Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

» Onkolog, Urolog » Karcinom prostaty » Lokálně pokročilý CaP po operaci - adjuvantní terapie?

Lokálně pokročilý CaP po operaci - adjuvantní terapie?

20. 4. 2023

Dobrý den, prosím o Vaši poradu stran rozsahu adjuvantní terapie. Jedná se o 75letého aktivního sportovce s dg Ca prostaty, st.p. DVP + LAD pelv bilat 3/1/2023 pT3bpN1(2/5LU)Mx histol acinární adenokarcinom prostaty, postihující oba laloky s extraprostatickou propagací do semenných váčků a metastazami v pánevních LU oboustranně ( 2 z 5 vyšetřených), GS 7 (4+3), grade 3 (v biopsii GS 4+5) iPSA 7,48 (10/2022) ...0,354 (4/2023) pro dostatečně neklesající PSA předán od urologa na onkologii nyní 4/2023

U pacienta zahajuji "adjuvantní" hormonální terapii, souhlasíte plán na 2 roky? A indikovali byste nyní k radioterapii prosím? Děkuji za poradu jsem s pozdravem.

Sdílet

Reakce: 3

K detailnímu posouzení chybí informace o okrajích, respektive jejich případné pozitivitě. Rozhodnout by měl multioborový tým, osobně bych se vzhledem k infiltraci semenných váčků klonil k indikaci adjuvantní radioterapie.

Pěkný den, kaziustika je velmi strohá. Doplnila bych některou z hybridních zobrazovacích metod (aximinové PET/CT nebo lépe Ga-PSMA zobrazení) k posouzení rozsahu ev uzlinového postižení nad hranicí LA či mtx postižení. Pokud je slušně kontinentní, plánovala bych radioterapii a systémovou hormonální léčbu až podle restagingu.

MUDr. Michaela Matoušková
MUDr. Michaela Matoušková 22. 4. 2023 16:16

Je zcela na místě doplnění PSMA PET/CT či MR, i když předpokládám, že pacient byl předoperačně řádně přestážován a minimálně scinti skeletu a CT trupu byly negativní. Dle nálezu pak rozvaha ohledně indikace lokoreg.léčby RT, nebo ADT (event. kombinace s ARTA dle výsledku) jako léčby systémové. Zatím tedy není jasná tedy ani délka podávání.

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Děkuji za poradu. Okraje byly negativní. Kasuistika obsahuje přesně tolik informací, které jsem dostala k dispozici. Předoperační ani pooperační staging v péči urologů neproběhl. Pacient má naplánovaný PET a uvidíme tedy dle výsledku, jaký zvolíme postup. Děkuji a jsem s pozdravem.

Tazatel byl s doporučeními spokojen

Další případy

Ďalšia liečba u pacienta s mCRPC

29. 8. 2023 13:02

V čase diagnózy 67ročný pacient s acinárnym adeno Ca prostaty, po biopsii 9/2020, inic. PSA 278 ng/ml, cT2N1M1b (OSS), GS 9 (5+4), LV0, Pn1, prognostic grade group 5, od 9/2020 zahájená ADT degarelix, od 8/2021 bol pridaný bikalutamid ako súčasť CAB,...

MCRPC, retreatment Docetaxel vs. Cabazitaxel

11. 5. 2023 06:52

Dobrý deň, chcel by som poprosiť o názor v Otázke systémovej CHT pri MCRPC - retratmeent docetaxel vs. Cabazitaxel., event. iné? Pacien ŠJ nar. 1958 V predchorobí v priebehu roku 2020 bolesti v konečníku, na proktolog. ambulancii zistené hemoroidy +...

CRPC s postižením pararektálních uzlin

19. 1. 2023 23:35

Pacient, nar. 1960, bez závažných komorbidit, PS 0 2011 Ca prostaty T2 N0 M0 GS 3+3 PSA 7,2 5/2011 LRP histol. ve více než 1/2 levého laloku adenokarcinom GS 3+3 s perineurální propagací, bez angioinvaze, neprokázáno přerůstání přes pouzdro ani invaz...

Přihlaste se k odběru newsletteru. Na nově publikované případy Vás rádi upozorníme.
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.