Rasové rozdíly a léčba gynekologických karcinomů
Co víme o rasových a etnických rozdílech při zařazování žen s gynekologickými karcinomy do klinických studií? Odpovíme v tomto článku.

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

» Onkolog, Urolog » Karcinom prsu » Karcinóm prsníka u muža - akú neoadjuvantnú liečbu zvoliť

Karcinóm prsníka u muža - akú neoadjuvantnú liečbu zvoliť

6. 2. 2024
raritní

75ročný pacient s progredujúcou demenciou, zbavený svojprávnosti, hypertonik, diabetik 2.typu na OAD, s dg. Ca mammae l.dx. s axilárnou LAP l.dx., st.p. CCB- hist. invazívny karcinóm NST, G2, susp. endolymf. nádor. propagácia, ER+ (80%), PR+ (60%), HER2 negat., Ki67 je 40%, cT4b cN1 cM0, markery CEA, CA 15-3 vnorme, na stagingovom CT mal popis. osteolytické ložisko v tele stavca Th4-susp. MTS, zároveň popis. hypertrofia prostaty, ,doplnené PSA: 6,52. Následne scintigraficky MTS nepotvrdené, pac. absolvoval urolog. vyš. kde odp. mpMRI prostaty - objednaný v polovici 3/2024, podľa nálezu sa zváži biopsia prostaty. U pacienta vzhľadom na rozsah och. indikovaná neoadjuvantná liečby Ca mammae, s prihliadnutím na komorbidity a pozit. HR zvažujem hormonálnu neoadjuv. liečbu - avšak v literatúre som našiel údaj, že neexistujú štúdie na neoadjuv. hormonoth pri mužskom karcinóme, hormonálna liečba najčastejšie tamoxifenom je dopor. u HR+ karcinómov v adjuvancii. Dáta sú len na neoadjuv. CHT na báze antracyklínov a taxánov.

Obraciam sa na Vás odborné kolégium akú neoadjuv. liečbu by ste volili u tohto pacienta . Ďakujem za spätnú väzbu.

Sdílet

Reakce kolegia: 4

Klinické studie s neoadjuvantní chemoterapií u mužů s karcinomem prsu opravdu nejsou, protože se jedná o raritní dg. U pacienta bych vzhledem k věku ( 75 let) a celkovému stavu ( demence, zbavený svépravnosti) v této chvíli uvažovala o primárně operačním řešení- pokud je nález operabilní. Pokud ne, tak bych zahájila systémovou léčbu tamoxifenem- vyčkala 3-6 měsíců na léčebnou odpověď, pokud by se stal nález operabilním, zařadila bych operaci, pokud ne, tak radioterapii.

Data na neoadjuvantní hormonoterapii u mužů nejsou, ale vzhledem k tomu, že se mužský ca prsu řeší prakticky stejně jako ca prsu u žen a též s ohledem na ostatní zmíněné charakteristiky jak tumoru, tak pacienta bych se nebála TX v neoadjuvancii použít, pokud je tedy někdo, kdo mu ho bude dávat. Operační výkon jako primární léčba je též možný, otázkou je zvážení interních rizik v souvislosti s anestezií a případně zvážení rizika neradikality výkonu. Problém může být i souhlas opatrovníka.

Pro agresivnější léčbu (chemoterapii) spíše nesplňuje kritérium PS dle WHO 0-1, cílem rovněž není jej trápit a zatěžovat, biopsii prostaty bych prováděl jen v případě očekávaného dožití alespoň 10 let. Pokročilý ca prsu bych řešil endokrinní léčbou tamoxifenem a po 4-6 měsících zvážil podle jeho efektu jen pokračování, nebo přidání oper. výkonu či při uvedených komorbiditách spáše raději RT.

Nemocného bych také léčila pouze hormonoterapií tamoxifenem. Vzhledem k rozsahu onemocnění a pochybnostem o kostním nálezu , není jasné, zda se jedná o neoadjuvantní nebo paliativní terapii.

Další případy

Polymorbidní žena, jak s adjuvantní terapií

22. 2. 2024 16:24

Dobrý den, prosím o konzultaci postupu. Jedná se o polymorbidní pacientku 71 let, s objemnějšími prsy, v anamneze po operaci srdce pro rozsáhlé postrevmatické změny, výměna mitrální, aortální, trikuspidální chlopně 10/2016 SV arytmie, Arter hypertnez...

Adjuv. horm. terapie u 44 leté pacientky st IA, ale HIGH RISK dle genom, testu

22. 2. 2024 16:21

Pacientka 44 let, interně zdravá, po hysterektomii a salpingektomii pro dysplastické změny HG SIL ve smyslu CIN III. 11/20, měla v 5/23 dg karcinom levého prsu pT1c (2) pN0 (5/0) M0. histologicky 2 ložiska karcinomu - lobulární ca G2 (12mm)ER 90% PR...

Recidiva metastázy mozečku

21. 2. 2024 07:39

Dobrý den, prosím o konzultaci léčby. U premenopauzální pacientky (ročník 1975) byl v srpnu 2020 diagnostikován lokálně pokročilý HER2 pozitivní parciálně hormondependentní (ER 95%, PR 10%) stř. diferenc. duktální karcinom levého prsu s vyšší prolife...

Přihlaste se k odběru newsletteru. Na nově publikované případy Vás rádi upozorníme.
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.