Rasové rozdíly a léčba gynekologických karcinomů
Co víme o rasových a etnických rozdílech při zařazování žen s gynekologickými karcinomy do klinických studií? Odpovíme v tomto článku.

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

» Praktický lékař » Karcinoid appendixu

Karcinoid appendixu

3. 2. 2024

Jsem pediatr. Mému synovi (21 let) byl diagnostikovan neuroendokrinni tumor appendixu. Nasledujici histologie: Ulceroflegmonozni appendicitis, fibrozne hnisava periappendicitis s pocinajici flegmonou mezenteriola. V tomto terenu zachycena infiltrace steny a sliznice prevazne solidne trabekularne ci solidne alveolarne usporadanym tumorem, ktery je tvoren stredne objemnymi bunecnymi elementy s mirnymi cytonuklearnimi atypiemi a se stredne obsirnounprevazne eosinofilni cytoplazmou. Tyto bunky jsou difuzne silne pozitivni imunohistochemicky na chromogranina synaptofysin. Hodnotime jako neuroendokrinni tumorNET G 1. Pocet mitoz 1/10 HPF, nekrozy nezachyceny. Proliferacni aktivitaje nerovnomerna a pohybuje se od 0 do 2%. Nador prorusta celou siri steny appendixu a misty okrajove zasahuje do prilehle tukove tkane. Patrna je nadorova lymfangioinvaze (vzsetreni D2-40 a CD 31). Sireni krevnimi cevami nezachyceno. Nador nezasahuje do resekcniho okraje. Synovi byl indikovan octreoscan, pujde na nej pristi tyden. Ale rovnou nam bylo sdeleno, že je nutna pravostranna hemikolektomie.

Chtela bych poprosit o vas nazor, zda je tato operace opravdu nutna. Hodne jsem toho precetla, ale vsude narazim na kriterium velikosti nad 2 cm, ale v histologii velikost nepopisují. Velmi predem dekuji za vaš nazor.

Sdílet

Reakce kolegia: 2

Dobrý den,
dle mého názoru též záleží na velikosti tumoru (nad / pod 2cm) a stupeň infiltrace okolí ( infiltrace mesoappendixu nad 3 mm ano/ne). To si myslím, že na žádost klinika (pokud již konzultace v tomto smyslu neproběhla) dokáže patolog doplnit. V případě pozitivních kritérií by pak hemikolektomie byla na místě.

Hezký den, také bych doporučil druhé čtení histologie s dotazem na :
1. velikost nádorové infiltrace v mm. Tuto nelze měřit často podle makroskopického obrazu, ale jen podle mikroskopických tkáňových řezů.
2. Lokalizaci nádoru v rámci appendixu - baze nebo apex
3. klasifikaci podle TNM - někdy je obtížné rozlišit prorůstání od narušení stěny zánětem

Jako jediný rizikový faktor vidím nyní nádorovou lymfangioinvazi naopak R0 resekce a G1 jsou příznivé. Rozhodující bude velikost nádorového ložiska. Při velikosti nad 2cm určitě radikalizující operace.
Pokud by nešlo z nějakých technických důvodů velikost nádoru určit, tak bych to bral jako další rizikový faktor a klonil bych se k radikalizující operaci. V rámci multidisciplinárního týmu bych zvážil možnost ileocékální resekce jako alternativy k pravostranné hemikolektomii. Tento výkon bývá na některých pracovištích preferován u dětí a velmi mladých nemocných. Z retrospektivních dat vyplývá, že dlouhodobé výsledky obou výkonů jsou srovnatelné.

Další případy

Polymorbidní žena, jak s adjuvantní terapií

22. 2. 2024 16:24

Dobrý den, prosím o konzultaci postupu. Jedná se o polymorbidní pacientku 71 let, s objemnějšími prsy, v anamneze po operaci srdce pro rozsáhlé postrevmatické změny, výměna mitrální, aortální, trikuspidální chlopně 10/2016 SV arytmie, Arter hypertnez...

Adjuv. horm. terapie u 44 leté pacientky st IA, ale HIGH RISK dle genom, testu

22. 2. 2024 16:21

Pacientka 44 let, interně zdravá, po hysterektomii a salpingektomii pro dysplastické změny HG SIL ve smyslu CIN III. 11/20, měla v 5/23 dg karcinom levého prsu pT1c (2) pN0 (5/0) M0. histologicky 2 ložiska karcinomu - lobulární ca G2 (12mm)ER 90% PR...

Liečebný postup u 38-ročného pacienta so seminómom

22. 2. 2024 07:00

Vážené kolégium, chcel by som Vás veľmi pekne poprosiť o Váš názor na ďalší postup u 38-ročného pacienta s TU testis l.dx., st.p. orchiektomii l.dx. 08.02.2024, predoperačne onkomarkery negatívne, histologicky v resekáte pravého semenníka potvrdený m...

Přihlaste se k odběru newsletteru. Na nově publikované případy Vás rádi upozorníme.
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.