Triple negativní malý nádor

6. 11. 2019 21:57

Dobrý den, dovoluji si požádat o Váš názor.
Pac. roční 1947, kromě thyreopatie bez komorbidit, v dobrém klinickém stavu.
TNM: ca mammae DZK l.dx. po lumpektomii l.dx. + SLN l.dx.- nádor 6mm, invazivní dobře diff. duktální ca prsní žlázy, LVI 0, PNI 0, res. okraje negativní, 3 LU bez meta, ER 0, PR 0, Ki-67: 7%, HER2neu negativní 1+. - pT1bpN0 (0/3)M0, G1, triple negativní, s nízkou prolif. aktivitou.
Nechala jsem došetřit ještě FISH.
Můj názor zní, že pokud se potvrdí HER2 negativita, zda byste indikovali adjuvantní chemoterapii s ohledem na pT1b (malý nádor), G1 a nezvyklou nízkou prolif. aktivitu. V plánu adjuvantní RT.
Děkuji předem za odpověď.

Reakce: 4

Triple negativní karcinom prsu s daným fenotypem je opravdu neobvyklý. Otázka je, jestli se opravdu jedná o IDC a ne spíš o některý ze vzácnějších nádorů jako je ademoidně cystický , medulární nebo apokrinní karcinom prsu. Pokud je patologická laboratoř, kde byl nádor vyšetřen spolehlivá, tak bych indikovala pouze radioterapii.

Zřejmě ani využití různých modelů stran indikace adjuv. chemoterapie by její jiný než zcela zanedbatelný přínos nepředpovědělo, proto bych si vystačil s indikací ozáření. Také však předpokládám, že byla histologie stanovena v kvalitní, ověřené a akreditované laboratoři.

MUDr. Tomáš Svoboda, Ph.D.
MUDr. Tomáš Svoboda, Ph.D. 9. 11. 2019 13:23

Určitě doporučuji druhé čtení jako kolegové. Jinak asi postačí radioterapie.


Mám stejný názor, při potvrzení původní histologie bych s ohledem na stadium a IHC indikovala jen adj. RT.