Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

» Onkolog, Urolog » Sarkomy měkkých tkání » Solitárne ložisko dezmoid v prednej brušnej stene

Solitárne ložisko dezmoid v prednej brušnej stene

2. 10. 2023
raritní

30-ročná pacientka, doteraz zdravá. V 2. trimestri gravidity na gynekologickej ambulancii na USG náhodný nález ložiska v prednej brušnej stene - pôvodne suspekcia na myóm. Pôrod v termíne realizovaný cisárskym rezom 03/2023, pri výkone palpačne verifikované, že sa jedná o rezistenciu v prednej brušnej stene. Nasledujúci deň realizované CT H+B+P s nálezom solitárneho ložisko v obl. m. rectus abdominis l.sin. V 07/2023 realizovaná resekcia tumoru in toto.

Histologicky: D48.1 Dezmoid-type fibromatosis, veľ. 50x32x35mm, resekčné hranice tesné, maximálne 5mm, Ki67: 1%. Odoslaná na spádovú onkologickú ambulanciu, doplnené kontrolné MRI brucho + malá panva 09/23: v prednej brušnej stene jazvovité zmeny bez známok recidivy tumoru, bez patolog. nálezu v zmysle LAP, MTS.

Otázka: Predpokladám, že okraje resektátu sú nedostatočné (max. 5mm) - je potrebná reexcízia oblasti lôžka tumoru? Aké sú dostatočné resekčné okraje v uvedenom prípade? Je potrebná extirpácia regionálnych lymfatických uzlín? Predpokladám, že nie je indikovaná adjuvantná onkoterapia. Děkuji.

Sdílet

Reakce kolegia: 3

U tohoto typu nádoru je popisován dostatečný lem slovy "clear margins", více nedoporučují. , Soudím, že 5 mm je dost- tedy na rozdíl od jiných sarkomů. Dokonce se dnes i rozporuje postavení primární chirurgické léčby, tj. uzliny exstirpovat rozhodně netřeba. Je zde nízká mitotická aktivita, ovšem popisuje se 70% - 80% pravděpodobnost recidivy, která může být agresivnější. Tedy: adjuvantní onkologická léčba není indikována, velmi pečlivá dispenzarizace, doplnil bych ještě NGS vyšetření nádoru ke stanovení rizikovosti nádoru.

Nejde o klasický sarkom, potvrzení jakýchkoliv čistých bezpečnostních okrajů by mělo být dostačující. Bez potřeby indikovat uzlinovou disekci nebo adjuvantní onkologickou léčbu. Dále bych ponechal jen na pečlivém sledování.

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Ďakujem za odbornú pomoc, s pacientkou som nálezy prebrala.

Tazatel byl s doporučeními spokojen

Další případy

Indikácia CHT?

24. 3. 2024 09:44

Pacientka v roku 2019 po adnexektomii l.dx.+ apendektomii pre cystadenóm pravého ovária, histol. v apendixe nález LAMN /Low grade appendiceal mucinous neoplasm/, bez zachytenia invazívneho rastu, báza apendixu negat. Pacientka v sledovaní onkochirurg...

Ako liečiť peritoneálny mezotelióm nevhodný k CRS

29. 1. 2024 18:09

T.č. 62-ročná pacientka, ako 24ročná liečená pre Ca cervicis uteri st.p. RAT v r.1985, t.č. pri plánovanej LSK resekcii colon sigmoideum pre HG adenóm v sigme pre nemožnosť endoskopického riešenia pre nonlifting lézie ...peroperačne zistený nález kar...

Primární karcinom nadledviny

20. 12. 2022 08:12

Prosím o doporučení dalšího postupu u 69leté polymorbidní pacientky (AH, DM II typu, ICHS, ICHDK, CHOPN), která v říjnu 2022 podstoupila pravostrannou hemikolektomii s ileotransversoanastomozou pro tumor hep. ohbí s nálezem v.s. metastatického ložisk...

Přihlaste se k odběru newsletteru. Na nově publikované případy Vás rádi upozorníme.
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.