Rasové rozdíly a léčba gynekologických karcinomů
Co víme o rasových a etnických rozdílech při zařazování žen s gynekologickými karcinomy do klinických studií? Odpovíme v tomto článku.

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

» Onkolog, Urolog » Kolorektální karcinom » Indikácia adjuvantnej liečby

Indikácia adjuvantnej liečby

5. 10. 2023

Dobrý deň, prosím o konzultáciu ohľadom indikácie adjuvantnej chemoterapie. 30ročná pacientka bez komorbidít s diagnózou karcinómu stredného rekta cT2cN1cM0, adenoCa Gr2, MSI-H, genetika v riešení. St.p.konkomitantnej CHT/RT s capecitabinom do 8/2023, St.p. resectio recti sec. Dixon, sigmorecto anastomosis end- to- end 9/2023

Histologicky: ypT0pN0 (0+/23)Mo, resekcia rekta bez nádorových zmien (TRG4- sec. Dworak, TRG0- sec. AJCC), resekčné okraje bez nádorovej invázie, 23 LU bez známok primárnej či sekundárnej malignity. Zaistili by ste pacientku adjuvantnou chemoterapiou? Ak áno, akou (FOLFOX, capecitabín)? Ďakujem za odpoveď.

Sdílet

Reakce kolegia: 2

V tomto případě jde o kombinaci 2 vzácnějších situací : cN1c a MSI-H.
cN1c - nádorová depozita v regionální oblasti rekta bez postižení uzlin se vyskytují asi v 3,3% případů. Radiologická kriteria pro N1c jsou jiná oproti patologickým. Bylo by dobré udělat druhé čtení vstupního MRI a potvrdit, že jde skutečně o cN1c. Řekl bych že obecné povědomí o hodnocení cN1c u ca rekta je spíše nižší...

Pokud je hodnocení cN1c jednoznačné, navrhl bych adjuvanci 4x CAPOX s tím, že reálný přínos adjuvance je relativně malý. Rozhodující by byl názor pacientky.
Pokud by bylo druhým čtením MRI hodnoceno tak, že obraz nádorového depozita cN1c je nejistý/sporný, tak bych volil sledování.

Pozn.: Aktuální NCCN 5.2023 doporučují pro případ ca rekta dMMR/MSI-H cT2 cN1c M0 buď imunoterapii nebo různé formy totální neoadjuvance.
Popsaná klinická situace je pozoruhodná. Nezapadá ale do algoritmu NCCN. ESMO doporučení pro ca rekta jsou pro nádory MSI-high neaktuální.

Skutečně zajímavá souhra faktorů - na jednu stranu dosaženo kompletní patologické remise původního nálezu, Po předchozí RTCHT bych efekt adjuvantní léčby viděl jako minimální a nyní bych ji tedy nepodal. Pokud byste s ohledem na věk nemocné přesto něco doplnit chtěli, považoval bych za dostačující dokončit jen capecitabin, podávaný v rámci neoadjuvance. Druhou věcí je stav MSI-H, kdy bych docela vyzkoušel již na počátku samostatnou imunoterapii, zda potvrdí podle studií 100% efekt s možným vynecháním operace, ale to již nyní nevyřešíme. Má však velkou šanci na využití v případě event.relapsu.

Další případy

Kolorektální karcinom po suboptimální operaci

19. 1. 2024 15:10

Vážení kolegové, dovoluji si požádat o názor stran dalšího postupu u 68letého pac. v dobrém celkovém stavu. Z přidružených dg. jen DM na inzulinoterapii. Pac. s náhodným nálezem tumoru céka - operován pro susp. na absces urgentně - nekompletní chir....

PAc. s duplicitou po transplantaci jater

14. 11. 2023 11:42

Vážení kolegové, obracím se na vás s prosbou o doporučení dalšího postupu u komplikovaného pacienta, jedná se o 45letého muže dlouhodobě léčeného pro ulcerozní kolitidu se sklerotizující cholangoitidu (selhání jater) pac. po transpalntaci jater 6/21...

Liečebná stratégia u pac. s mCRC po recentne prekonanom akútnom IM

18. 10. 2023 09:03

66ročný pacient s adenoCa colon ascendens až céka s pericekálnou LAP s MTS ad hepar, lien, pulmo, peritoneum, oss- pT4a cN2b cM1c- IV.kl.št., st.p. biopsii pri kolonoskopii 04.10.2023 - hist. adenoCa, G1-2, molekulovo-genet. vyš. - požiadané, ešte ne...

Přihlaste se k odběru newsletteru. Na nově publikované případy Vás rádi upozorníme.
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.