Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.

Zpravodajství z KNOU 2024. Co je nového?
Proběhl již devátý ročník konference Komplexní novinky v onkourologii 2024. Co zajímavého zaznělo? Nenechte si ujít videokomentáře. Více ZDE.

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

» Praktický lékař » Neuroendokrinní nádory » Karcinoid appendixu

Karcinoid appendixu

3. 2. 2024

Jsem pediatr. Mému synovi (21 let) byl diagnostikovan neuroendokrinni tumor appendixu. Nasledujici histologie: Ulceroflegmonozni appendicitis, fibrozne hnisava periappendicitis s pocinajici flegmonou mezenteriola. V tomto terenu zachycena infiltrace steny a sliznice prevazne solidne trabekularne ci solidne alveolarne usporadanym tumorem, ktery je tvoren stredne objemnymi bunecnymi elementy s mirnymi cytonuklearnimi atypiemi a se stredne obsirnounprevazne eosinofilni cytoplazmou. Tyto bunky jsou difuzne silne pozitivni imunohistochemicky na chromogranina synaptofysin. Hodnotime jako neuroendokrinni tumorNET G 1. Pocet mitoz 1/10 HPF, nekrozy nezachyceny. Proliferacni aktivitaje nerovnomerna a pohybuje se od 0 do 2%. Nador prorusta celou siri steny appendixu a misty okrajove zasahuje do prilehle tukove tkane. Patrna je nadorova lymfangioinvaze (vzsetreni D2-40 a CD 31). Sireni krevnimi cevami nezachyceno. Nador nezasahuje do resekcniho okraje. Synovi byl indikovan octreoscan, pujde na nej pristi tyden. Ale rovnou nam bylo sdeleno, že je nutna pravostranna hemikolektomie.

Chtela bych poprosit o vas nazor, zda je tato operace opravdu nutna. Hodne jsem toho precetla, ale vsude narazim na kriterium velikosti nad 2 cm, ale v histologii velikost nepopisují. Velmi predem dekuji za vaš nazor.

Sdílet

Reakce: 2

Dobrý den,
dle mého názoru též záleží na velikosti tumoru (nad / pod 2cm) a stupeň infiltrace okolí ( infiltrace mesoappendixu nad 3 mm ano/ne). To si myslím, že na žádost klinika (pokud již konzultace v tomto smyslu neproběhla) dokáže patolog doplnit. V případě pozitivních kritérií by pak hemikolektomie byla na místě.

Hezký den, také bych doporučil druhé čtení histologie s dotazem na :
1. velikost nádorové infiltrace v mm. Tuto nelze měřit často podle makroskopického obrazu, ale jen podle mikroskopických tkáňových řezů.
2. Lokalizaci nádoru v rámci appendixu - baze nebo apex
3. klasifikaci podle TNM - někdy je obtížné rozlišit prorůstání od narušení stěny zánětem

Jako jediný rizikový faktor vidím nyní nádorovou lymfangioinvazi naopak R0 resekce a G1 jsou příznivé. Rozhodující bude velikost nádorového ložiska. Při velikosti nad 2cm určitě radikalizující operace.
Pokud by nešlo z nějakých technických důvodů velikost nádoru určit, tak bych to bral jako další rizikový faktor a klonil bych se k radikalizující operaci. V rámci multidisciplinárního týmu bych zvážil možnost ileocékální resekce jako alternativy k pravostranné hemikolektomii. Tento výkon bývá na některých pracovištích preferován u dětí a velmi mladých nemocných. Z retrospektivních dat vyplývá, že dlouhodobé výsledky obou výkonů jsou srovnatelné.

Další případy

HG nediferencovaný sarkom prsu

10. 6. 2024 14:20

Pacientka 77 let, na antikoagulační terapii pro paroxysmální fibrilaci síní, po pravostranné plicní emboli, po kompletní tromboze v. saphena magna l. dx 6/2022, léčena pro hypertenzi, po HYE a ADE bilat pro krvácení v menopauze. Užívá Xarelto, Ramipr...

Adjuv. terapie TNBC pT1a

25. 5. 2024 10:46

Pacientka 55 let, bez intreních komorbidit, alergie na PNC, v rodině otec ca tlustého střeva v 65 letech - Genetické vyš odesláno. Tumor levého prsu HZQ - mikrokalcifikace na ploše 7x3cm dle MG, cT3 N0 M0 biopsie - in situ (DCIS) duktálního karcinomu...

Malígny phyllodes Tu. prsníka u 21ročnej pacientky

24. 5. 2024 07:36

21ročná pacientka, bez komorbidít, riešená v mamologickej ambulancii pre USG aj palpačný nález rezistencie v prsníku., podľa CCB: phylodes tumor. Realizovaná extirpácia tumoru. Definitívna histológia: Tumor z DLQ ľavého prsníka: malígny phyllodes tum...

Přihlaste se k odběru newsletteru. Na nově publikované případy Vás rádi upozorníme.
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.