Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

» Praktický lékař » Karcinom prsu » Adjuvantní RT hrudní stěny po mastektomii

Adjuvantní RT hrudní stěny po mastektomii

8. 11. 2023
raritní

43 letá pacientka, dosud zcela zdravá, štíhlá, prsy malé. od 2/2023 Ca mammae l.sin., cT3NOMO, multicentrický, biopsie: invazivní duktální grade 2, skóre 6, ER a PR negat. HER2 +(skóre 3+), bez nekrozy či angioinvaze genetika negativní. 16.3.23 MR prsu + KL před zahájením léčby: Vpravo bpn., Vlevo v HVK objemné mateřské tumorosní ložisko 44x20x19mm, v jeho okolí drobné satelitní léze vel. okolo 5mm. Axilly s bng.LU. od 3/2023 CHT AC 4x, od 7/23 PTX + transtuzumab 17.10.2023 mastectomie -SSME,SLNB, kompletní patologická remise,ypTO,ypNO(3SLN) 31.10.23 7. dávka transtuzumabu, bude pokračovat á 3 týdny 1 rok.

Ošetřující onkoložka původně o radioterapii nemluvila, nakonec při poslední kontrole a konsultaci s kolegyní z radioterapie doporučila, vzhledem ke vstupní velikosti tumoru, ještě ozáření hrudní stěny. Pacientka RT nechce, ona ani já nejsme přesvědčeni o nutnosti adjuvantní RT v případě, že před léčbou nebyla postižena LU, byla provedena mastektomie a odstranění LU, dosaženo pCR. Ošetřující onkoložku jinak respektujeme, vycházíme s ní a máme v ní důvěru. Obáváme se, že riziko komplikací (lymfedému LHK, obtížnějšího provedení rekonstrukční operace prsu a dalších možných NÚ ) převáží přínos na ev. snížení rizika recidivy. Chápu, že zřejmě nelze jednoznačně odpovědět, přesto prosím o Váš názor, zda je RT nezbytná a jak moc by její vynechání zvýšilo riziko recidivy onemocnění. Mnohokrát děkuji.

Sdílet

Reakce: 3

Myslím, že i bez pozitivity uzlin by mohla být indikací k radioterapii velikost tumoru , kterou popisujete , jako cT3, ale na zobrazovacích metodách, bylo ložisko 4,4 cm, tedy ještě T2. Takže velikost + satelitní ložiska jsou, podle mého názoru, k radioterapii hraniční. Víc by ale poradil radioerapeut,

Indikace adjuvantní RT je podle klasifikace před neoadjuvantní terapiíí- Vzhledem k vězšímu nádoru, multifokálnimu s nepžíznivým fenotypem by u této pacientky byla indikována adjuvantní RT na oblast hrudní stěny. Nicméně, pacientka může RT odmítnout s vědomím vyššího rizika lokální recidivy.

RT na oblast stěny hrudní (event. LU) by byla v situaci, kdy je pacientka po RME + SNB, jednoznačně na místě v případě cT3 či cN1 nebo event. při pT3 či pN1. Nicméně zde se skutečně jedná o cT2 cN0 a ypT0 ypN0, tj. pCR. Podstatná je zde nyní zejména předoperační klasifikace, která je příznivější, než je uvedeno a i přes rizikový fenotyp zde jasnou indikaci k RT nevidím.

Další případy

Leukopenie při léčbě transtuzumabem

31. 1. 2024 08:41

43letá pacientka, od 2/2023 Ca mammae l.sin., cT3NOMO, multicentrický, biopsie: invazivní duktální grade 2, skóre 6, ER a PR negat. HER2 +(skóre 3+), bez nekrozy či angioinvaze genetika negativní. 16.3.23 MR prsu + KL před zahájením léčby: Vpravo bpn...

Karcinom prsu u 74leté ženy - přejít na jiný lék?

12. 5. 2023 14:32

Jsem praktickou lékařkou, je mi 74let. Před 2,5 lety jsem podstoupila mastektomii pro invazivní ca NST, gr 2,ER 100procent,PR 100procent,MiB 8proc,cerb 0.Bez zn. meta do uzlin. Užívám Trozel a začaly poslední rok kloubní obtíže, skákavé prsty s defor...

Ca prsu ročník 1976

1. 4. 2021 05:45

5/2017 pozitivní nález MG - vlevo patrné vtažení bradavky, cípatý kondenzát retroareol. a zesílení kůže v této lokalizaci, v MHK při bázi žlázy patrný další cípatý infiltrát vel. cca 10 mm, uzliny fyziologické. UZV - retroareol. patrný hypoechog....

Přihlaste se k odběru newsletteru. Na nově publikované případy Vás rádi upozorníme.
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.