Dysefekt chemoterapie při pokročilém ca u mladé ženy ?

12. 12. 2019 15:02

Dobrý den, velmi Vás prosím o poradu, stran dalšího postupu u 42 leté pacientky s diagnosou
ca prsu l.sin., T2(m)N1M0,invazivní NST, G1+2, HR +,HER neg ,ki 67 25-40%

Biopsie: ložisko 1 velikosti 45 mm, invazivní duktální karcinom, G2, ER 100%,PR 80%,HER 1+, ki 67 35%
ložisko 2, velikosti 50mm, invazivní duktální karcinom, G1, ER 100%,PR 100%,HER 2+, FISH neg, ki 67 25%
ložisko 3, velikosti 40mm, invazivní duktální karcinom, G2, ER 100%,PR 100%,HER 2+, FISH neg, ki 67 40%

MMG a sono - vlevo DVK ložisko 45mm, DZK 50 mm ložisko a na rozhranní ZK 40mm, ložiska mezi sebou pravděpodobně komunikující , v levé axile několik uzlin velikosti do 20mm, v.s. infiltrované

S ohledem na rozsah onemocnění indikována k NA chemoterapii, s oheldme na profil tumorů po konzultaci KOC zvolena kombinace doxorubicine paclitaxel + zoladex.
Po 3 .cyklu chemoterapie klinicky pohmatově a subjektivní změknutí prsu, ale dle sono 2 ložiska mírně zmenšená, na rozhraní ZQ nezměnené, LU v axile mírně zmenšené, ALE !
nově bilater v prsou v každém 1cm ložisko nejasné etiologie,
provedena biopsie, vpravo fibroadenom a vlevo z nového ložiska v HZK minimální záchyt invazivního duktálního karcinomu, G1-2, ER 100%, PR poz, HER 2+, bude FISH
Během čekání na biopsii a výsledek podán 4.cyklus, nyní 18/12 je plán 5.cyklus.
genetika ještě není.
Velmi Vás prosím o poradu, co dále ? Je nové ložisko dysefekt terapie ? Vyměnit chemoterapii za jinou? Jaké složení nejlépe ? Ukončit chemoterapii a operovat ?Operační výkon do Vánoc jistě nestihneme, pokračovat ve stávající terapii ?
Mnohokrát děkuji za poradu !

Reakce: 2

V chemoterapii bych pokracovala, fibroadenom byl jiste v prsu uz v dobe primarni diagnozy , nove lozisko karcinomu vlevo ma nizkou rustovou aktivitu a hormonalni pozitivitu. Pacientku bych byla byvala spise lecila standardne, totiz antracyklin s cyklofosfamidem nasledovany taxany. Ted nelze rozlisit, zda nektera z paternich slozek neoadjuvance funguje vic nebo min. Pokud na "nove" nadorove lozisko nefunguje chemoterapie, mel by pomoci Zoladex, ktery uz mozna simultanne dostava. Dale se uvidi dle FISH, i kdyz pozitivita moc pravdepodobna neni. Doporucovala bych casnou kontrolu Uz cca do mesice a PET Ct pred operaci.

Z popisu nelze jednoznačně vyčíst, zda nové ložisko nemůže být jen okrajovou částí ložiska, které bylo na rozhraní HKK a pokud by se toto zmenšilo rozpadem, pak by teoreticky periferní residuum mohlo takto vypadat. Ale i kdyby se skutečně jednalo o nový tumor, též bych pokračovala v CHT. Souhlasím též s názorem, že varianta klasické neoadjuvance by byla - s ohledem na posouzení efektivity jednotlivých chemoterapeutik - vhodnější. Časná kontrola UZ je na místě.