Varovné signály u karcinomu slinivky
Karcinom pankreatu by mohl být diagnostikován dříve. Na jaké příznaky se zaměřit?

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

» Onkolog, Urolog » Karcinom prsu » Potvrzený ca prsu současně s graviditou

Potvrzený ca prsu současně s graviditou

3. 11. 2022
raritní

Pac. velmi mladá, nyní 35 let, anamnéza stran jiných onemocnění bezvýznamná, pouze 3x operace prsů (2007 augmentace - důvody kosmetické, 2009 operace kapsuly vlevo, 2011 výměna implantátů bilat.).

GA: porod 1 ve 33 letech per SC, kojila 2,5m, 1x ukončení těhot. ve 24.tý. pro VVV DK. V prsu ložisko cca 1cm volně v podkoží nad implantátem v HVK (potvrzeno SONO, MR), krátce po vyšetření však informuje o pozitivním těhotenském testu. Ukončení těhotenství jednoznačně odmítá, odeslána ke gyn. vyšetření. Nález klinicky a dle grafiky cT1cN0, s ohledem na délku další gravidity je riziko změny IHC charakteristiky tumoru a vzniku přinejmenším uzlinového postižení.

Jako nejvhodnější postup bychom zvolili po skončení 1. trimetru extirpaci tumoru s ponecháním implantátu in situ, s ohledem na lokalizaci je disekce či sampling uzlin v axile sporná. Další léčbu (event. RT, HT) ponechat až po porodu.

Sdílet

Reakce: 3

Pokud má pacientka histologicky verifikovaný tumor, tak bych volila operaci-parciální ME a SNB - lze provést již v prvním trimestru včetně SNB detekované na základě radionuklidu, s ponecháním implantátu. Dál dle histologie- pokud by byla indikována adjuvantní chemoterapie ( v případě TNBC....) lze zahájit již v druhém trimestru. Monoklonální protilátky typu trastuzumabu a hormonální léčbu lze až po skončení těhotenství, stejně tak radioterapii.

Souhlasím s primářkou Petrákovou. Postupovali bychom stejně.

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Potvrzení našeho názoru je uklidňující před plánovanou další domluvou s pacientkou ohledně postupu.

Tazatel byl s doporučeními spokojen

Další případy

raritní

Diskrepance biopsie-def histologie

19. 1. 2023 23:29

Dobrý den, prosím o Vaši konzultaci stran 49leté pacientky, která má rozdílný výsledek z biopsie a definitivní histologie. Pacientka je po TU + SLNB l.dx. 21/12/2022 pT1b(m)pN0(0/3sn)Mx Biopsie: invazivní NST G2,ki 67 6% ER 100% PR 90% HER neg Histol...

Malobuněčný NET prsu

12. 1. 2023 20:17

Dobrý den, prosím Vás o konzultaci adjuvantní terapie u 62leté obézní značně polymorbidní (DM na PAD a insulinu s neuropatií,hypertertenze, spánková apnoue s nutností noční podpory přístrojové, polyvalentní alergie, depresivní sy, VAS s operací páteř...

NACHT nebo prim. operace u 40 leté pacientky s karcinomem luminal B

5. 1. 2023 15:58

Pacientka 40 let, sledována v prsní ambulanci pro cysty prsou, bez genetické zátěže v rodině. Pro depresvní stavy užívá antidepresiva, jinou medikaci nemá, alergická je jen na trávy a pelyněk. 12/22 karcinom levého prsu cT2 cN0 M0 MG denzní typ žlázy...

Přihlaste se k odběru newsletteru. Na nově publikované případy Vás rádi upozorníme.
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.