Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

» Onkolog, Urolog » Karcinom prsu » mammární ca s meta do plic

mammární ca s meta do plic

16. 10. 2012
E.L.,nar.l957,menopauza,V-84 KI 9O% lO/2OlO-part.mastectomie+ SU+ revise axily Hist.: ductální ca-G2 ER¨+PR:neg KI 67:65% CerbB2:3+ FISH: neg Klasifikace: pT2pNOMOG2 adjuvat.chemo FEC/Taxotere,adjuvt.RT/ ukončeno 6/2011.Dispensarizace V 6/2O12 hraniční hodnota CAl5-3,Cal25ři přešetření sono jater,scinti skeletu: bpnna rtg plic nejasný nález v S4 pravé plíce,na CT plic ložisko l5mm,PETPCT neprokázalo další možnou generalizaci.INdikována resekce solit.plicní meta,provedena 8/2Ol2,odeslána do ONkocentra Zlín. Operační histologie: meta ductálního ca,G3,imino:triple neg,Ki 67:3O%,p53 poz.v 3O% nádorových bb.,bifurkační uzliny bez meta.Restadning: T2NOMlG3 Provedena kontrolní odběry po operaci: CEA 2,l CA l25:118 CA l4-3:40,0 CRP l2,6 sono jater,scinti skeletu:neg,kontrolní rtg plic: hodnoceno jako neg. Pacientka po operaci vrácena z Onkolog.centra do místa bydliště Z:pacientka se cítí dobře,potíže neudává,KI 9O%. Nyní zvýšené hodnoty onkomarkerů,zatím bez průkazu meta ložisek.Zvýšené hodnoty markerů mohou být projevem progresde,ale nelze ani vyloučit falašně poz.výsledek vzhledem k časnějšímu odběru po operaci/ 4 týdny/.Zvažuje provést kontrolní odběr TM a PET/CT.Dále zvažuji chemoterapii/paclitaxel weekly? režime XE/Na? či kapecitabin v monoterapii. Prosím o Váš názor.Děkuji
Sdílet

Reakce kolegia: 5

Pacientka ma časnou generalizaci , i když oligometastatickou, určitě tedy potrebuje palitivni léčbu 1. Linie, i když nemá měřitelnou lezi. Stejně jako Katka si myslím, ze by nemela ted dostat taxany , ale jinou cytostatickou léčbu. Přesto, ze nejsem zastánce kombinované terapie v paliaci, tady bych vzhledem k velmi casne generalizaci a charakteru tumoru , kombinovanou léčbu spis volila, podle celkového stavu nemocne cis platinu+gemciabin nebo, při horším PS xe+na. Znovu bych vyšetřila Fish. Nerozumím některým údajům na zacatku ( V 84, ki 90%) a restagingu po resekci metastazy.

Relaps onemocnění u pacientky po léčbě chemoterapií je celkem časný ( + rok, co nesplňuje zcela kriteria rezistence na antracyklin a taxan, trvání efektu adjuvantní chemoterapie bylo ale krátké), Jedná se tedy o relativně chemorezistentní onemocnění. Přetrvávající vyšší TM po resekci metastázy plicní bych spíš brala jako subklinickou disseminaci, jak už psal prof. Finek- s hledem na poločas CA 15.3. Chemoterapii bych pacientka dala, nemyslím si (i s ohledem na TM) že se jedná o adjuvantní ale spíš paliativní léčbu .Vzhledem k ne zcela optimálnimu efektu antracyklinu a taxanu bych nyni volila cytostatika s jiným mechanizmem účinku a s ohledem na agresivitu onemocnení určitě léčbu kombinovanou- optimální režimem se mi jeví , která je dobře tolerovaná.

Jedná se o triple negativní karcinom s nepříznivým imunohistochemickým profilem, vysokou proliferační aktivitou a z meta ložiska G3. Časná diseminace nepříznivou prognózu jen potvrzuje.
S ohledem na provedenou resekci nemáme t.č. existující měřitelnou lézi, takže bych volila alternativu adjuvantního režimu s druhým taxanem a s ohledem na triple negativitu velice pravděpodobně v kombinaci s platinovým derivátem.

Abychom se neopakovali, CA 15-3 je klinicky významným markerem v případě, že nepoklesne po operaci. Má biologický poločas 7 dní, tedy měsíc po operaci by měly být hodnoty v normě. Nejsou-li , významně horší prognóza. Stran volby režimů, nemáme měřitelnou lézi, činíme něco jakoby adjuvanci, tedy adjuvantní schéma. Při další progresi zmíněná schémata.

Hezký den, zajímavý případ s mnoha ale… Škoda, že onemocnění původní s IHC charakteristikou HER2 3+ bylo spojeno s negativním FISH. Za další efekt adjuvantní CHT nebyl nikterak významný, došlo-li k relativně velmi brzkému vzdálenému relapsu. Rozhodně není možné brát elevaci markerů jako indikaci k léčbě. Léčit je třeba projevy onemocnění (přičemž jakákoliv léčba v této situaci přežití neprodlouží a bude mít vliv hlavně na kvalitu života) a nikoliv markery, které po odběru krátce po operaci mohou zohledňovat ledacos. Kontrola v odstupu alespoň 6 týdnů je relevantní, nejlépe včetně PET/CT, jež bylo před cca 4 měsíci hlavním zdrojem informací. Přesto je u pacientky obrovské riziko subkllinické, zatím neverifikovatelné formy diseminace, proto bych se vrátil ke kombinaci TAC, při negat.nálezu na PET jako terapii „adjuvantní“, v případě potvrzení dalších ložisek na tomto vyšetření bych volil taxan (např.zmiňovaný paclitaxel) v kombinaci s bevacizumabem jako 1.linii léčby metaTNBC v závislosti na schválení jeho úhrady pojišťovnou (takže u VZP spíše neprůchodné). Režimy ostatní bych ponechal do dalších řad.

MUDr. Tomáš Svoboda, Ph.D.
MUDr. Tomáš Svoboda, Ph.D. 16. 10. 2012 11:00

Další případy

G1 smíšený ca mamae pT1bpN1(1/3) - adjuvantní CHT?

3. 4. 2024 13:07

Pacientka ročník 1970, postmenopauzální po operaci HYE a AX v r. 2023 pro myom nyní ca mamae l.sin pT1bpN1(1/3)G1, po parciálním výkonu 21.3.2024 dobře difer. smíšený karcinom prsní žlázy, karcinom NST a tubulární karcinom (65% tubulární) LVI 0,pn 0,...

Adjuvantní léčba u lobulárního ca

2. 4. 2024 09:51

Pac. ročník 1976 s nově dg. ca mamae l.dx po ME ..tu 55 mm, G2 lobulární IHC ER 100% PR 70% Her 2 neg, Ki67..7% pT3pN0(+ITC/1SNLU) premenopauzální, bze komorbidit navrhnuta RT na obalst hr stěny a HT IA s LHRH (ev v čase ovarektomie) a abemaciclib, b...

Léčba 29 leté BRCA2 pozitivní ženy s karcinomem prsu s různými histologickými nálezy v biopsii a po operaci

24. 3. 2024 09:41

Vážení kolegové, prosím o názor na léčbu 29leté pacientky, které bylo v lednu t.r. bioptováno ložisko v pravém prsu vel. 1,5 cm s histologickým nálezem: invazivní NST karcinom, G2, ER 95%, PR 20%, ki6720%, HER2 2+, ale FISH amplifikace negativní, cT1...

Přihlaste se k odběru newsletteru. Na nově publikované případy Vás rádi upozorníme.
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.