Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

» Praktický lékař » Karcinom prsu » Leukopenie při léčbě transtuzumabem

Leukopenie při léčbě transtuzumabem

30. 1. 2024

43letá pacientka, od 2/2023 Ca mammae l.sin., cT3NOMO, multicentrický, biopsie: invazivní duktální grade 2, skóre 6, ER a PR negat. HER2 +(skóre 3+), bez nekrozy či angioinvaze genetika negativní. 16.3.23 MR prsu + KL před zahájením léčby: Vpravo bpn., Vlevo v HVK objemné mateřské tumorosní ložisko 44x20x19mm, v jeho okolí drobné satelitní léze vel. okolo 5mm. Axilly s bng.LU. od 3/2023 CHT AC 4x, od 7/23 PTX + transtuzumab 17.10.2023 mastectomie -SSME,SLNB, kompletní patologická remise,ypTO,ypNO(3SLN) 31.10.23 7. dávka transtuzumabu, dále á 3 týdny. Od 10/23 v KO opakovaně leukopenie - kolem 2.5 x 10ˇ9, absolutní počet neutrofilů mezi 0.8 a 1.2 x 10ˇ9, krom leukopenie je jinak KO a biochemie zcela v normě. Pacientka je asymptomatická, bez teplot, bez infektů. Ošetřující onkoložka již jednou pro neutropenii aplikaci transtuzumabu vynechala. Opakovaně ordinuje vždy po aplikaci transtuzumabu injekce CSF 4 dny po sobě jako prevenci dalšího poklesu neutrofilů, které však před další aplikací transtuzumabu prakticky stejné. Konsultoval jsem věc s hematologem, který se domnívá, že leukopenie nesouvisí s podáváním transtuzumabu, ale spíše se jedná o dřeňový útlum po primární klasické CHT, dále nedoporučuje podávání CSF pokud nebudou neutrofily pod 0.5 nebo nebude symptomatologie.

Můj dotaz zní, jaké máte zkušenosti s výskytem neutropenie při léčbě transtuzumabem a jak postupujete v léčbě neutropenie, případně zda existuje nějaké schéma podávání CSF. Děkuji.

Sdílet

Reakce: 2

Myslím, že leukopenie spíš nesouvisí s podáváním trastuzumabu, i když jsem našla kazuistiku, kde byla souvislost potvrzená úplnou úpravou neutropenie a projevů imunodeficience po vysazení trastuzumabu. mechanizmus by byl nejspíše autoimunitní .Proto by bylo dobré vyšetřit antileukocytární protilátky. Pokud se jedná jen o souběh podávání trastuzumabu a neutropenie, doporučuji hematologické vyšetření. O Shwachman-Diamondův syndrom se ale nejspíš nejedná , byly by pravděpodobně poškozeny všechny tři krevní řady. Podávát G. CSF u autoimunní neutropenie nemá smysl.


pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23804626/

Souvislost s touto cílenou léčbou by byla raritní a pokud je hodnota leuko stabilizovaná, pokračoval bych v trastuzumabu podle plánu bez podávání RF, samozřejmě při pravidelných kontrolách KO. Kontrolní vyšetření hematologem je na místě.

Další případy

Adjuvantní RT hrudní stěny po mastektomii

8. 11. 2023 16:43

43 letá pacientka, dosud zcela zdravá, štíhlá, prsy malé. od 2/2023 Ca mammae l.sin., cT3NOMO, multicentrický, biopsie: invazivní duktální grade 2, skóre 6, ER a PR negat. HER2 +(skóre 3+), bez nekrozy či angioinvaze genetika negativní. 16.3.23 MR pr...

Karcinom prsu u 74leté ženy - přejít na jiný lék?

12. 5. 2023 14:32

Jsem praktickou lékařkou, je mi 74let. Před 2,5 lety jsem podstoupila mastektomii pro invazivní ca NST, gr 2,ER 100procent,PR 100procent,MiB 8proc,cerb 0.Bez zn. meta do uzlin. Užívám Trozel a začaly poslední rok kloubní obtíže, skákavé prsty s defor...

Ca prsu ročník 1976

1. 4. 2021 05:45

5/2017 pozitivní nález MG - vlevo patrné vtažení bradavky, cípatý kondenzát retroareol. a zesílení kůže v této lokalizaci, v MHK při bázi žlázy patrný další cípatý infiltrát vel. cca 10 mm, uzliny fyziologické. UZV - retroareol. patrný hypoechog....

Přihlaste se k odběru newsletteru. Na nově publikované případy Vás rádi upozorníme.
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.