Molekulární klasifikace karcinomu prsu – současný stav
Prezentace prof. Skálové se věnuje klasifikaci karcinomu prsu dle intrinsických podtypů stanovených dle genové exprese. Co je nového?

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

» Onkolog, Urolog » Karcinom prsu » Indikácia adjuvantnej chemoterapie

Indikácia adjuvantnej chemoterapie

4. 4. 2023

Prosím o konzultaci ohledně indikování adjuvantní chemoterapie - 67letá pacientka s dg Ca mammae l.dx pT1c(m)pN1a(sn) M0 Luminal A geneticky negat St.p. parc ME l.dx a SNB 6.3.2023, histolog 2 tumory TU č.1 - 2x1,3cm a TU č.1 2 - 1x0,5 cm - bifokální invaz dukt Ca, G2, přít i LCIS i DCIS Gr 1-2 VN, přít LVI, ER 95-100%, PR 90-95%, HER 2 negat, Ki 67 10%, 3 sentinel LU axil LU/1 s mts velikosti 5mm. Pacientka bez komorbidit. Ďekuji.

Sdílet

Reakce: 4

jedná se o postmenopauzální pacientku, nádor má vysokou pozitivitu ER i PR a nízkou proliferaci. I při pozitivitě jedné LU bych indikovala pouze adjuvantní hormonální léčbu. IA up front na 7-8 let, současně lze nabídnout adjuvantní kys. zoledronovou- 4 mg i.v. a 6 měsíců celkem na 3-5 let.

Pacientka by teoreticky splňovala indikační kriteria genomového testu, nicméně má dvě nádorová ložiska a vyšetřeno by bylo jen jedno. Nádor je luminal A, nemocná je pomenopauzální, indikovala bych ji k adjuvantní léčbě inhibitorem aromatázy a adjuvantní radioterapii.

U nemocné je indikována adj. + adj. hormonoterapie s AIs na 7 let.

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Ďakujem veľmi za možnosť konzultácie a konkrétne rady a názory na liečbu, veľmi si to vážim a jednoznačne sa riadim odporúčaniami odborníkov kolegia. Je to veľká pomoc hlavne v prípadoch neistoty a zvažovania možností liečby.

Tazatel byl s doporučeními spokojen

Další případy

Pacientka po mastektomii s DCIS v okraji

24. 5. 2023 16:22

Dobrý den, prosil bych o doporučení dalšího postupu u mladé (34 l.) spolupracující pac. s pozitivní rodinnou anamnézou - negativním genetickým vyšetřením, po neoadjuvantní CHT, po bilat. mastektomii s exent. axily vpravo s plán. rekonstrukcí ***** z...

Indikácia genomického vyš. Mammaprint

17. 5. 2023 13:59

53ročná pacientka, menopauza 2 roky bez komorbidity. MMG+USG 8.2022 - tu HLQ tu 8x7 mm. Rtg sn. hrudníka negat. USG abd. negat. MR prsníkov 1.2.2023 - nehodnotitelné, pre artefakty z Magseed zrna, ktoré je ventrálne od resekčného lôžka. Ca mammae l....

Pacientka s pokročilým TNBC s PD-L1 pozit. a BRCA pozit.

26. 4. 2023 06:53

Pacientka aktuálne 46 ročná, primárne neliečená na našom pracovisku. V 07/21 verifikovaný Ca pravého prsníka - metaplastický ca G3, Ki-67 100%, TNBC, cT4dN2M1 / solit. mts pľúc/, st.p. 4 c. CHT ifosfamid + epirubicin, Následne parc. regresia nálezu d...

Přihlaste se k odběru newsletteru. Na nově publikované případy Vás rádi upozorníme.
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.