Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

» Onkolog, Urolog » Karcinom prsu » Konzultace adjuvantní léčby

Konzultace adjuvantní léčby

9. 9. 2015
43 letá pacientka, učitelka na základní škole, odeslána na onkologii v 8/015 po extirpaci zvětšené lymfatické uzliny levé axily / anamnéza hmatné LU v levé axile od 11/014 , předcházel úder do levé axily, opakovaně UZ od 11/014 - stac. zvětšená LU v levé axile-20x 19mm, UZ prsou bez ložisek , v 6/015 doplněna MG bez patol. ložisek/ Biopticky uzlina 30 x 17 x 15 mm infiltrovaná duktálně formovaným adenokarcinomem susp. mamárního origa, imunohistochemicky 100% pozitivní v ER a PR, HER 2 negativní, Ki 67 10%. Na našem pracovišti znovu proveden MG + UZ bez jasných susp. ložiskových změn. CT trupu bez ložisek vzdálené generalizace , markery v normě. Na doplněné MR prsou vlevo v DZQ je patrné nepravidelné (až cípaté) ložisko cca 28x15x14mm, dif. dg. susp. z malignity. Po UZ značení provedena excize z obl. zevního kvadrantu a exenterace levé axily, biopticky ze zevního kvadrantu - multifokální invazivní duktální karcinom G1 s minoritními kribriformními rysy, fokální invazí do tukového vaziva a bohatou komponentou kribriformního a solidního DCIS G1-2. Bez zn.lymfangioinvaze. Největší ložisko 13x10mm. Jedno z malých ložisek invazivního tumoru od okraje 1,5 mm. Zcela v okraji resekátu blíže nehodnotitelný tepelně devastovaný okrsek suspektní z neoplazie. 11 axilárních uzlin bez neoplastických změn. pT1c(5)+pTis(DCIS) pN1a(1/13). Pacientku indikujeme k adjuvantní chemoterapii , následně po chemoterapii hormonální léčbě a vzhledem k nejasným resekčním okrajům, multifokalitě nálezu a negativním nálezům na vstup. zobrazovacích vyšetření dop. ablaci levého prsu , a RT lymfatik. Pacientka opakovaně konzultuje nutnost podání adjuvantní chemoterapie i nutnost ablace. prosím o konzultaci výběru adjuvantní chemoterapie - vzhledem k příznivému histol. typu - G1, nízký Ki 67, 100% pozitivita horm. receptorů, CHT bez podání taxanů , či vzhledem k nízkému věku zajistit CHT sekvenční s antracykliny, taxany. Doplnění ablace ? Event. poté načasování plastické operace? Děkuji
Sdílet

Reakce kolegia: 10

I když se jedná o mladou pacientku je již z anamnézy patrné, že se jedná o relativně pomalu rostoucí nádor (uzlina v axile přítomna skoro před rokem), co je v korelaci s fenotypem nádoru. Přínos adjuvantní chemoterapie bude u pacientky marginální, proto bych volila max. 4x AC. Pacientku bych o malém benefitu chemoterapie informovala. Pokud bude pacientka po chemoterapii premenopauzální, navrhla bych jí kombinaci kastrace (Zoladex na 3-5 let) a tamoxifen nebo exemestan. Myslím, že mastektomie není u pacientky jednoznačně nutná. Pokud je MR prsu přehledná a vyloučila další ložiska, stačila by reresekce, až v případě opětovné pozitivity okrajů potom ME.
Nevím, jestli má pacientka pozitivní RA,. pokud ano, přichází do úvahy i testování BRCA1/2, co by mohlo být další informací při rozhodování o následné profylaktické ME.

Radioterapii se pac. díky pozitivní LU stejně ani při případné ME nevyhne - takže - pokud lze s kosmeticky přijatelným výsledkem udělat reresekci, volila bych tuto variantu. Dále (s ohledem na LU +, věk, ale jinak příznivý imunohistologický profil nádoru) CHT AC 4x a následně spolu s RT hormoterapii.

Pro nemocnou je zásadní hormonální léčba a radioterapie, také bych ji ušetřila mastektomie a po podrobném vysvětlení přínosu a nežádoucích účinků ji nechala rozhodnout, jestli podstoupí adjuvantní chemoterapii.

Z adjuvantní chemoterapie bude nemocná profitovat velice sporně. Doporučil bych ablativní hormonální léčbu , LAVH a bilat. adenxentomie + tamoxifen, lokálně ozáření.

Přínos CHT bude velmi omezený, ale při věku nemocné a postižené uzlině bych jako kompromis podal 4 cykly AC. Díky následné pokračující endokrinní léčbě (LH-RH či chir.kastrace dle gynekol.nálezu + Tam) reoperaci nezvažoval, zbytek zajištění měl být dosažen díky ozáření prsu a svodné lymfatiky. Pokud by na doplnění mastektomie naopak sama trvala, nebránil bych jí a odpustil CHT, zatímco indikace HT a RT by zůstaly nezměněny.

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Dobrý den , moc děkuji za vaše názory a pomoc při rozhodování o dalším postupu léčby. Pacientka byla s vašimi doporučeními seznámena. Navrhla jsem ji adjuvantní léčbu AC 4 serie , reexcizi jizvy a HT léčbu, RT.
Pacientka se sama aktivně rozhodla adjuvantní chemoterapii nepodstoupit a zvolila hormonální léčbu / LHRH + tam/ a RT.
K reexcizi je objednána.

Tazatel byl s doporučeními spokojen

Pacientka bude z chemoterapie vzhledem k nulové proliferační aktivitě velmi málo profitovat. Takže bych možná, přes G3 v uzlinách a masivní uzlinovou generalizaci upřednostnila lokoregionální radioterapii a pokračovala v hormonální léčbě. Uzlinový nález byl v axille nejspíše od počátku diagnózy a jen nebyl dobře vidět na zobrazovacích metodách. Pokračovala bych tedy v hormonoterapii inhibitorem. Prognóza není dobrá, ale adjuvantní chemoterapie ji, myslím, příliš neovlivní, jen pacientce zhorší kvalitu života. Zařazení chemoterapie by bylo smysluplné v neoadjuvanci , kdy by bylo možné otestovat skutečnou chemosenzitivitu, nejspíše luminálního B nádoru.

Souhlasím s názorem doc. Tesařové

Na zavedené HT dlouhodobě neprogredovala, minim. tumor regredoval (oblast uzlinová obtížně hodnotitelná stran efektu), takže bych v tomto postupu pokračoval a ozářil hrudní stěnu a svodnou lymfatiku. Rovněž nyní nevidím přínos pro event.chemoterapii.

Primární tumor na hormonální neoadjuvanci z části regredoval, ale stran uzlinových meta tam spíše vidím progresi a zejména definitivní histologie z oblasti uzlin je v tomto směru prognosticky nepříznivá. Postižení axilárních uzlin je masivní, včetně vysokého gradindu, perineurální invaze, lymfangioinvaze a Ki 67 30%. Pokud nemá pacientka kontraindikace k podání adj. CHT, podala bych ji ve standartním režimu AC-T, následně ozářila stěnu hrudní včetně lymfatik a souběžně s RT pokračovala v hormonoterapii s AIs.

Další případy

Neoadjuvancia bez ANTRACYKLíNU?

29. 4. 2024 07:57

Dobrý deň, chcela by som poprosiť o konzultáciu ohľadom neoadjuvantnej liečby 73 ročnej pacientky s Ca mammae l sin cT4dN2M0 - susp karcinomatozna mastitída dľa MR vyš., CCB z axil LU - IDC, G3, ER 95%, PR90%, HER 2 pozit, realizovaná i kožná excízia...

Solitární meta v kalvě

27. 4. 2024 08:45

Dobrý den, prosím o konzultaci další léčby u pac. PS ECOG 0 s anamnézou: Ca mammae l.sin., dg. 2020, cT2 cN0 M0-1 (dle scinti ložisko na kalvě) - biops.: hist. invasivní duktální ca Gr 2-3, ER 100%, PR 0, Ki 67 40%, HER 2/neu 2+, ISH - nesplňuje pla...

G1 smíšený ca mamae pT1bpN1(1/3) - adjuvantní CHT?

3. 4. 2024 13:07

Pacientka ročník 1970, postmenopauzální po operaci HYE a AX v r. 2023 pro myom nyní ca mamae l.sin pT1bpN1(1/3)G1, po parciálním výkonu 21.3.2024 dobře difer. smíšený karcinom prsní žlázy, karcinom NST a tubulární karcinom (65% tubulární) LVI 0,pn 0,...

Přihlaste se k odběru newsletteru. Na nově publikované případy Vás rádi upozorníme.
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.