Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

» Onkolog, Urolog » Nádory trávicí trubice » Alternativní režim konkomitantní chemoradioterapie pro karcinom anu

Alternativní režim konkomitantní chemoradioterapie pro karcinom anu

22. 4. 2019
raritní
Vážení kolegové, prosím o radu Pacientka 77 let s nádorovou duplicitou v anamnéze Ca mammae l.dx.T2N0M0,st.p.ablaci a aktinoterapii 1988, nyní zjištěn karcinom anu cT3cN0M0, hist: grade 3 kloakogenní karcinom. Pacientka je ve výborném stavu, PS 0, překvapivě s minimálními symptomy onemocnění. komorbidity: arteriální hypertenze na medikaci, FA: Prestarium NEO combi 5/1,25mg tbl p.o. 1-0-0, Betamed 20mg tbl p.o. 1/2-0-0, Anopyrin 100mg tbl p.o. 0-1-0 Anamnesticky nově udává bolesti na hrudi s vazbou na námahu, v plánu je kardiologické vyšetření včetně ECHO. Obávám se proto použití 5-FU v rámci konkomitance. Je možné využít nějaký alternativní režim (napadá mě paklitaxel + karboplatina weekly). Nicméně v dostupné literatuře jsem nenašel žádné evidence-based doporučení pro karcinomy anu v případě kontraindikace 5-FU. Nebo lze pacientku jen ozářit? Děkuji za odpověď.
Sdílet

Reakce: 4

5-FU není ani tak kardiotoxický preparát ve smyslu nekrózy myofibril, jako dělá přechodné a reverzibilní poruchy rytmu. Konkomitance s ním bych se nebál, nová schémata nevynalézal, neboť by se mělo jednat o kurativní léčbu

Pokud kardiologické vyšetření neodhalí závažnější patologii podání 5Fu konkomitantně bych se neobávala. V opačném případě - např. při významné stenóze koronárních tepen - by stejně byl přednostním výkonem kardiologický zákrok.

Samostatná RT je jednou z možností, ale přesto bych zkusil konkomitanci s 5-FU, neboť předpokládám, že při věku nemocné (byť jinak celkem zdravé) bude jakákoli jiná kombinace ve svém výsledku toxičtější, než fluoropyrimidin.

Z dokumentace zatím nevyplývá, že by pacientka měla jasně prokázanou závažnější kardiomyopatii. Riziko kardiálních komplikací je po podání 5-FU málo časté - s frekvencí méně než 1%, asi bych se tedy aplikace tohoto LP příliš neobávala. Event. lze v konkomitanci u ca anu použít i Mitomycin C, kde spíše převažuje hematologická a GIT toxicita. Samozřejmě lze za určitých okolností použít i samotnou RT, ale efekt bude nižší.

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Děkuji za odpověď. Důvodem proč jsem se zde zeptal, bylo, že se jedná o druhého pacienta v relativně krátké době, kde můžeme řešit kardiotoxicitu 5-FU. Měli jsme tu pacienta s anamnézou pouze ICHDK a nikotinismem, který 2.den konkomitantního podávání 5-FU pro karcinom anu měl bolesti na hrudi s repolarizačními změnami na EKG a elevací troponinů. Následné kardiologické vyšetření ale neprokázalo ICHS. 5-FU jsme zkusili dát znovu s krytím Ca blokátoru a nitrátem, nicméně bez efektu, nakonec byl jen ozářen. Při procházení prací o možném spasmu koronárních cév po 5-FU, pokud si dobře pamatuji, je riziko závažného spasmu s rozvojem IM cca 5% u pouhé anamnézy syndromu AP, takže pacientů, kteří mohou mít problém s kurativou u nádoru anu, musí být více.
Ještě jednou Vám děkuji za odpověď.

Tazatel byl s doporučeními spokojen

Další případy

raritní

Ca GEJ, generalizace dg peroperačně

Pacientka s karcinomem gastroezofageální junkce, v době dg 65 let, léčena jen s hypertenzí a hypercholesterolemií. biopticky adenokarcinom G2-3 s fokální tendencí k solidifikaci a disociaci s minoritním subsetem prstenčitobuněčných elementů, cT2...

raritní

Karcinom tenkého střeva

Dobrý den, potřebovala bych poradit s pacientem 75ročník tubulopapilární adenoca tenkého střeva pT3-4pN1(1/13)M0 G2 s helnotvorbou – MSS Braf mutace 22.2.2016 Resectio intestini tenuis pro ileus V Praze od 4/2016 do 10/2016 9 s FOLFOX pak 3 s...

raritní

Ca žaludku po 4x FLOT a operaci

Pacient - 49 let, interně se neléčí, v medikaci nyní jen poopperačně LMWH, antidepresiva sám vysadil, alergii nemá, jen intolerance tralgitu, 10 let nekouří, dříve 20/den, akohol vyjímečně, rozvedený, žije s přítelkyní má 2 děti - syn nar 1995, dc...

Přihlaste se k odběru newsletteru. Na nově publikované případy Vás rádi upozorníme.
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.