Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

» Onkolog, Urolog » Nádory mozku a CNS » Inoper. recidiva glioblastomu mozku u 33 letého pacienta

Inoper. recidiva glioblastomu mozku u 33 letého pacienta

7. 4. 2020
Pacient 33 let, bez komorbidit, ing chemie, ve výrobě léků, 2 velmi malé děti, nyní již ID poslední medikace : Vimpat 100 1-0-2, Keppra 500 1-1-1, Fortecortin 4 1-1-0, Omeprazol 20 1-0-0, Kalium chloratum 500 mg tbl. 1-0-0 1/19 po radikálním odstranění glioblastomu multif. G4 vlevo frontálně parasagitálně Ki 67 20-25% S100, GFA/ MAP2c pozitivní ATRX bez mutace, IDH1 neg, p53+ 40-50% 2-4/19 radioterapie 59,4Gy + Temozolomid, pokračováno adjuavntně v Temozolomidu + TTF protokol do 1+/19, kdy inoperabilní progrese. 11/19 - 3/20 Lomustin 3 serie 3/20 Progrese tumoru FP vlevo s propagací kalozním tělesem doprava 3/20 hosp.na neurologii pro narušení kognitivních funkcí, lehkou P hemiparesu a epi paroxysmy, podány antiedematozní infuze, upravena antikonvulzovní terapie následně pneumonie vlevo, přeléčen ATB V současné době potíže hlavně s hybností, mírný organcký psychosyndrom, pravostraná symptomatologie, doma 2 fr hole, na ven vozík. Epi záchvat od úpravy medikace neměl, PS 2 Jak nejlépe postupovat u toho pacienta ? Má smysl zkusit další linii léčby - případně jakou? Děkuji.
Sdílet

Reakce kolegia: 4

Možnosti jsou velmi omezené a návrat k temozolomidu byť kontinuálně nebo v jiném alternativním režimu rovněž neslibuje větší naději na úspěch. Bohužel vzhledem k celkovému stavu bych spíše volil symptomatický postup, na výsledky testování dalších faktorů-EGFR nebo většího panelu NGS a čekání na schválení úhrady z tohoto event. možné experimentální léčby bych vůbec nespoléhal.

Za současných podmínek registrace a úhrady nadějných preparátů musím konstatovat vyčerpání léčebných možností.

Bohužel, současné možnosti léčby jsou vyčerpány. Od další linie paliativní chemoterapie nelze očekávat významný efekt. Vzhledem k celkovému stavu pacienta bych doporučil symptomatický přístup.

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Pána i jeho manželku jsem pravdivě informovala o vývoji nemoci a prognóze. Oba si přáli zkusit ještě znovu Temozolomid. Vkládají do něj poslední naději. Domluvili jsme se na redukovaných dávkách. Pracujeme s nimi i ve spolupráci s psychologem a sociálním pracovníkem. Prognózu si oba plně uvědomují.

Tazatel byl s doporučeními spokojen

Další případy

Myxopapilárny ependymóm sakrálnej oblasti- MTS ad pulmo

3. 5. 2021 11:05

Pacientka nar. 1983, OA: V r. 1993: st.p. resekcii gliového tumoru mozgu (obl. chiazmy)+ adjuv. ERT, so zavedením shuntu pre 3- komorový hydrocefalus, postoperačný panhypopituitarizmus. St.p. cholecystektómii 1/2016, Nefrolithiaza l.sin. Terajšie...

Volba CHT režimu v 2.linii léčby gliosarkomu

17. 1. 2020 16:18

Pacient 60 let s onko dg. Gliosarkom mozku PO vpravo. St.p. - makroskopicky radikální mikrochirurgická extirpace 31.1.19 Histol. ložiskově nekrotický bifázicky utvářený gliosarkom. WHO G IV. Postoper. NMR 1.2.19 bez jasného residua. Stav po CH...

raritní

Neobvyklý tumor mozku - došlé 2. čtení

je doplnění 2. čtení u minulého případu : 52 letá pacientka přijata akutně na neurologii pro objemnou cystickou expanzi vlevo frontálně, klinicky před operací organický psychosyndrom, expresivní fatická porucha, lehká pravostranná hemiparéza,po...

Přihlaste se k odběru newsletteru. Na nově publikované případy Vás rádi upozorníme.
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.