Podezření na kolorektální karcinom u 55letého pacienta

19. 12. 2019 14:00

Mám registrovaného 55letého nemocného. Kuřák, zdráv, léčen sartany pro hypertenzi, v rámci preventivní prohlídky naměřena hodnota CEA 8, opakovaný výsledek po měsíci CEA 9. Na kolonoskopii se zcela negativním nálezem byl v 51 letech. Jak mám dál postupovat?

Reakce: 3

Hladiny CEA jsou signifikantně vyšší u kuřáků (2,7ng/ml) než u nekuřáků, tato hladina je však opravdu již vysoká. Kromě nádorů způsobuje elevaci tohoto markeru zánětlivé onemocnění střeva, pankreatitida, jaterní cirrhosa. Z nádorů kromě střev jej mohou elevovat nádory plic, pankreatu, žaludku , medulární karcinom štítné žlázy, prsu. Začal bych CT vyšetřením plic, mediastina a břicha v režii gastroenterologů, v jejichž zájmové oblasti se bude příčina nejspíše nacházet.

Přesně jak píše prof. Fínek. Pokud není podezření na nádorové onemocnění, tak není preventivní vyšetření tohoto markeru příliš vhodné. Pátrání po příčině, vylučování malignity a stres pacienta kolem toho dobře vystihuje termín "tumor marker terrorism".

MUDr. Jiří Tomášek, Ph.D.
MUDr. Jiří Tomášek, Ph.D. 22. 12. 2019 16:11

Stanovování často velmi nespecifických markerů doporučuji maximálně omezit, zejména v rámci jakési prevence, V tomto případě skutečně povede ke koloběhu nejspíše zbytných vyšetření a tento bludný kruh bude obtížné i v budoucnosti rozetnout. Nyní bude zapotřebí nejlépe CT hrudníku, břicha a pánve a nasměrování na gastroenterology je jistě na místě.

MUDr. Tomáš Svoboda, Ph.D.
MUDr. Tomáš Svoboda, Ph.D. 25. 12. 2019 09:54