Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.

Zpravodajství z KNOU 2024. Co je nového?
Proběhl již devátý ročník konference Komplexní novinky v onkourologii 2024. Co zajímavého zaznělo? Nenechte si ujít videokomentáře. Více ZDE.

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

» Onkolog, Urolog » Kolorektální karcinom » Liečebná stratégia u pac. s mCRC po recentne prekonanom akútnom IM

Liečebná stratégia u pac. s mCRC po recentne prekonanom akútnom IM

18. 10. 2023

66ročný pacient s adenoCa colon ascendens až céka s pericekálnou LAP s MTS ad hepar, lien, pulmo, peritoneum, oss- pT4a cN2b cM1c- IV.kl.št., st.p. biopsii pri kolonoskopii 04.10.2023 - hist. adenoCa, G1-2, molekulovo-genet. vyš. - požiadané, ešte nemám výsledok - podľa výsledku zvolím typ biologickej liečby. Pacient má dľa MR chrbtice patol. kompresívnu fraktúru tela stavca Th5 so zasahovaním do spinálneho kanála, v pláne bola dekompresívna laminektómia a transpedikulárna fixácia 17.10.2023, avšak pacient 08.10.2023 prekonal akútny STEMI prednej steny, Killip 1, typ 1, EF ĽK 40%, st.p. pDKI+2x DES na RIA, t.č. na duálnej antiagregačnej liečbe Brilique, Vasopirin Neurochirurgia preto intervenciu odložila minimálne o 3 mesiace ... bolesti chrbtice t.č. dobre tlmené opiátmi vo forme náplaste, má naložený stabilizačný korzet.

Moja otázka na kolegium je akú chemoterapiu byste volili u pacienta po čerstvo prekonanom infarkte? Volili byste do liečby fluoropyrimidíny (kapecitabín, 5-FUL) ,u ktorých je popisovaná kardiotoxicita s prihliadnutím na kardiálnu komorbiditu pacienta ? Ďakujem za spätnú väzbu.

Sdílet

Reakce: 3

Prognosticky jde o velmi nepříznivou situaci. Kardiotoxicitě fluoropyrimidinů se lze vyhnout podáním irinotekanu v monoterapii, předem lze pro větší bezpečnost zvážit vyšetření UGT1A1. Pro plán léčby bude jistě důležitý výsledek prediktivních markerů včetně MMR/MSI.
Limitující pro veškeré snažení by mohl být výkonnostní stav.

MUDr. Jiří Tomášek, Ph.D.
MUDr. Jiří Tomášek, Ph.D. 20. 10. 2023 16:28

Základní otázkou je, čeho chceme onkologickou léčbou dosáhnout. Myslím, že čistě paliativní přístup přinese nemocnému nejvyšší benefit. Chemoterapii bych tedy nezvažoval, systémovou léčbu pouze v případě MSIhigh/MMRd, zaměřil bych se na analgetika resp. lokální ozáření postižené páteře

Se zmiňovanou výjimkou v případě MSI high a možností imunoterapie bych rovněž jinou systémovou léčbu nezvažoval, zejména ne cílenou. Pacient je velmi rizikový stran vzniku dalších komplikací a již nyní zřejmě není kvalita života optimální. Kromě paliativní RT postiženého obratle bych se dále soustředil jen léčbu podpůrnou a symptomatickou.

MUDr. Tomáš Svoboda, Ph.D.
MUDr. Tomáš Svoboda, Ph.D. 28. 10. 2023 22:02

Další případy

Kolorektální karcinom po suboptimální operaci

19. 1. 2024 15:10

Vážení kolegové, dovoluji si požádat o názor stran dalšího postupu u 68letého pac. v dobrém celkovém stavu. Z přidružených dg. jen DM na inzulinoterapii. Pac. s náhodným nálezem tumoru céka - operován pro susp. na absces urgentně - nekompletní chir....

PAc. s duplicitou po transplantaci jater

14. 11. 2023 11:42

Vážení kolegové, obracím se na vás s prosbou o doporučení dalšího postupu u komplikovaného pacienta, jedná se o 45letého muže dlouhodobě léčeného pro ulcerozní kolitidu se sklerotizující cholangoitidu (selhání jater) pac. po transpalntaci jater 6/21...

Indikácia adjuvantnej liečby

5. 10. 2023 11:58

Dobrý deň, prosím o konzultáciu ohľadom indikácie adjuvantnej chemoterapie. 30ročná pacientka bez komorbidít s diagnózou karcinómu stredného rekta cT2cN1cM0, adenoCa Gr2, MSI-H, genetika v riešení. St.p.konkomitantnej CHT/RT s capecitabinom do 8/2023...

Přihlaste se k odběru newsletteru. Na nově publikované případy Vás rádi upozorníme.
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.