Jaký bude další postup? NSCLC – exprese PD-L1, řídicí mutace a volba léčby u 57letého muže. Čtěte kazuistiku.

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

» Onkolog, Urolog » Karcinom prsu » Mikroinvaze, mikrometa, HERpoz,adjuvance?

Mikroinvaze, mikrometa, HERpoz,adjuvance?

4. 3. 2021
raritní
Dobrý den, prosím o Vaše konzilium ohledně adjuvantní terapie u 45leté paní. Z biopsie DCIS, dle MR na ploše 32x30, st.p. ablaci + SLNB l. sin 27.1.2021 V sentinelové LU - v subkapsurarním sínusu uzliny zastižena skupinka nadorových buněk (ITC) největši velikosti 0,11mm. V histologii po dlouhém hledání nakonec našli mikroinvazivní tumor: V četných vývodech je atypická epiteliální proliferace charakteru DCIS low a intermediate grade, se ojedinělými mikrokalcifikacemi a luminálními nekrózami. Ojediněle zachyceny struktury mikroinvazivního karcinomu NST,, G1, největší rozměru nádoru je do 1 mm. S lymfangioinvazí (D2-40) a dvěmi intramammárními lymfatickými uzlinami, z nichž jedna uzlina obsahuje mikrometastázu adenokarcinomu, o největším rozměru 0,5mm, bez známek extranodálního šíření. Struktury DCIS těsně naléhají na dorzální RL, invazivní nádor nedosahuje do hranic operačího výkonu. Ki67 2-3% ER 35% PR 0% HER 3+ Jakou zvolit adjuvanci ? Růstová aktivita je nízká, ale HER 3+, pouze mikroinvazivní tumor do velikosti 1mm, ale již přítomná mikrometa v intramamární uzlině a pouhé ITC v sentinelce, ale jsou tam, navíc lymfangioinvaze... Očividně šťastně včasně zachycený agresivní nádor, který měl tendenci velmi časně se začít šířit. A co těsné hranice DCIS dorzálně ... v kombinaci s LVI a tendencí postupu do lymfatik - zvážit RT hrudní stěny ...? Velmi děkuji za Vaši poradu!
Sdílet

Reakce: 4

Vzhledem k tomu, že se jedná o mladou pacientku s nálezem DCIS na větší ploše ( 3 cm), kde byla nalezena lokálně invaze ( předpokládám, že těch míst bude více) a má mikrometastázy v axile (což je důkaz invaze), tak bych pacientce nabídla adjuvantní trastuzumab + hormonální léčbu (podle menopauzálniho stavu ). VZP tuto kombinaci akceptuje podle dohody s ČOS. RT bych s ohledem na rozsah chirurgického výkonu neindikovala.

Souhlasím s paní primářkou, s ohledem na fenotyp tumoru a jeho velmi časné šíření je na místě Herceptin, který může mít buď s chemoterapií, ale též s hormonální léčbou. RT není vzhledem k původnímu rozsahu onemocnění a provedené mastectomie t.č. indikována.

Taky bych indikovala adjuvanci s herceptinem, kombinace s taxolem je asi vzhledem k rozměrům nádoru trochu moc a tak kombinace s hormonoterapií , vzhledem ke G1 , je asi nejlepší nápad.

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Mnohokrát děkuji za rady! Pacientce jsme zahájili terapii Zoladexem a zatím Tamoxifenem a léčbu Herceptinem. Děkuji.

Tazatel byl s doporučeními spokojen

Další případy

Adjuvantní lobulární karcinom

19. 9. 2022 15:56

Pacientka ročník 1973 s lobulárním ca mammae l.dx. pT2pN1(1/2) M0 po prs záchovném výkonu + SLN,st IIB, premenopauzální Ki 67 ..12%,ER poz. 100%, PR poz. 100%, Her 2 neg, p63neg vzhledem k histologii Lobulární ca, Luminal A bez CHT, jen RT a HT s LHR...

raritní

Rychle rostoucí mucinozní ca prsu s exprimující neuroendokrinní markery, luminal B, HER 2 neg.

15. 9. 2022 05:09

Prosím konzultaci ohledně adjuvantní terapie, 58letá pac. právnička, manžel + dcera lékaři s dg. rychle rostoucího ca prsu, v 11/2021 neg. MG vyš.,v 3/2022 neg. UZ vyš., v 8/022 proveden PET /CT při dg. vysoké FW a CRP. Onkologická diagnóza: C 50,9 C...

Mucinózní ca prsu

19. 8. 2022 14:10

Pac. ročník 1970 s nálezem ca mamame l.sin mucinozní cT1cN1 M0, postmenopauzální Ki 67 25%,ER 100% PR 95% Her 2 neg ,dle PET CT bez generalizace, po domluvě s pac. k neoadjuvantní HT IA, po níž ME a DA I a II ypT1cypN3a(14/21), difuzní intraduktální...

Přihlaste se k odběru newsletteru. Na nově publikované případy Vás rádi upozorníme.
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.