Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

» Onkolog, Urolog » Nádory trávicí trubice » aduvantá liečba CRC ?

aduvantá liečba CRC ?

27. 12. 2018
raritní
12 2018 pacient 36 ročný, prázdna rodinná onkologická anamenéza, odoslaný z CHIR mimo našej nemocncie, po obdržaní histolgie 11 2018 hospitalizovaný ako akútna apendicitis, konvertovaná laparoskopická operácia pre nález rezistencie a krytej perforácie vzad, vykonaná ileocekalna resekcia / resekát podla patolga dlžky 10 cm / hist adenoca ceka s perforaciou a retrocekalnou peritonitídou s kontiuanm šírenim do apendixu pT4 aN0 //0/14// MX , IHC MSH2 a MSH6 expresia prítomná, PMS2 a MLH1 bez expresie neskor vykonané CT pulmo, hepar negat. teda štádium.IIb , vyžiadaná gentika MMR genov. 1/ nástojiť na extenziu chir výkonu na pravostrannú hemicolectomiu ? 2/ až podla výsledku genetiky prípadne indikovaťi adjuvatnú liečbu s použitím 5 FU ? Ďakujem
Sdílet

Reakce: 3

Chirurgický výkon byl proveden vzhledem ke klinické situaci v době operace (hodnoceno jako apendicitida) v menším rozsahu než by odpovídalo karcinomu pT4a, ale uzlin byl vyšetřen dostatečný počet. Pokud jsou dostatečné resekční okraje, tak bych nyní spíše radikálnější výkon neindikoval. Je popsán defekt MMR, nádor tedy patří do skupiny MSI-high, genetické vyšetření probíhá.
Jde o klinické stadium IIB, rizikovým faktorem je perforace a ne zcela adekvátní rozsah resekce.
S pacientem bude vhodné probrat prospěch adjuvantní chemoterapie, který je statisticky signifikantní, ale relativně malý. Nepodával bych vzhledem k prokázanému defektu MMR chemoterapii pouze s fluoropyrimidinem, nabídl bych režim s oxaliplatinou a to XELOX na 3 měsíce.

Odstraněných lymfatických uzlin je dostatek, není však uvedena velikost tumoru a vzdálenost od resekčních okrajů, takže k indikaci jeho rozšíření je obtížné se vyjádřit, spíše bych jej neprováděl. Perforace by mne vedla k doporučení adjuv.chemoterapie na bázi 5-FU, např. dle deGramonta nebo alespoň capecitabinem. Vzhledem k věku nemocného je však třeba zajistit kompletní kolonoskopii, zacílit na RA a event. doplnit genetické vyš., jehož výsledek by mohl pomoci k rozhodnutí operační výkon doplnit v ještě širší podobě.

MUDr. Tomáš Svoboda, Ph.D.
MUDr. Tomáš Svoboda, Ph.D. 31. 12. 2018 08:37

Rozšíření chirurgického výkonu - lokálního - bych volila dle rozsahu in sano okrajů. S ohledem na pT4a bych doporučila adjuvantní chemoterapii.

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Ďakujem za nazory, utvrdil som sa vo svojich. Výkon nerozširujeme, CHT XCELOX zahajil.

Tazatel byl s doporučeními spokojen

Další případy

raritní

Ca GEJ, generalizace dg peroperačně

Pacientka s karcinomem gastroezofageální junkce, v době dg 65 let, léčena jen s hypertenzí a hypercholesterolemií. biopticky adenokarcinom G2-3 s fokální tendencí k solidifikaci a disociaci s minoritním subsetem prstenčitobuněčných elementů, cT2...

raritní

Karcinom tenkého střeva

Dobrý den, potřebovala bych poradit s pacientem 75ročník tubulopapilární adenoca tenkého střeva pT3-4pN1(1/13)M0 G2 s helnotvorbou – MSS Braf mutace 22.2.2016 Resectio intestini tenuis pro ileus V Praze od 4/2016 do 10/2016 9 s FOLFOX pak 3 s...

raritní

Alternativní režim konkomitantní chemoradioterapie pro karcinom anu

Vážení kolegové, prosím o radu Pacientka 77 let s nádorovou duplicitou v anamnéze Ca mammae l.dx.T2N0M0,st.p.ablaci a aktinoterapii 1988, nyní zjištěn karcinom anu cT3cN0M0, hist: grade 3 kloakogenní karcinom. Pacientka je ve výborném stavu, P...

Přihlaste se k odběru newsletteru. Na nově publikované případy Vás rádi upozorníme.
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.