. Schválení úhrady neregistrovaných léků je také v ČR nejisté.

Ačkoliv cis+pemetrexed nemá mezoteliom peritonea též v SPC, je literaturou doporučován, proto bych dle možností zahájil tuto léčbu.
Též literatutra doporučuje dovyšetřit ALK - v některých případech může být prokázána translokace (či zvážit NGS dle možností)

Další případy

raritní

Solitárne ložisko dezmoid v prednej brušnej stene

2. 10. 2023 19:22

30-ročná pacientka, doteraz zdravá. V 2. trimestri gravidity na gynekologickej ambulancii na USG náhodný nález ložiska v prednej brušnej stene - pôvodne suspekcia na myóm. Pôrod v termíne realizovaný cisárskym rezom 03/2023, pri výkone palpačne verif...

Primární karcinom nadledviny

20. 12. 2022 08:12

Prosím o doporučení dalšího postupu u 69leté polymorbidní pacientky (AH, DM II typu, ICHS, ICHDK, CHOPN), která v říjnu 2022 podstoupila pravostrannou hemikolektomii s ileotransversoanastomozou pro tumor hep. ohbí s nálezem v.s. metastatického ložisk...

Metastatický adenokarcinom

15. 6. 2022 15:02

Dobrý den, ráda bych se zeptala na názor dalších odborníků ohledně mé pacientky. V mé ordinaci je disp. po maligním melanomu v r. 1993, toto však s případem nesouvisí. Sedmým rokem je léčena pro další onkologické onemocnění. Její obtíže začaly bolest...

Přihlaste se k odběru newsletteru. Na nově publikované případy Vás rádi upozorníme.
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.