Mladý pacient s metastatickým smíšeným germinálním tumorem varlete. Jaký bude postup terapie? Přečtěte si další kazuistiku z praxe!

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

» Onkolog, Urolog » Karcinom prsu » Mikroinvaze, mikrometa, HERpoz,adjuvance?

Mikroinvaze, mikrometa, HERpoz,adjuvance?

4. 3. 2021
raritní
Dobrý den, prosím o Vaše konzilium ohledně adjuvantní terapie u 45leté paní. Z biopsie DCIS, dle MR na ploše 32x30, st.p. ablaci + SLNB l. sin 27.1.2021 V sentinelové LU - v subkapsurarním sínusu uzliny zastižena skupinka nadorových buněk (ITC) největši velikosti 0,11mm. V histologii po dlouhém hledání nakonec našli mikroinvazivní tumor: V četných vývodech je atypická epiteliální proliferace charakteru DCIS low a intermediate grade, se ojedinělými mikrokalcifikacemi a luminálními nekrózami. Ojediněle zachyceny struktury mikroinvazivního karcinomu NST,, G1, největší rozměru nádoru je do 1 mm. S lymfangioinvazí (D2-40) a dvěmi intramammárními lymfatickými uzlinami, z nichž jedna uzlina obsahuje mikrometastázu adenokarcinomu, o největším rozměru 0,5mm, bez známek extranodálního šíření. Struktury DCIS těsně naléhají na dorzální RL, invazivní nádor nedosahuje do hranic operačího výkonu. Ki67 2-3% ER 35% PR 0% HER 3+ Jakou zvolit adjuvanci ? Růstová aktivita je nízká, ale HER 3+, pouze mikroinvazivní tumor do velikosti 1mm, ale již přítomná mikrometa v intramamární uzlině a pouhé ITC v sentinelce, ale jsou tam, navíc lymfangioinvaze... Očividně šťastně včasně zachycený agresivní nádor, který měl tendenci velmi časně se začít šířit. A co těsné hranice DCIS dorzálně ... v kombinaci s LVI a tendencí postupu do lymfatik - zvážit RT hrudní stěny ...? Velmi děkuji za Vaši poradu!
Sdílet

Reakce: 4

Vzhledem k tomu, že se jedná o mladou pacientku s nálezem DCIS na větší ploše ( 3 cm), kde byla nalezena lokálně invaze ( předpokládám, že těch míst bude více) a má mikrometastázy v axile (což je důkaz invaze), tak bych pacientce nabídla adjuvantní trastuzumab + hormonální léčbu (podle menopauzálniho stavu ). VZP tuto kombinaci akceptuje podle dohody s ČOS. RT bych s ohledem na rozsah chirurgického výkonu neindikovala.

Souhlasím s paní primářkou, s ohledem na fenotyp tumoru a jeho velmi časné šíření je na místě Herceptin, který může mít buď s chemoterapií, ale též s hormonální léčbou. RT není vzhledem k původnímu rozsahu onemocnění a provedené mastectomie t.č. indikována.

Taky bych indikovala adjuvanci s herceptinem, kombinace s taxolem je asi vzhledem k rozměrům nádoru trochu moc a tak kombinace s hormonoterapií , vzhledem ke G1 , je asi nejlepší nápad.

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Mnohokrát děkuji za rady! Pacientce jsme zahájili terapii Zoladexem a zatím Tamoxifenem a léčbu Herceptinem. Děkuji.

Tazatel byl s doporučeními spokojen

Další případy

Pacientka 40 let, ca prsu-NST, luminal A, 2SLU + - adj. léčba?

4. 8. 2022 15:27

Dobrý den, prosím o konzultaci dalšího postupu u 40leté, interně zdravé pacientky : - karcinom P prsu, pT1c ( 11mm) + pTis ( DCIS), pN1a ( 2 + 1mi / 10 ) invazivní duktální karcinom G1 s patrnou infiltrací tuku a strukturami duktálního karcinomu in...

Her2 poz. mikrometa adjuvance

25. 7. 2022 19:50

Pac. ročník 1983, s nově ca mammae l.dx. cT1cN0, po lumpektomii a SLN pT1bpN1(1mi/10)G2,premenopauzální, Her 2 - 3 ´+,Ki 67-30% ER 100% PR 100%, s invazí do lymfatických štěrbin a bez perineurálního šíření, R+ indikována adjuvantní chemoth. v komb. A...

raritní

Adjuvance u HER neurčitého EBC

20. 7. 2022 16:43

Dobrý den, zajímal by mne Váš názor na adjuvantní systémovou léčbu u 57leté ženy, PS ECOG 0: DG.: CA mammae l. sin. , postmenopauz. dg. CCB 11.4.2022: histol. G2 invaz. ca duktální, telefonicky ER i PR silně pozitivní, Ki67 35%, HER2 neu neurčitý cT1...

Přihlaste se k odběru newsletteru. Na nově publikované případy Vás rádi upozorníme.
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.