Zásadní změny v úhradách – onkologie
Už víte o změnách úhrad účinných látek enkorafenibu a nivolumabu i o novém indikačním omezení u sacituzumabu govitekanu? Informujte se.

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

» Onkolog, Urolog » Karcinom prsu » Luminal A nádor, naléhající na hrudní stěnu, susp. lymfadenopatie bilat.

Luminal A nádor, naléhající na hrudní stěnu, susp. lymfadenopatie bilat.

7. 9. 2023

Pac. 35 let, od 2021 prav. UZ kontroly pro v.s. fibroadenomy oboustranně, nyní na UZ v HVQ L prsu lehce nepravidelné hypoechogenní ložisko 5 mm 26.7.2023 biopsie: invazivní duktální karcinom G2 s in situ (DCIS) komponentou, ER 100%, PR 100%, HER2 2+, FISH negativní , Ki67 16% bez průkazu generalizace. MR P prs: denzní prs, fibrocystické změny, multifokální sycení, jinak bez výraznějších ložisek či suspetktní NME. Hraniční LU ve ventrálním okraji axily pektorálně 8x4mm L prs v HQ na rozhraní a v HVQ je shluk 4 časně se sytících ložisek velikosti nejvíce 9x6mm, dále 7x5mm a 2 drobnější léze, s typem křivek II a III. Ložisko v HVQ (patrně bioptované) je v kontaktu s hrudní stěnou. Jiná výraznější ložiska neprokázána. Axila bez jasného zvětšení LU. UZ lymfatik - axily bilat - susp. nález / oboustranně jsou uzliny s rozšířenou korovou vrstvou, vpravo do vel. 8mm, vlevo do 11x6mm/ doplněná mammoscintigrafie bez průkazu patolog. ložiskových změn v prsech i v uzlinách.

Prosím o konzultaci dalšího postupu - volili byste neoadj. léčbu? a případně HT nebo CHT? Děkuji.

Sdílet

Reakce kolegia: 2

Vzhledem k fenotypu nádoru nelze očekávat dostatečnou odpověď neoadjuvantní chemoterapie. Postižení uzlin v axile vlevo není jasné- vyslovené pouze podezření z MR vyšetření. Na MR popis pouze kontaktu ložiska nádoru s hrudní stěnou, nikoliv prorůstání. Doplnila bych CT hrudníku, pokud by nebylo prokázané prorůstání nádoru do hrudní stěny. volila bych operační řešení.

Také bych nemocnou indikovala primárně k operaci, i když nález v axille může být nepříjemné překvapení. Ale odpověď na neodjuvantní chemoterapii by byla nejspíš nevalná.

Další případy

Indikace adjuvantní léčby

4. 10. 2023 07:57

Dobrý deň prajem, prosím láskavo o váš názor na indikáciu adjuvantnej chemoterapie u 48 ročnej pacientky s ca mammae l. dx., st. po QE a SNB 22.8.2023 pT1cpN0MX, tumor 20x12x20mm, ER 100%, PR 100%0, Her 2 negat., ki 67 20%, 0+/4 SLU, Luminal A, prít....

Volba adj. CHT

3. 10. 2023 11:57

Pac. 60 let, interně zdravá, 5/23 nově dg. ca P prsu, MG HZQ - ložisko vel. 6x7mm s kalcifikacemi - UZ hůře přehledné hypoechogenní ložisko, biopticky inv. duktální karcinom G2, ER 100% PR 0%, HER 2 1+ / akred. lab. neg., Ki67 30% staging bez průkazu...

Vhodno neoadjuvantní chemoterapie

17. 8. 2023 15:23

Pac. tč. 61 let. OA: nikdo v rodině neměl Ca prsu. Léčená hypertenze. DM na PAD. Velmi výrazná obezita. V velkých prsou vlevo pohmatově naznačeno ložisko 2 cm, axily i další lokal. palp. bez hmatných uzlin. MMG bilat: 3/2023 V obou prsech je patrna i...

Přihlaste se k odběru newsletteru. Na nově publikované případy Vás rádi upozorníme.
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.