Co zaznělo na KNOU? Podívejte se na shrnutí toho nejdůležitějšího a nejzajímavějšího. Tady jsou komentáře účastníků.

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

» Onkolog » Karcinom prsu » Pooperační chemoterapie u triplenegativního karcinomu prsu

Pooperační chemoterapie u triplenegativního karcinomu prsu

10. 5. 2022
raritní

Dobrý den, rád bych znal Vaše doporučení, jak časovat případnou pooperační radioterapii u triplenegativího karcinomu,po neoadjuvantní chemoterapii, následné operaci, kde nebylo dosaženo kompletní patologické remise a je zvažováno podat následně Kapecitabin/ až 6 měsíců/. Pokud je na základě buď typu operace/ parciální výkon/ a nebo původně objemného tumoru v prsu a masivní axilární adenopatii indikována i následná pooperační radioterapie...

Jak tuto léčbu časovat??....až po kompletním dokončením léčby Kapecitabinem?? či radioterapi zde zcela vynechat?
Děkuji.

Sdílet

Reakce: 3

Radioterapi bych urcite nevynechala. Ma data na lepší přežití. Řešili jsme to i u nás na pracovišti. Oba přístupy jsou možné: tedy nejdříve RT, následně capecitabine, nebo naopak. Většinou používame nejdříve adjuvantní capecitabine až následně RT.

Capecitabine podáváme obvykle podle schématu studie Create X. Léčbu zahájíme bezprostředně po operaci v momentě , kdy dostaneme histologii s nálezem invazivního nádorového rezidua a víme, že nemocná je BRCA 1/2 negativní, není tedy pro ni vhodný adjuvantní olaparib. Radioterapii objednáme na nejbližší termín a v době záření capecitabine vynecháme, po jeho dokončení pokračujeme celkem 6-8 cyklů.

Léčbu je výhodnější začít s chemoterapií a RT zahájit cca po 4 měsících, což je zhruba doba po kterou jinak trvá i klasická adjuvance s AC/T, Capecitabin lze po ukončení RT dokončit. Je možné i ozáření po ukončení celkové RT, pokud by vše dobře navazovalo.

Všeobecně se jinak předřazení RT neupřednostňuje, neboť po RT dochází k fibrotizaci drobných cév, čímž se zhoršuje prokrvení v dané oblasti a tím pádem i transport systémové léčby do ozářené oblasti.

Další případy

raritní

Opakovaná konzultácia - pacientka po kompletnej regresia mts TNBC

19. 6. 2022 16:13

Opakovaná konzultace už dotazované pacientky - 01/2021 jsem konzultovala prípad: Prosím o názor na pokračovanie menežmentu 48 ročnej pacientky s triplex malignitou u geneticky pozit BRCA 1 mutácie Pac. s Ca mammae l.dx pT2N0snM0 triple negat, BRCA1 p...

raritní

Triple neg. ca, pT1c,inv. LG adenoskvamózní karcinom s desmoplastickým stromatem a převažně skvamozní komponentou, nízké Ki67- adj. CHT?

7. 6. 2022 10:20

Pac. 57 let, t.č. vyšetřována ve VFN neurolog. klinice pro funkční poruchu hybnosti / více zatím nespecifikováno, v terapii antiparkinsonikum, chůze o 2FH, narůstající pohyb. potíže od 2018, dle neurologa je stav potenciálně reverzibilní /, pro hmatn...

Manažment HR+/HER2 + ca prsníka v adjuvancii

7. 6. 2022 07:32

Pozdravujem, prosím o konzultáciu pri manažmente karcinómu prsníka - ide o t.č.. 62 ročnú pacientku, postmenopauzálnu, liečenú na hypotyreózu v substitučnej liečbe L-thyroxinom, obezitou, RA: súrodenci zdraví, otec zomrel ako 86 ročný na onkoochoreni...

Přihlaste se k odběru newsletteru. Na nově publikované případy Vás rádi upozorníme.
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.