Vyšetření u prakt. lékaře po ukončení onkologické dispensarizace

4. 2. 2020 19:47

Prosím o konsultaci o rozsahu onkologické dispensarizace u praktického lékaře /pacientka předána onkologickou ambulancí v r. 2019/. Jedná se o 68 letou pacientku, která měla dvě malignity, léčené radikálně a efektivně.
Ca ovarií pT2NxMO a podstoupila hysterectomii s adnesectomií bilaterálně v r. 2004,pak chemoterapie 6x Taxol + CBDCA od 29.7.2004-26.1.2005.
Histologicky- endometroidní ca ovarií s meta postižením endometria.
Dále měla GITS tenk. střeva , st.p. resection. 10/2007
Pacientka je dlouhodobě v kompletní remisi od r. 2004, měla ještě kvůli posouzení vertebrog. alg. syndromu scinti kostí. Já mám pacientku dispensarizovat pro výše uvedené diagnozy klinická kontrola + mamografie a 2 roky, gyn. kontroly , vyšetření stolice na hemocult a densitometrie v rámci dif. dg VAS. Toto bylo uvedeno v předávacím protokolu onkologie.
Poraďte , mi prosím , mám-li provádět kromě screeningu při preventivních prohlídkách dle metodiky ZP nějaká jiná speciální vyšetření kvůli dřívějším onkologickým onemocněním? Děkuji Vám.

Reakce: 3

Vzhledem k odstupu bych se snažil sledování dle klasických doporučení velmi omezit a věnovat se již jen bazálním metodám, grafická vyšetření by byla indikována jen v případě potřeby při potížích. Takže pro ovariální malignitu cca ročně gynekologické vyš., včetně TVS-USG, sledovat lze i hladinu CA125, ale pokud nebyla dlouhodobě odebírána, tak by ji nezahajoval. Z hlediska GIST bez dalších požadavků, pokud by v rámci běžného klinického vyšetření a laboratoře měla občas SONO břicha, bylo by to nad rámec, ale úctyhodné.

MUDr. Tomáš Svoboda, Ph.D.
MUDr. Tomáš Svoboda, Ph.D. 5. 2. 2020 10:00

Obě onemocnění jsou již více než 10 let v remisi. Postupovala bych podle doporučení : Péče o vybrané onkologické onemocnění pro praktické lékaře, které lze najít na stránkách linkos, kde již po 10 roku nejsou indikována žádná vyšetření pomocí zobrazovacích metod:
https://www.linkos.cz/lekar-a-multidisciplinarni-tym/primarni-pece/doporucene-postupy-pro-prakticke-lekare/pece-o-vybrana-onkologicka-onemocneni-doporucene-postupy-pro-vseobecne-prakticke/
U pacientky jsou indikována pouze screeningová vyšetření s ohledem na věk (68 let), nic dalšího. Došetření pouze v případě, že by pacientka měla potíže

T.č. nejsou (dle platných doporučení) v případě absence obtíží potřeba žádná pravidelná zobrazovací vyšetření ani vyšetřování TM. Pravidelné gynekologické prohlídky a vyšetření TOKS v tomto případě pokrývají i pacientčiny základní diagnózy.
Často se však stává, že byli pacienti na pravidelná vyšetření zvyklí a na své lékaře v tomto směru hodně naléhají, i když nemají žádné obtíže, pak bych udělala v tomto případě nad rámec UZ břicha.