Zásadní změny v úhradách – onkologie
Už víte o změnách úhrad účinných látek enkorafenibu a nivolumabu i o novém indikačním omezení u sacituzumabu govitekanu? Informujte se.

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

» Onkolog, Urolog » Nádory močového měchýře » Mucinosní karcinom moč. měchýře

Mucinosní karcinom moč. měchýře

30. 6. 2023

Dobrý den, pacient ročník 1985, bez komorbidit, rodinná anamnéza negativní. Přivezen RLP na urgentní příjem pro makrosk. hematurii, 18.6.2023 CT břicha: ZÁVĚR: Polycyklický tu přední stěny moč. měchýře, dále normální CT obraz. 19.6.2023 RTG S+P: bpn. 20.6.2023 CSK, konverze na laparotomii + resekci tumoru, histol. mucinózní adenokarcinom močového měchýře, k vyloučení sekundárního postižení z extravesikálních struktur, poté je v dif dg na prvním místě primární adenokarcinom sliznice močového měchýře s vazbou na tubulovilózní adenom, urachální adenokarcinom je pravděpodobný méně. karcinom dosahuje nejblíže 0,5mm od spodiny MKN -10-C67.9 ICD-O-2-M8480/9 pT3a, pNX, pMX V plánu doplnění kolonoskopie, CT plic event. PET/CT, TUM.

Prosím o názor, pokud se generalizace neprokáže, tak jestli byste indikovali RACE s lymfadenektomií, nebo pouze CHRT s Capecitabinem? Děkuji za Váš čas a názor.

Sdílet

Reakce kolegia: 2

Adeokarcinomy močového měchýře mají obecně popisovánu velice nízkou citlivost z chemo a radiotarepii. Racionálním postupem je tedy v kurativním záměru RACE s lymfadenektomií.

Nebude-li přítomna generalizace, pak je operační léčba jistě nejlepším řešením. Radikální cystektomie s LND by zřejmě byla volbou. Detaily výkonu včetně zvolené derivace musí vycházet z detailního nálezu, není mi také zcela jasné, v čem spočíval předchozí výkon.

Další případy

raritní

Mucinózní adenoca moč. měchýře

73 ročná pacientka bez zavažnejšej komorbidity , primerane komponovaná s fyziologickými renálnymi a hematologickými parametrami, prešetrovaná pre makroskopickú hematuriu od 6/2018 - 8.2018 TUR MM - histolog. mucinozni variant primárního adenoca...

Pacient s nádorovou duplicitou: neuroendokrinní karcinom močového měchýře a karcinom prostaty

Muž, ročník 1942, univerzitní profesor, vědec. Anamnesticky ischemická choroba srdeční, po katetrizaci v roce 2015, intermitentně arytmie, sledován na kardiologii, warfarinizován. DM léčený perorálními antidiabetiky. V celkově dobrém stavu, spolupr...

raritní

Špatně diferencovaný uroteliální karcinom močového měchýře

Uroteliální karcinom močového měchýře pT1 NX M0 G3, u 63letého pacienta, stav po TURT 3/2016 pTa, st.p. re-TURT 5/2016 pT1 G3, st.p. re-TURT 8/2016 pTis G3, st.p. re-TURT 11/2016 pTa G3. Recidiva onemocnění – špatně diferencovaný uroteliální karcinom...

Přihlaste se k odběru newsletteru. Na nově publikované případy Vás rádi upozorníme.
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.