Karcinóm prsníka u muža - akú neoadjuvantnú liečbu zvoliť
75ročný pacient s progredujúcou demenciou, zbavený svojprávnosti, hypertonik, diabetik 2.typu na OAD, s dg. Ca mammae l.dx. s axilárnou LAP l.dx., st.p. CCB- hist. invazívny karcinóm NST, G2, susp. endolymf. nádor. propagácia, ER+ (80%), PR+ (60%), HER2 negat., Ki67 je 40%, cT4b cN1 cM0, markery CEA, CA 15-3 vnorme, na stagingovom CT mal popis. osteolytické ložisko v tele stavca Th4-susp. MTS, zároveň popis. hypertrofia prostaty, ,doplnené PSA: 6,52. Následne scintigraficky MTS nepotvrdené, pac. absolvoval urolog. vyš. kde odp. mpMRI prostaty - objednaný v polovici 3/2024, podľa nálezu sa zváži biopsia prostaty. U pacienta vzhľadom na rozsah och. indikovaná neoadjuvantná liečby Ca mammae, s prihliadnutím na komorbidity a pozit. HR zvažujem hormonálnu neoadjuv. liečbu - avšak v literatúre som našiel údaj, že neexistujú štúdie na neoadjuv. hormonoth pri mužskom karcinóme, hormonálna liečba najčastejšie tamoxifenom je dopor. u HR+ karcinómov v adjuvancii. Dáta sú len na neoadjuv. CHT na báze antracyklínov a taxánov.
Obraciam sa na Vás odborné kolégium akú neoadjuv. liečbu by ste volili u tohto pacienta . Ďakujem za spätnú väzbu.
Reakce: 4
Data na neoadjuvantní hormonoterapii u mužů nejsou, ale vzhledem k tomu, že se mužský ca prsu řeší prakticky stejně jako ca prsu u žen a též s ohledem na ostatní zmíněné charakteristiky jak tumoru, tak pacienta bych se nebála TX v neoadjuvancii použít, pokud je tedy někdo, kdo mu ho bude dávat. Operační výkon jako primární léčba je též možný, otázkou je zvážení interních rizik v souvislosti s anestezií a případně zvážení rizika neradikality výkonu. Problém může být i souhlas opatrovníka.
Pro agresivnější léčbu (chemoterapii) spíše nesplňuje kritérium PS dle WHO 0-1, cílem rovněž není jej trápit a zatěžovat, biopsii prostaty bych prováděl jen v případě očekávaného dožití alespoň 10 let. Pokročilý ca prsu bych řešil endokrinní léčbou tamoxifenem a po 4-6 měsících zvážil podle jeho efektu jen pokračování, nebo přidání oper. výkonu či při uvedených komorbiditách spáše raději RT.
Nemocného bych také léčila pouze hormonoterapií tamoxifenem. Vzhledem k rozsahu onemocnění a pochybnostem o kostním nálezu , není jasné, zda se jedná o neoadjuvantní nebo paliativní terapii.
Další případy
Léčba oligometastatického onemocnění u karcinomu prsu
1. 11. 2024 08:16Vážené kolegium, prosím o radu, jak dále postupovat: 41letý muž, lékař, BRCA2 pozitivní po mastektomii s biopsií sentinelové uzliny v červnu 2018. Histologicky se jednalo o invazivní NST karcinom G1, ER 90%, PR 90%, ki 67 10-15%, HER2 1+, oj.2+, ampl...
Fenotypově odlišná "recidiva" v terénu po mastektomii a iradiaci se souběžnou HER pozit. druhostrannou duplicitou
3. 10. 2024 16:36Dobrý den, zajímal by mne Váš názor na léčbu mladé 49leté pacientky, PS 0 s anamn. hypothyreosy v subst. a po panHYE pro silné metrorhagie v 11/2018. Pac. má za sebou léčbu Ca mammae l.sin., který dg. v 1/2018, neprokázána mutace genetickým testování...
Duplicitný Ca prsu s BRCA mut.
1. 10. 2024 09:56Vážení kolegovia, chcela by som Vás poprosiť o konzultáciu. Pacientka ročník 1981 bez vážnejšieho predchorobia Z: Duplitný Ca mammae, HBOPC /BRCA 2 mutácia/ iniciálne cT2N1 (verif. FNAC) M0 ..indikovaná na neoadj. CHT - CCB : 2 populácie buniek IDC N...
Klinické studie s neoadjuvantní chemoterapií u mužů s karcinomem prsu opravdu nejsou, protože se jedná o raritní dg. U pacienta bych vzhledem k věku ( 75 let) a celkovému stavu ( demence, zbavený svépravnosti) v této chvíli uvažovala o primárně operačním řešení- pokud je nález operabilní. Pokud ne, tak bych zahájila systémovou léčbu tamoxifenem- vyčkala 3-6 měsíců na léčebnou odpověď, pokud by se stal nález operabilním, zařadila bych operaci, pokud ne, tak radioterapii.