Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

» Onkolog, Urolog » Mnohočetné malignity » Mnohočetná malignita u 43leté ženy

Mnohočetná malignita u 43leté ženy

30. 8. 2016
raritní
žena, 43 let v době diagnózy Dg.: Generalisovaný maligní proces / plíce, skelet, játra, štítná žláza/ nejasné primární lokalisace, adenoca , verifikovaný cytologicky z bronchoskopie ( Pap V), meta ad pulm., skelet, hepar, štítnice - nejspíše bronchogenní ca, markery - elevace jen ca 72.4., gastroskopie negativní Paliativní léčba: bisfosfonáty + 1. linie: CBDCA/Pacli, 5x - max SD, po 5. cyklu progrese 2.linie: CIS/Eto 6x - SD, po 6. cyklu progrese Jen Zometa - 4 měsíce, progrese 3.linie: Tarceva 5 měsíců, progrese 4. linie: CDE 6 cyklů, po 6. cyklu progrese (u linií 1 - 4 bylo vždy SD po 2 cyklech na podkladě skiagramu, na CT po 5. - 6. cyklu byla progrese, tedy celkově spíše kontinuální pozvolná progrese při všech 4 liniích) 5.linie: Alimta - po 4 cyklech mírná regrese, terapie pokračovala s kontrolou CT a postupným dosažením parciální remise a částečnou kalcifikací ložisek v plicích i v játrech, poslední rok terapie metastázy beze změny, pacientka PS 0-1, stabilní hmotnost, občasná bolest v obl. pánve a dolních končetin kontrolována Indomethacinovým čípkem, toxicita chemoterapie 0. Po 69 cyklu ! provedena excise ložiska ve vlasaté části hlavy, histologicky zjištěn epiteloidní tumor poměrně nízké proliferační aktivity, zasahující do jednoho laterálního okraje, na základě imunohistochemického vyšetření jde nejspíše o metastázu maligního epiteloidního hemangioendoteliomu, nelze ale ani vyloučit metastázu alterovanou chemoterapií. Další postup? a) ověřit novou biopsií z dostupného ložiska/ložisek zda jde o maligní epiteloidní hemangioendoteliom i jinde b) přerušit chemoterapii, ponechat bisfosfonáty do progrese c) pokračovat stávající chemoterapií do progrese nebo intolerance d) jiný návrh?
Sdílet

Reakce kolegia: 7

Já jsem úspěšně léčila podobný nádor v očnici interferonem alfa v obvyklém dávkování. Jinak bych nemocnému vyšetřila HIV.

Patrně se bude jednat opravdu o hemangioendoteliom. Odpovídá tomu i indolentní průběh onemocnění a jeho chemorezistence. Neexistuje žádná standardní léčba pro hemangioendoteliom. V léčbě se používá i interferon i bevacizumab. Léčba alimtou je u pacientky účinná , pokud jí dobře snáší pokračovala bych v ní dál.

Další biopsii bych nyní neindikoval. Léčba Alimtou je úspěšná. Co chtít více od paliativní terapie než dlouhodobou stabilizaci bez toxicity? Pokračoval bych v ní. V recentním přehledovém článku jsou ve formě tabulky seřazeny kazuistiky. Jednotné doporučení pro systémovou léčbu není.
www.oncologyreviews.org/article/view/259

Pac. je již značně předléčená, bez původně většího úspěchu, ale celkově v dobrém stavu. Na Alimtu zabrala nejlépe, pokračovala bych v ní.

Pokračovat v Alimtě, předtím onemocnění progredovalo...

Efekt poslední linie je nad očekávání dobrý, možností léčby, které by přinesla další verifikace, mnoho nezbyde. Proto bych další ověřování neprováděl a pokračoval beze změny v tom, co nemocná dobře toleruje a na rozdíl od předchozích pokusů má dlouhodobou účinnost.

Pokračovat v terapii

Další případy

Mnohočetné malignity

27. 4. 2021 17:08

Dnes 68 letý pacient s nádorovou duplicitou. V 5/2017 parciální nefrektomie vlevo pro světlobuněčný RCC T1a, Fuhrman 2, Nx M0 R0. V 6/2018 vícečetný relaps v plicích, minimální symptomy, PS: 0. 1. linie léčby byla v rámci klinické studie kombinac...

Duplicita tl. střeva a plic

Léčebná rozvaha: PAc. 64 let. s verifikovaným adenokarcinomem recta - připravován ke konkomitantní chemo-radioterapii předoperačně - pro poruchu pasáže provedeno založení sigmoideostomie. V rámci příprav k operaci a stadingu zjištěn tumor plic - ve...

G1 smíšený ca mamae pT1bpN1(1/3) - adjuvantní CHT?

3. 4. 2024 13:07

Pacientka ročník 1970, postmenopauzální po operaci HYE a AX v r. 2023 pro myom nyní ca mamae l.sin pT1bpN1(1/3)G1, po parciálním výkonu 21.3.2024 dobře difer. smíšený karcinom prsní žlázy, karcinom NST a tubulární karcinom (65% tubulární) LVI 0,pn 0,...

Přihlaste se k odběru newsletteru. Na nově publikované případy Vás rádi upozorníme.
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.