Jak mohou běžná analgetika ovlivnit přežití u rakoviny vaječníků? Zjištění ze studie Ovarian cancer Prognosis And Lifestyle nabízejí naději, že užívání NSA může zlepšit přežití u karcinomu ovaria. Čtěte dál.

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

» Onkolog, Urolog » Karcinom z Merkelových buněk » Karcinóm z Merkelových buniek- gluteálna oblasť.

Karcinóm z Merkelových buniek- gluteálna oblasť.

22. 2. 2023

Pacientka nar. r. 1948, komorbidity: art. hypertenzia, porucha glukózovej tolerancie, incip. nefropatia, S- kreatinín v norme. Alergie negat. Výkonnostný stav PS 1. Realizovaný extirpácia rezistencie v mäkkých tkanivách v gluteálnej oblasti vpravo 12/2022, klinicky bez inguinálnej LAP.

Histologický nález: excízia kože veľ. 70x70x50mm, tumor veľ. 55x50x40cm, Merckel-cell. Ca., infiltrujúci dermis aj podkožné tukové tk., vysoká mitotická aktivita nad 200mf/10HPF, prítomná angioinvázia, Resekčné hranice: minimálny laterálny okraj 2mm, spodina 10mm, reg. Lu chirurgicky nevyšetrené.
TNM: pT3,cN0,M0, KŠ II B. Staging: CT H+B+MP 31.01.2023: bez LAP, vzdialených MTS. Nešpecifické pľúc. noduly bilat.

V doporučeniach je systémová liečba skôr pri recidíve/generalizácii ochorenia (avelumab).

Otázka na kolégium ohľadom indikovania adjuvantnej onkoterapie: - je potrebné doplniť chirurgický staging inguinálnych LU? Podľa CT aj klinicky bez LAP. - je indikovaná adjuvantná systémová liečba? CHT (platina+ etoposid)? - vzhľadom na veľkosť prim. tumoru predpokladám potrebu aplikovať adjuv. ERT - pacientku som odoslala na konzultáciu.
Vopred ďakujem a prajem veľa úspechov.

Sdílet

Reakce: 3

Vzhledem k velikosti tumoru a přítomnosti negativních prognostických faktorů je ke zvážení vyš. sentinelové LU a reresekce jizvy s širším bezpečnostním lemem. Při pozitívní SNB exenterace uzlinové oblasti nebo alespoň její radioterapie, jinak ještě adjuvantní radioterapie na místo lůžka po primárním tumoru. Adjuvantní chemoterapii bych neindikoval. V případě systémového relapsu je léčbou 1. volby avelumab.

Souhlasím s doporučením doc. Lakomého. Doplňuji, že pokud by z nějakého důvodu nebylo možné realizovat radikalizující chirurgický výkon se SNB, tak by bylo vhodné indikovat PET/CT. Radioterapeutické konzilium pak v každém případě po radikální resekci nebo s výsledkem PET/CT.

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Ďakujem za pomoc, Váš projekt je veľkým prínosom pre onkológov.

Tazatel byl s doporučeními spokojen

Další případy

raritní

Léčba 71letého pacienta

Prosím o vyjádření k léčbě 71letého pacienta. LÉKAŘSKÁ ZPRÁVA Hlavní diagnóza (kód a název): C446 St.p. excizi tumoru pravého předloktí a autotransplantaci dermoepidermálního štěpu - histologicky primární neuroendokrinní karcinom kůže (Merkelův k...

Cílená léčba či imunoterapie ve III.linii ?

12. 3. 2023 08:41

Prosím o návrh dalšího postupu u pacientky 67leté, bez vážnějších komorbidit s triplicitou: *** folikulární lymfom G1-2, klin. st. minim. IIIA, stp. 6x R-CHOP + 2x R v rámci 1.cyklu, poslední start 30.9.2014, dosaženo CR1 s malým avit. rezidiem na me...

raritní

Multicentrický karcinom SR poz jakou adjuvantní th.

28. 2. 2023 06:59

Pac. ročník 1970, s multicentrickým ca prsu vlevo po ME a SLN s nálezem 4 ložisek + makrometa uzliny z 5 ti uzlin, pT1b(m4)pN1(1makro/5) G2, LVI 0, pn0, R0 st.IIA ...ložisko č.1 IHC: Ki 67 10%, ER 100%, PR 85%, Her 2-2+, Fish neg č. 2 IHC: Ki 67 10%,...

Přihlaste se k odběru newsletteru. Na nově publikované případy Vás rádi upozorníme.
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.