Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

» Onkolog, Urolog » Nádory močového měchýře » Mucinózní adenoca moč. měchýře

Mucinózní adenoca moč. měchýře

13. 11. 2018
raritní
73 ročná pacientka bez zavažnejšej komorbidity , primerane komponovaná s fyziologickými renálnymi a hematologickými parametrami, prešetrovaná pre makroskopickú hematuriu od 6/2018 - 8.2018 TUR MM - histolog. mucinozni variant primárního adenoca intestinálniho typu v moč. mechyři- ale s ohledem na IHC profil/CK20 dif. +, DCX2 dif. +, EMA dif. +, CK7 fokálne+, p63 neg,, ER neg., bez lymfovskul. invaze , extenzivni extracelularni a nevyrazna intracelularni hlenotvorba /PAS+/ - nemozno jednoznacne vyloucit ani prim. origo v tlustem streve. karcinom infiltruje do zachycene vrstvy hladke svaloviny - pT2 G1-2 10.9.2018 kolono : normálny pankolono nález, GFS - fyziolog. nalez 27.9.2018 MR enteroklýza -. v rozhasu t.č. a h.č. bez evid. lož. lézii , na prednej stene mm.nehomogenne sa sýtiaci solidne - cysticky utvar 41x58x38mm, s prerastním do perivesik. tukového tkaniva , bez region. LAP. cysta v S2 heparu, kortik. cysty obličiek bilat. simplex. do 22mm, bez evid. sekundarizmov . Dotaz : patolog sice popisuje štádium pT2 , avšak dle MRI sa jedná o T3 štádium, urolog doporučil neoadjuvantnú chemoterapiu. Aky postup, resp. aký cytostatický režim by ste prosím volili v tomto pripade - ak s nejedná o klasický urotelový variant ca moč. měchyře.? Ďakujem veľmi pekne za odpoved.
Sdílet

Reakce: 2

Také se domnívám, že by pacientka měla být primálně léčena operační cestou - tedy radikální cystektomií s pánevní lymfadenektomií. Je-li pacientka únosná, neměl by se výkon dále oddalovat. Co se rozsahu onemocnění týče, není NMR zcela spolehlivá, více budeme vědět až během výkonu. V každém případě by měla být provedena kolonoskopie k vyloučení střevního nálezu (i když to není moc pravděpodobné) a dokončen staging (CT plic).

Vzhledem k tomu, že se nejedná o klasický uroteliální ca močového měchýře, tak se nedá doporučit standardní režim pro neoadjuvanci, nejsou k dispozici větší studie, těžko predikovat účinnost chemoterapie. Preferoval bych proto primárně operační řešení. Pokud by šlo o inoperabilní nález, tak bych volil režim jako u intestinálního ca - Folfox.

Další případy

Adenoca moč. měchýře u mladého pac. - nově generalizace

2. 4. 2024 11:36

Vážení kolegové, chtěl bych se zeptat na doporučený další postup u pac. 35 let. (doporučené léčebné schema) Případ již jednou konzultován na zdejším serveru - 11/23 v té době zvažována indikace adjuvantní terapie. Nyní po cca 4. měsících došlo ke gen...

Uroteliální ca se selháním intravesic. terapie

11. 1. 2024 09:37

Vážení kolegové, dovoluji si požádat o názor stran dalšího postupu u 71letého pac. s recidivujícím povrchovým urotel. ca se selháním intravesicální terapie (BCG, MMC) C 67.9 - močový měchýř, recidivující - po opakovaných TUR, st.p. podání BCG vakcín...

raritní

Mladý pac. s adenoca m.m.

30. 10. 2023 09:48

Vážení kolegové, chtěl bych se zeptat na doporučený další postup u pac. 35 let. Děkuji. Onkologická diagnóza: C67.9 Adenokarcinom močového měchýře, st.p. transuretrální koagulaci a následné resekci m..m 8/23 s komplikovaným hojením TNM: pT2b pN0 cM0...

Přihlaste se k odběru newsletteru. Na nově publikované případy Vás rádi upozorníme.
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.