Zásadní změny v úhradách – onkologie
Už víte o změnách úhrad účinných látek enkorafenibu a nivolumabu i o novém indikačním omezení u sacituzumabu govitekanu? Informujte se.

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

» Onkolog, Urolog » Karcinom prsu » Neoadjuvantná HORT

Neoadjuvantná HORT

8. 7. 2023
raritní

Ide o 67 ročnú pacientku, liečenú cestou spádového onkologického pracoviska ktorej 05/2021 novodg Ca mammae l sin T4NxMx - realizovaná CCB - histol. ide o LIC , G2 , ER95% , PR 0%, Ki 67 20 % , HER 2 negat . Išlo o tumor vyplnujuci takmer celý prsník aj s infitráciou hrudnej steny - indikovaná neoadjuvantná HORT - IA / letrozol / - po 6 mesiacoch liečby nález zlepšený, stále inoperabilný preto pokračuje v hormonálnej liečbe - aktuálne je pacientka po 2 rokoch HORT, nález minimálne zmenený pretrváva infitrácia hrudnej steny preto onkogynekologom operačný výkon neiindikovaný. Pacientka je bez vzdialenej disseminácie pretrváva len lokálny nález? Malo by dojsť k zmene liečby alebo pokračovať v HORT? Pacientka má skor odmietavý prístup k onkologickej systémovej liečbe. Děkuji.

Sdílet

Reakce kolegia: 3

Pokud HORT znamená hormonální terapii- tak bych v léčbě jednoznačně v léčbě pokračovala až do progrese onemocnění. Zařadila bych však RT na oblast tumoru a postižení hrudní stěny (lepší lokální kontrola nemoci).

Podle histologických charakteristik nádoru se jedná o Luminální B nádor, který nebude při současné nádorové náloži na hormonoterapii dostatečně reagovat, tak aby se dosáhlo operability. Prolongování této nedostatečně účinné léčby ohrožuje nemocnou selháním účinku při vzniku rezistence a vzdálenou diseminací. Obávám se, že lokální radioterapie stav nezlepší a naopak zhorší průnik další systémové léčby do nádoru. Změnila bych terapii na klasickou neoadjuvantní chemoterapii, a nebo uvážila kombinaci CDK4/6 inhibitoru s hormonální léčbou pro pokročilý hormonálně dependentní nádor, který nelze lokálně vyřešit.

Vzhledem k charakteristice tumoru (LIC, hormonální dependence), jeho rozsahu (a tudíž i inoperabilitě), věku a negativnímu postoji nemocné k chemoterapii bych se dala cestou kombinace cdk4/6 inhibitorů v kombinaci s hormonoterapií.

Další případy

Indikace adjuvantní léčby

4. 10. 2023 07:57

Dobrý deň prajem, prosím láskavo o váš názor na indikáciu adjuvantnej chemoterapie u 48 ročnej pacientky s ca mammae l. dx., st. po QE a SNB 22.8.2023 pT1cpN0MX, tumor 20x12x20mm, ER 100%, PR 100%0, Her 2 negat., ki 67 20%, 0+/4 SLU, Luminal A, prít....

Volba adj. CHT

3. 10. 2023 11:57

Pac. 60 let, interně zdravá, 5/23 nově dg. ca P prsu, MG HZQ - ložisko vel. 6x7mm s kalcifikacemi - UZ hůře přehledné hypoechogenní ložisko, biopticky inv. duktální karcinom G2, ER 100% PR 0%, HER 2 1+ / akred. lab. neg., Ki67 30% staging bez průkazu...

Luminal A nádor, naléhající na hrudní stěnu, susp. lymfadenopatie bilat.

7. 9. 2023 15:08

Pac. 35 let, od 2021 prav. UZ kontroly pro v.s. fibroadenomy oboustranně, nyní na UZ v HVQ L prsu lehce nepravidelné hypoechogenní ložisko 5 mm 26.7.2023 biopsie: invazivní duktální karcinom G2 s in situ (DCIS) komponentou, ER 100%, PR 100%, HER2 2+,...

Přihlaste se k odběru newsletteru. Na nově publikované případy Vás rádi upozorníme.
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.