Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.

Aktivní onkologická léčba spojená se zvýšeným rizikem náhlé srdeční smrti. Více v článku ZDE

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

» Onkolog, Urolog » Karcinom prsu » Plán léčby

Plán léčby

24. 1. 2024
raritní

Dobrý den, prosím o Váš názor, stran doporučení léčebného postupu, paní, zdravotní sestra, 50 let, menopauzální už 3 roky, vyšetřena pro vtažení bradavky l.dx., Na MMg vpravo centrálně zvýšená denzita, bez jasného ohraničení, dle sono centrálně nehomogenní žláza šíře 17 mm a drobné ložisko 11 mm, je těsně pod dvorcem, infiltraci kůže není, nevýrazně reaktivní zesílení kůže, dle sono v pravé axile dvě na sebe nasedající uzliny s lemem do 5 mm a redukcí centrálního echokomplexu. Jednotlivě uzliny do 10 x 6 mm. Značeny klipem. Biopsie: z ložiska tumoru: Proužky tkáně mléčné žlázy se strukturami DCIS a invazivního karcinomu NST, G2., ki 67 45 % ER 100% PR 90% HER 1+ biopsie z LU: Proužky lymfatické uzliny se strukturami metastatického karcinomu NST obdobné morfologie jako v souběžné biopsii č. 548/2024. ,ki 67 25% ER 100% PR 45 % HER 2+ , FISH neg - T1c+isN1M0 Vzhledem k centrálnímu uložení přímo pod bradavkou, nezcela jasně ohraničené složce DCIS, indikována k mastectomii, LU jsou vedle sebe, značené, takže možné SLN a TAD. Indikovali byste primárně k výkonu, následně Mammaprint (v současné době nelze indikovat před léčbou, z biopsie u nás nemá úhradu)? Nebo vzhledem k 2 postiženým LU (a uvidíme jak v def histologii) a ki 45% v primárním tumoru chemoterapii adjuvantně či dokonce neodjuvantně? Mnohokrát děkuji a jsem s pozdravem!

Sdílet

Reakce: 3

Váš navrhovaný postup je neotřelý, ale trochu riskantní. Pokud bude v axille víc pozitivních uzlin, než ty dvě, o kterých víte, bude nutné zvažovat exenteraci a adjuvantní radioterapii . Genomový test by ale mohl nemocnou ušetřit chemoterapie, to asi stojí za pokus. Snad to vyjde.

Vzhledem k tomu, že se jedná o luminální nádor s vysokou pozitivitou receptorů G2 lze od neoadjuvantní CHT očekávat dosažení remise v axile pouze v malém procentu. U pacientky bych indikovala primárně operační řešení a multigenový test pro upřesnění přínosu adjuvantní CHt bych indikovala až po operaci.

S ohledem na typ a umístění nádoru bych primárně volila taky operační postup a na základě definitivní histologie, IHC a poop. klasifikace pak další postup.

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Děkuji za porady, pacientku jsme tedy doporučili primárně k výkonu a další postup rozhodneme až dle definitivní histologie. Děkuji.

Tazatel byl s doporučeními spokojen

Další případy

Interpretácia hormonálneho statusu po biopsii a po operácii Ca mammae

3. 7. 2024 15:11

Dobrý deň vážené kolégium, 64ročná pacientka s Ca mammae l.sin. HLQ, cT1 cN0 cM0, st.p. CCB 5/2024- verif. invazívny karcinóm NST s apokrínnymi črtami, G2, susp. Lv1, Pn1, EgR - (bez známok nukleárnej pozitivity, PgR+ (20%)- priemrná intenzita farben...

RT prsu po mastektomii se SLND

27. 6. 2024 16:52

Dobrý den, aktuálně řeším mladší pacientku, *1975, kterou bych případně rád ušetřil radioterapie: Dg. :* Carcinoma mammae l. dx cT2cNOMX od 3/2024, pT1c pNO(i+) M0 biopsie: invazivní NST dukt., skore gradingu 5, dobrá diferenciace G1, se složkou lobu...

Adjuvance

27. 6. 2024 12:09

Ráda bych se poradila o adjuvantní chemoterapii pacientky s DG: 2 ložiska v pravém prsu - T1c (m) N0 M0, histol. ze 2 biopsií 19.3.2024 NST G2, ER i PR poz. 100 %, Ki-67 20 %, HER2 skóre +2, FISH bez apmlifikace (HER2-low), složka DCIS G3 st. p. radi...

Přihlaste se k odběru newsletteru. Na nově publikované případy Vás rádi upozorníme.
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.