Adjuvantní terapie malého triple negativního karcinomu prsu s vysokou proliferační aktivitou

25. 9. 2019 14:48

46 letá pacientka s karcinomem prsu vpravo velikosti 4x5x6mm, z biopsie invazivní duktální karcinom G3, triple negativní, ki67 70%, absolvovala parciální operační výkon s vyšetřením sentinelové uzliny. Po operaci je histologický nález: velikost tumoru 6x5x6mm, invazivní duktální karcinom s rysy medulárního karcinomu, G3, triple negativní, ki67 60-70%, 1 sentinelová uzlina je negativní. Karcinom zasahuje do těsné blízkosti zhmožděného tuší značeného resekčního okraje. Reresekce provedena nebyla. pT1bpN0M0
Dle CT trupu a scinti skeletu nebyla prokázána generalizace onemocnění.
I přes medulární rysy karcinomu v definitivní histologii navrhujeme pro triple negativitu a vysokou proliferační aktivitu nádoru adjuvantní chemoterapii AC-T + radioterapii na oblast prsu bez lymfatik.
Prosím o váš názor na rozsah adjuvantní terapie. Děkuji.

Reakce: 4

Vzhledem k velikosti nádoru by byla podle doporučení pro pacientku dostatečná kratší adjuvantní chemoterapie ( 4x AC nebo 4x TC).

Malý nádor, těsné okraje, ale nepříznivá charakteristika - podal bych 4 cykly např. EC nebo TC a následně prs ozářil s boostem na lůžko tumoru, bez rozšiřování chir. výkonu.

MUDr. Tomáš Svoboda, Ph.D.
MUDr. Tomáš Svoboda, Ph.D. 26. 9. 2019 13:12

Take bych nemocnou lecila adjuvantni chemoterapii s antracykliny ( 4x AC nebo 3xEC·3xD), pak ozarila.Vzhledem k TNBC s medularni histologii bych nemocnou indikovala ke genetickemu vysetreni.

Nádor je sice malý, ale agresivní a s těsnými okraji, neměla bych problém ani s klasickou adj. CHT (AC-T). Dále adj. RT na oblast prsu včetně boostu.