Co zaznělo na X. kongresu ČSTH?
Proč znamená trombocytopenie pro onkologa problém? A jak souvisí s intenzitou podávané onkologické léčby? Podívejte se na videokomentáře.

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

» Praktický lékař » Screeningová kolonoskopie

Screeningová kolonoskopie

7. 5. 2021
Vážené kolegium, prosím o radu - pacient, 42 let, pozitivní RA pro kolorektální karcinom /bratr, otec/. Jaký zvolit postup pro screening? Provést u něho kolonoskopii?..pokud se nepletu, je indikována od 50 let,u některé pojišťovny od 45 let..ev. nabírat onkomarkery??? Velice děkuji za laskavou odpověď!
Sdílet

Reakce kolegia: 2

Dobrý den,
doporučil bych na základě RA screeningovou kolonoskopii a ke zvážení i genetické vyšetření. Markery CEA ani Ca 19-9 nejsou pro screening vhodné.

doc. MUDr. Igor Kiss, Ph.D.
doc. MUDr. Igor Kiss, Ph.D. 14. 5. 2021 20:32

Věk pro indikaci skríninkové kolonoskopie dnešní doporučení posouvají na 45 let u běžné populace . Doporučuji proto kolonoskopii , markery nejsou pro skrínink a diagnostiku vhodné .

Další případy

Mladá pac. s recidivujícím ca pankreatu

29. 11. 2023 11:02

Vážení kolegové, prosím o názor a případné doporučení dalšího postupu v komplikovaném případě 46leté pac. s recidivujícím nádorem pankreatu. Lokálně pokročilý adenokarcinom pankreatu, st.p. ERCP se zavedení stentu pro ikterus, st.p. hemiduodenopankre...

PAc. s duplicitou po transplantaci jater

14. 11. 2023 11:42

Vážení kolegové, obracím se na vás s prosbou o doporučení dalšího postupu u komplikovaného pacienta, jedná se o 45letého muže dlouhodobě léčeného pro ulcerozní kolitidu se sklerotizující cholangoitidu (selhání jater) pac. po transpalntaci jater 6/21...

Recidiva adenokarcinomu pyloru

13. 11. 2023 10:40

Dobrý den, pacientka 56let s adenokarcinomem po totální gastrectomii, která proběhla v 5/2022, proběhla adjuvantní chemoterapie mimo VFN a radioterapie 9-12/2022. V únoru 2023 začaly znovu obtíže, ale až v květnu pacientku hospitalizovali pro ascites...

Přihlaste se k odběru newsletteru. Na nově publikované případy Vás rádi upozorníme.
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.