Nová indikační omezení přípravků v onkologii 
Už víte o změnách úhrad u enfortumabu vedotinu, olanzapinu, pazopanibu a vinorelbinu? Informujte se o novinkách.

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

» Onkolog, Urolog » Karcinom prostaty » Komplikovaný mCRPC

Komplikovaný mCRPC

28. 10. 2014
71 letý pacient - lékař, z anamnézy: 2002 DM na NZI a PAD s diabetickou neuropatií, 2002 hyperTK, 2004 glaukom, makulární degenerace sítnice, amauróza dx, 2006 TIA, operace: 1977 appe, 2002 LPSK CHCE, 2007 LPSK ošetření hiatové hernie, 2011 revize žlučových cest - endoskopicky, 2011 píštěl konečníku či fissura, úrazy: 0 Léky prav: NZI, Cynt, Blassin, Metformin, Xalatan, Uniclophen, Amlorad, Ganfort, Lyrica; Alergie: nezjištěny 4/2006 při iPSA 4.98 ug/l verifikován ZN prostaty cT1c Nx M0 GS6(3+3) testo 7.8 mmol/l UA: 2006 RP pT3a pNx M0 GS6 (3+3) s nadirem sPSA 0.001 ug/l, pooperační inkontinence na 2-3 vložky denně 2007 vzestup sPSA na 0.328 ug/l, navržena radioterapie, pro inkontinenci odmítl, pro krátký DT-PSA při PSA 1.213 ug/l zahájena hormonální léčba LHRH analogy v intermitentním režimu, 2010 nutno konvertovat na kontinuální režim. 1/2012 pro další elevaci PSA na 7.42 ug/l přidán cyproteron acetát na MAB, 11/2012 relaps onemocnění – PSA 14.3 ug/l, CPA vysazen, dále jen monoterapie LHRH analogy. Proveden restaging s nálezem lymfadenopatie v oblasti spádových uzlin a retroperiteneu. Skelet bez patologie. Pacient klinicky bez obtíží. 2/2013 hematurie a při vyšetření zjištěna krvácející expanze močového měchýře, ošetřena paliativně transuretrálně, histologicky adenokarcinom prostaty GS8 (3+5). Adjuvatně radioterapie na oblast recidivy v oblasti prostaty a malé pánve. GUT toxicita III. stupně, pacientovi nutno pro opakované hematurie ponechat močový katétr s nutností výplachů. Po léčbě pokles PSA na 5.6 ug/l. 9/2013 relaps onemocnění se vzestupem PSA na 67.2 ug/l, pacient jen mírně symptomatický, spíše mikční obtíže. Podána chemoterapie DOC + P W3 8 cyklů, pro značnou progresi neuropatie léčba ukončena 9/2014 lumbalgie vlevo, zjištěna afunkce levé ledviny, pokus o založení stentu neúspěšný pro progresi lokálního nálezu v močovém měchýři, nefrostomii pacient odmítl. Funkce ledvin – kreat 152, urea 10.4. Při restaginu PSA 78.3 ug/l, progrese lymfadenopatie subfrenicky, 6 ložisek na scinti skeletu a CT. Prosím o návrh dalšího postupu.
Sdílet

Reakce kolegia: 5

To je jistě nešťastný případ již od počátku ze všech úhlů pohledu. V této fázi se jednoznačně jedná o metastatický kastračně refrakterní karcinom po léčbě docetaxelem. V prvé řadě je třeba uvažovat o další systémové léčbě. Vzhledem k výrazné neuropatii a renálním funkcím bych preferoval některý z nových hormonálních preparátů před chemoterapií, vzhledem k diabetu spíše enzalutamid (tedy bez kortikoidů). Přistup nicméně bude muset být komplexní - pacienta zřejmě v tuto chvíli nejvíce subjektivně obtěžují lokální příznaky dané postradiačním měchýřem, inkontinencí a hydronefrosou. V tomto směru bude nutný individuální přístup reagující na konkrétní situaci, nějaké jednoduché a dlouhodobé řešení bude asi sotva možné. Případně bych konzultoval radioterapeuta ke zvážení radioterapie subfrenického ložiska, je-li velikostně významné (předchozí radioterapie byla z onkologického hlediska velmi úspěšná). Důležitá bude i psychologická pomoc pacientovi - umím si představit, že na základě dosavadního průběhu onemocnění nebude jeho psychická situace nijak dobrá.

To je pacient, vyžadující péči jak urologickou tak i uro-onkologickou. Z urologického pohledu je třeba zvážit jak přistoupit k derivaci levé ledviny (podle DSL) a zajistit kvalitní mikci. Z pohledu systémové onkologické léčby nejspíše k podání denosumabu při elevaci renálních funkcí a v následné léčbě po docetaxelu vhodná II. linie hormonálních přípravků. Pokud je nyní bez kortikoidů, výhodnější bude podání enzalutamidu.

MUDr. Michaela Matoušková
MUDr. Michaela Matoušková 1. 11. 2014 17:00

Je třeba se pokusit o zajištění derivaci moče, bez níž bych se k další léčbě nepřikláněl. Na postižení skeletu bude pro ren.insuficienci nejvhodnější denosumab, jelikož jde o pacienta značně symptomatického, budou možnosti systémové léčby omezené. Retreatment docetaxelem nelze zvažovat, při vyšším stupni perif.neuropatie ani podání cabazitaxelu, z blokátorů androgenních receptorů by byl při komorbiditách jako nejvhodnější enzalutamid. Je však nutno zhodnotit celkový stav a prognózu pacienta, zda je jeho podání vůbec vhodné.

Vzhledem k renální insuficienci bych ze systémové léčby privilegovala II. linii hormonoterapie, z možných medikací pro meta skeletu pak Xgevu. Odborná urologická péče je zcela jistě nezbytná. Podle dalších obtíží je pak vhodná léčba paliativní, symptomatická včetně zvážení dalších možností RT (nař. meta skeletu - chybí ale specifikace uložení meta ložisek).

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Děkuji všem za odpověď.

Tazatel byl s doporučeními spokojen

Další případy

Ďalšia liečba u pacienta s mCRPC

29. 8. 2023 13:02

V čase diagnózy 67ročný pacient s acinárnym adeno Ca prostaty, po biopsii 9/2020, inic. PSA 278 ng/ml, cT2N1M1b (OSS), GS 9 (5+4), LV0, Pn1, prognostic grade group 5, od 9/2020 zahájená ADT degarelix, od 8/2021 bol pridaný bikalutamid ako súčasť CAB,...

MCRPC, retreatment Docetaxel vs. Cabazitaxel

11. 5. 2023 06:52

Dobrý deň, chcel by som poprosiť o názor v Otázke systémovej CHT pri MCRPC - retratmeent docetaxel vs. Cabazitaxel., event. iné? Pacien ŠJ nar. 1958 V predchorobí v priebehu roku 2020 bolesti v konečníku, na proktolog. ambulancii zistené hemoroidy +...

Lokálně pokročilý CaP po operaci - adjuvantní terapie?

20. 4. 2023 13:52

Dobrý den, prosím o Vaši poradu stran rozsahu adjuvantní terapie. Jedná se o 75letého aktivního sportovce s dg Ca prostaty, st.p. DVP + LAD pelv bilat 3/1/2023 pT3bpN1(2/5LU)Mx histol acinární adenokarcinom prostaty, postihující oba laloky s extrapro...

Přihlaste se k odběru newsletteru. Na nově publikované případy Vás rádi upozorníme.
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.