Zásadní změny v úhradách – onkologie
Už víte o změnách úhrad účinných látek enkorafenibu a nivolumabu i o novém indikačním omezení u sacituzumabu govitekanu? Informujte se.

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

» Onkolog, Urolog » Karcinom prsu » Pacientka s pokročilým TNBC s PD-L1 pozit. a BRCA pozit.

Pacientka s pokročilým TNBC s PD-L1 pozit. a BRCA pozit.

25. 4. 2023

Pacientka aktuálne 46 ročná, primárne neliečená na našom pracovisku. V 07/21 verifikovaný Ca pravého prsníka - metaplastický ca G3, Ki-67 100%, TNBC, cT4dN2M1 / solit. mts pľúc/, st.p. 4 c. CHT ifosfamid + epirubicin, Následne parc. regresia nálezu dľa dostup. údajov- st.p. OP v rozsahu ME a EA l.dx. 05/22. Adjuvantná liečba nepodávaná? V 09/22 operovaná pre relaps v axile- HG metaplastický/sarkomatoidný Ca, triple negat. st.p. 3 c. CHT v kombinácii CBDCA + docetaxel 12/22-01/23. V 02/23 prišla k nám na vyšetrenie, CT vyš. vykazuje objemnú recidívu v obl. po ME vpravo, paket LU v pr. axile a na hrudnej stene vpravo s deštrukciou chrupavčitej časti IV. a V. rebra vpravo, ložisko v ľavom hornom pľ. laloku. st.p. zahájení paliat. CHt navelbine + kapecitabin, st.p. opakov. tromboze žil LDK. Potvrdená prítomnosť patog. variantu v géne BRCA 1, Doplnené vyš. expresie proteinu PD-L1: pozit.stav proteinu PD-L1, CPS je 91,6. Liečba pembrolizumabom nebola poisťovňou schválená, liečba PARPi sa taktiež aktuálne neschvaľuje.

Prosím kolégium o vyjadrenie sa k možnostiam liečby tejto pacientky. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Sdílet

Reakce kolegia: 4

V České republice je v první linii léčby PDL1+ ca prsu dg. pomocí SP 142, kombinace atezolizumab + nab-paclitaxel. K tomu antiresorbční léčbu X geva nebo zolendronát, Bylo by škoda minout imunoterapii, požádala bych , odvolávala se.

Rovněž bych učinil vše pro schválení úhrady imunoterapie (nejlépe v kombinaci), jednak jako standardu léčby 1.linie takto charakterizovaného metastatického tumoru, také proto, že od zbylých možností si nelze mnoho slibovat. Nevylučuji ani zařazení RT (měla být ozářena již v primární léčbě, nebo alespoň po té stále ještě lokoregionální recidivě, ale léčba dle záznamu nejspíše neproběhla). RT by mohla přispět k výraznější regresi a lokální kontrole, pokud bude mít imunoterapii, pak i ke zlepšení odpovědi na tuto léčbu. Rovněž na zřejmě jediné plicní ložisko by šlo následně zvážit stereotaxi.

Metasplatický karcinom prsu je chemorezistentní onemocnění, léčebná odpověď na standardní CHT je do 20%. Dle informací měla pacientka přítomnou plicní MTS již v rce 2021, tudiž se nyní nejedná o první linii léčby. U pacientky bych volila nyní vyšetření NGS, pokud bude nalezena molekulární změna, kterou lze ovlivnit terapeuticky a bude doporučena tumor boardem, měla by jí ZP podle domluvy s COS uhradit.

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Ďakujem veľmi pekne za názor odborníkov, je pre mňa určite veľkým prínosom možnosť konzultovania liečebného postupu a získania názorov kolégia. Na Slovensku je bohužiaľ ešte stále ťažšia dostupnosť imunotherapie pri niektorých dg,, teda aj pri TNBC, avšak dúfam, že sa to čo najskôr zmení.

Tazatel byl s doporučeními spokojen

Další případy

Indikace adjuvantní léčby

4. 10. 2023 07:57

Dobrý deň prajem, prosím láskavo o váš názor na indikáciu adjuvantnej chemoterapie u 48 ročnej pacientky s ca mammae l. dx., st. po QE a SNB 22.8.2023 pT1cpN0MX, tumor 20x12x20mm, ER 100%, PR 100%0, Her 2 negat., ki 67 20%, 0+/4 SLU, Luminal A, prít....

Volba adj. CHT

3. 10. 2023 11:57

Pac. 60 let, interně zdravá, 5/23 nově dg. ca P prsu, MG HZQ - ložisko vel. 6x7mm s kalcifikacemi - UZ hůře přehledné hypoechogenní ložisko, biopticky inv. duktální karcinom G2, ER 100% PR 0%, HER 2 1+ / akred. lab. neg., Ki67 30% staging bez průkazu...

Luminal A nádor, naléhající na hrudní stěnu, susp. lymfadenopatie bilat.

7. 9. 2023 15:08

Pac. 35 let, od 2021 prav. UZ kontroly pro v.s. fibroadenomy oboustranně, nyní na UZ v HVQ L prsu lehce nepravidelné hypoechogenní ložisko 5 mm 26.7.2023 biopsie: invazivní duktální karcinom G2 s in situ (DCIS) komponentou, ER 100%, PR 100%, HER2 2+,...

Přihlaste se k odběru newsletteru. Na nově publikované případy Vás rádi upozorníme.
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.