Úporné svědění jako NÚ léčby

7. 2. 2020 19:00

Vážení kolegové,
chtěla bych Vás poprosit o konzultaci stran NÚ léčby a jejich ovlivnění.
Pacient, ročník 1970, OA: jen hypofce št.žl, jinak bpn. 12/2017 dg ca ilea s meta postižením plic, mezenteriálních a retroperitoneálních a krčních uzlin. Histologicky:mucinózní adenoCa G2, KRAS mutace, bez průkazu mikrosatelitni instability. pT3pN1L1V0M1. Léčen Folfox12/2017-4/2018, poté pro neurotoxicitu opuštěno. 11/2018-5/2019 Folfiri a následně DeGramond do 8/2019. Pak paliativní ozáření paketu uzlin L nadklíčku. Následně indikován k 3.linii paliativní chemobioterapie CApe+oxaplatina (dle neuropatických projevů) /bevacizumab.Jako NÚ se poté rozvinala hepatotoxicita (udáváno jako G3) + velmi intenzivní svědění kůže. Capecitabine ex, podán jen Avastin od 1/2020. Chtěla bych Vás moc poprosit o příp. informaci stran intenzivního svědění kůže. Pacient je jinak ve velmi dobrém stavu (klinicky jen projevy periferní neuropatie). Kvůli svědění (trvající ve stejné intenzitě i přes veškerou snahu již více než 2 měsíce, prakticky nepřetržitě) ale má mnohočetné exkoriace, nemůže spát, záchvaty svědění pociťuje po celém těle, popisuje i vnitřní pocit svědění v močové trubici, "jako ve střevech", v uchu, prostě úplně všude. Zkoušely se kortikoidy, chladivé a kortikoidní masti, celková antihistaminika. Již má léky na spaní, antidepresiva (Cipralex), neurol. T.č. se zkouší Lyrica - již prakticky na max dávkách ale efekt prakticky minimální. Je smířen se svou onkologickou dg, v zásadě již ani nechce onko léčbu, jen by si přál zbavit se svědění, které nelze prakticky ničím ovlivnit (snad jen velmi krátkodobě a malé zlepšení při aplikaci mentolových mastí a absolutním vyloučení pohybu-jakýkoliv pohyb či dotek oděvu mu projevy znovu zintenzivní). Kolegové z různých oborů, kteří byli konzultováni (kožní, neurolog, samozřejmě ošetřující onkologové) zatím moc neuspěli a já jako ošetřující praktik se svým pacientem velmi soucítím a snažím se mu tímto pomoci. Vám děkuji za Váš názor a čas.

Reakce: 2

U takto vzácných projevů toxicity žádná zázračná rada neexistuje. Naše klinika spolupracuje s dermatologem, který navštěvuje naše nemocné s kožní toxicitou na našem lůžku a řídí pak léčbu. Někdy zkouší tak dlouho různé postupy , až něco zabere...

Pruritus může souviset mimo jiné i s hepatotoxicitou, Nevím, zda by kromě již zkoušeného nepomohly vysoké dávky hepatoprotektiv.