Jak mohou běžná analgetika ovlivnit přežití u rakoviny vaječníků? Zjištění ze studie Ovarian cancer Prognosis And Lifestyle nabízejí naději, že užívání NSA může zlepšit přežití u karcinomu ovaria. Čtěte dál.

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

» Onkolog, Urolog » Karcinom prsu » Multicentrický karcinom SR poz jakou adjuvantní th.

Multicentrický karcinom SR poz jakou adjuvantní th.

28. 2. 2023
raritní

Pac. ročník 1970, s multicentrickým ca prsu vlevo po ME a SLN s nálezem 4 ložisek + makrometa uzliny z 5 ti uzlin, pT1b(m4)pN1(1makro/5) G2, LVI 0, pn0, R0 st.IIA ...ložisko č.1 IHC: Ki 67 10%, ER 100%, PR 85%, Her 2-2+, Fish neg č. 2 IHC: Ki 67 10%, ER 100%, PR neg, Her 2-2+, Fish neg meta LU: IHC: Ki 67 15%, ER 100%, PR 100%, Her 2-2+, Fish neg

Zvažujeme zda RT a HT v prodlouženém podání ....nebo CHT? ale nízké KI 67...nebo mamaprint - ale z jakého ložiska?...jak byste postupovali? Děkuji.

Sdílet

Reakce: 3

Vzhledem k tomu, že se jedná o multicentrický nádor u kterého není fenotyp jednotlivých ložisek identický, není mammaprint indikovaný. Pacientka má ve všech ložiskách včetně metastázy v uzlině vysokou pozitivitu ER a nízkou proliferaci. Volila bych adjuvantní hormonální léčbu. Pokud je menopauzální tak IA up front na 7-10 let dle tolerance + kyselinu zoledronovou 4 mg i.v. a 6 měsíců celkem na 3-5 let. Pokud není premenopauzální, tak bych jí nabídla chirurgickou kastraci.

Také bych nemocnou léčila hormonoterapií podle stavu menoaktiivity, inhibitorem aromatázy , pokud je pomenopauzální nebo LH + RH + Aromasin , pokud je premenopauzální , aby získala čas zorganizovat laparo kastraci.

Já bych vzhledem k vysokému počtu pozitivních LU indikovala v rámci systémové terapie i chemoterapii a až následně RT a hormono, Provést by se měla i disekce axily, byla provedena jen SLNB - ta nejdříve.

Další případy

raritní

Léčba hormonálně pozitivního lokoregionálně pokročilého karcinomu prsu u mladé pacientky

21. 2. 2023 11:57

Pacientka - 37 let, interně zdráva, v anamnéze 2x císařský řez, bez trvalé medikace, od léta 2022 hmatá rezistenci levého prsu, 1/23 potvrzen karcinom levého prsu na rozhraní HQ až v HZQ, dle UZ ložisko vel. 17x10mm. Z biopsie tumor verifikován jako...

raritní

Triplenegativní ca a gestageny

16. 2. 2023 10:13

Dobrý den, mám jen rychlý dotaz na popud gynekologa, jedná se o 41letou pac. s dg. triplenegativního ca - necelý rok od ukončení terapie - t.č. disp. péče (viz níže) nyní dotaz od gynekologa, zda je možné zahájit terapii gestageny při nepravidelném m...

Meta postižení LU P axily nedifer. adenoca, neznámé origo

10. 2. 2023 07:56

Dobrý den, prosím o konzultaci dalšího postupu u pac. 69 let / bez závažných komorbidit/ PS 1, s nově hmatnou rezistencí v dolní části P axily, Mammografie vpravo: Žlazový typ mléčné žlázy, v HZQ drobná uzlina, benigní kalcifikace, jinak bez ložiskov...

Přihlaste se k odběru newsletteru. Na nově publikované případy Vás rádi upozorníme.
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.