Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

» Onkolog, Urolog » Karcinom prsu » Bulky leptomeningeální disseminace u pacientky s ER+, Her2- Ca. prsu

Bulky leptomeningeální disseminace u pacientky s ER+, Her2- Ca. prsu

28. 8. 2014
Dobrý den, rád bych Vás poprosil o radu stran léčby u 69 leté pacientky s anamnézou pravostranného duktálního karcinomu prsu s nově diagnostikovaným rozsevem identického karcinomu po leptomeningách páteřního kanálu. Pacientka u nás léčena od roku 2010, iniciálně se jednalo o IDC Grade 2, ER+, PR+, Her2-, klinického stadia IIB, ypT2 ypN1a M0, po neoadjuvantní chemoterapii AC-T, následném parciálním operačním zákroku a exenteraci axily, adjuvantní RT a zahájení adjuvantní endokrinní terapii anastrozolem - ta pokračovala do nynějška, dle dostupných vyšetření byla pacientka doposud bez známek lokální recidivy, či generalizace. Nyní v polovině srpna pro progredující slabost dolních končetin hospitalizována na neurologii, dle MR páteře zjištěna mnohočetná ložiska intradurálně, extramedulárně v oblasti hrudní a bederní páteře, největší ložisko v etáži Th10 s útlakem míchy a počínající myelopatií - provedena parciální resekce i s cílem histologické verifikace. Histologicky se jedná o infiltrující duktální karcinom, immunohistochemie se t.č. dodělevá. Dle dalších vyšetření se zatím zdá, že nejsou jiné vzdálené metestázy. Pacientka jinak ve velmi slušném celkovém stavu, PS 1, chodící s oporou, bez výrazného neurologického deficitu, bez závažných komorbidit. Vzhledem k bulky postižení v oblasti páteřního kanálu a (zatím dle dostupných vyšetření) absenci jiného metastatického postižení uvažujeme o ozáření kraniospinální osy v kombinaci s cytotoxickou terapií a nebo samostatné systémové terapií. A zde je má otázka: vzhledem k rozsahu postižení je sporné zde by eventuálně šla aplikovat chemoterapie intrathékálně - meningy v etáži L1-5 jsou v podstatě postiženy difusně a zavedení Omayo katetru je v tuto chvíli dle neurochirurgů rovněž s otazníkem. Pokud by tedy nebylo možno aplikovat cytotoxickou léčbu intrathékalně, je možno podat nějakou léčbu systémově, která by byla dostatečně účinná v této lokalitě? U primární CNS lymfomů jsme podávali systémově HD MTX, ale po zkušenostech s tímto režimem bych se mu raději u přeci jen starší pacientky vyhnul... Děkuji.
Sdílet

Reakce kolegia: 3

Primárním cílem léčby je zlepšení nebo alespoň stabilizace neurologických obtíží a prodloužení přežití.
Indikovala bych radioterapii na oblast obstrukce +/– (dle celkového stavu nemocné a předchozí chemosenzitivity) intratekální metotrexát 10–12 mg 2× týdně - 8 dávek celkem, pak může následovat týdenní (stejná dávka 1x týdně 4x) a následně měsíční udržovací terapie (opět stejná dávka 1x za měsíc.)
Aletrnativou jsou dále cytostatika jako je Cytosin arabinosid (Ara-C v dávce 25-100 mg ve stejném režimu jako u MTX), Thiotepa (10 mg ve stejném režimu jako MTX) nebo liposomární cytarabin (50 mg 1x za 14 dní 4x a dále 50 mg 1x za 4 týdny 6x).
Problém s dalšími variantami chemoterapeutik spočívá v tom, že nejsou v ČR běžně dostupná.

Na naší klinice jsme opakovaně zaváděli Omaya reservoir u pacientek s meningeální disseminací karcinomu prsu s následným podáním MTX . Tento způsob léčby se nám však neosvědčil.Všechny pacientky měly nevysvětlitelnou systémovou toxicitu s projevy NUL meteotrexatu. Tento systém podávání jsme tedy opustili. Navíc funguje pouze u meningeální disseminace, zatímco u pacientky se jedná o nádorové masy utlačující páteřní kanál, kde by asi i.,t aplikace nebyla účinná. Nejlepší cestou je RT na oblast páteře. Pokud es pacientka po RT zlepší a prokáže se vysoká pozitivita ER pokračovala bych u pacientky hormonální léčbou- asi Faslodex. V případě progrese bych zkusila chemoterapii- např. capecitabine, který se dobře snáší a proniká so CNS.

Podle našich zkušeností bude u pacientky s popsaným nálezem efekt jakékoliv systémové léčby jen velmi omezený, pokud vůbec nějaký. Navíc většina látek s možností intrathekální aplikace má efekt spíše u malignit hematologických a ani na methotrexat, byť u ca prsu používaný, bych nespoléhal. Změna horm. terapie s nižší toxicitou bude určitě výhodnější a na oblast postižené páteře - spíše v celém rozsahu - bych provedl radioterapii s boostem v místech největšího postižení nádorem.

Další případy

Neoadjuvancia bez ANTRACYKLíNU?

29. 4. 2024 07:57

Dobrý deň, chcela by som poprosiť o konzultáciu ohľadom neoadjuvantnej liečby 73 ročnej pacientky s Ca mammae l sin cT4dN2M0 - susp karcinomatozna mastitída dľa MR vyš., CCB z axil LU - IDC, G3, ER 95%, PR90%, HER 2 pozit, realizovaná i kožná excízia...

Solitární meta v kalvě

27. 4. 2024 08:45

Dobrý den, prosím o konzultaci další léčby u pac. PS ECOG 0 s anamnézou: Ca mammae l.sin., dg. 2020, cT2 cN0 M0-1 (dle scinti ložisko na kalvě) - biops.: hist. invasivní duktální ca Gr 2-3, ER 100%, PR 0, Ki 67 40%, HER 2/neu 2+, ISH - nesplňuje pla...

G1 smíšený ca mamae pT1bpN1(1/3) - adjuvantní CHT?

3. 4. 2024 13:07

Pacientka ročník 1970, postmenopauzální po operaci HYE a AX v r. 2023 pro myom nyní ca mamae l.sin pT1bpN1(1/3)G1, po parciálním výkonu 21.3.2024 dobře difer. smíšený karcinom prsní žlázy, karcinom NST a tubulární karcinom (65% tubulární) LVI 0,pn 0,...

Přihlaste se k odběru newsletteru. Na nově publikované případy Vás rádi upozorníme.
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.