Molekulární klasifikace karcinomu prsu – současný stav
Prezentace prof. Skálové se věnuje klasifikaci karcinomu prsu dle intrinsických podtypů stanovených dle genové exprese. Co je nového?

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

» Onkolog, Urolog » Karcinom prsu » Pacientka s pokročilým TNBC s PD-L1 pozit. a BRCA pozit.

Pacientka s pokročilým TNBC s PD-L1 pozit. a BRCA pozit.

25. 4. 2023

Pacientka aktuálne 46 ročná, primárne neliečená na našom pracovisku. V 07/21 verifikovaný Ca pravého prsníka - metaplastický ca G3, Ki-67 100%, TNBC, cT4dN2M1 / solit. mts pľúc/, st.p. 4 c. CHT ifosfamid + epirubicin, Následne parc. regresia nálezu dľa dostup. údajov- st.p. OP v rozsahu ME a EA l.dx. 05/22. Adjuvantná liečba nepodávaná? V 09/22 operovaná pre relaps v axile- HG metaplastický/sarkomatoidný Ca, triple negat. st.p. 3 c. CHT v kombinácii CBDCA + docetaxel 12/22-01/23. V 02/23 prišla k nám na vyšetrenie, CT vyš. vykazuje objemnú recidívu v obl. po ME vpravo, paket LU v pr. axile a na hrudnej stene vpravo s deštrukciou chrupavčitej časti IV. a V. rebra vpravo, ložisko v ľavom hornom pľ. laloku. st.p. zahájení paliat. CHt navelbine + kapecitabin, st.p. opakov. tromboze žil LDK. Potvrdená prítomnosť patog. variantu v géne BRCA 1, Doplnené vyš. expresie proteinu PD-L1: pozit.stav proteinu PD-L1, CPS je 91,6. Liečba pembrolizumabom nebola poisťovňou schválená, liečba PARPi sa taktiež aktuálne neschvaľuje.

Prosím kolégium o vyjadrenie sa k možnostiam liečby tejto pacientky. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Sdílet

Reakce: 4

V České republice je v první linii léčby PDL1+ ca prsu dg. pomocí SP 142, kombinace atezolizumab + nab-paclitaxel. K tomu antiresorbční léčbu X geva nebo zolendronát, Bylo by škoda minout imunoterapii, požádala bych , odvolávala se.

Rovněž bych učinil vše pro schválení úhrady imunoterapie (nejlépe v kombinaci), jednak jako standardu léčby 1.linie takto charakterizovaného metastatického tumoru, také proto, že od zbylých možností si nelze mnoho slibovat. Nevylučuji ani zařazení RT (měla být ozářena již v primární léčbě, nebo alespoň po té stále ještě lokoregionální recidivě, ale léčba dle záznamu nejspíše neproběhla). RT by mohla přispět k výraznější regresi a lokální kontrole, pokud bude mít imunoterapii, pak i ke zlepšení odpovědi na tuto léčbu. Rovněž na zřejmě jediné plicní ložisko by šlo následně zvážit stereotaxi.

Metasplatický karcinom prsu je chemorezistentní onemocnění, léčebná odpověď na standardní CHT je do 20%. Dle informací měla pacientka přítomnou plicní MTS již v rce 2021, tudiž se nyní nejedná o první linii léčby. U pacientky bych volila nyní vyšetření NGS, pokud bude nalezena molekulární změna, kterou lze ovlivnit terapeuticky a bude doporučena tumor boardem, měla by jí ZP podle domluvy s COS uhradit.

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Ďakujem veľmi pekne za názor odborníkov, je pre mňa určite veľkým prínosom možnosť konzultovania liečebného postupu a získania názorov kolégia. Na Slovensku je bohužiaľ ešte stále ťažšia dostupnosť imunotherapie pri niektorých dg,, teda aj pri TNBC, avšak dúfam, že sa to čo najskôr zmení.

Tazatel byl s doporučeními spokojen

Další případy

Pacientka po mastektomii s DCIS v okraji

24. 5. 2023 16:22

Dobrý den, prosil bych o doporučení dalšího postupu u mladé (34 l.) spolupracující pac. s pozitivní rodinnou anamnézou - negativním genetickým vyšetřením, po neoadjuvantní CHT, po bilat. mastektomii s exent. axily vpravo s plán. rekonstrukcí ***** z...

Indikácia genomického vyš. Mammaprint

17. 5. 2023 13:59

53ročná pacientka, menopauza 2 roky bez komorbidity. MMG+USG 8.2022 - tu HLQ tu 8x7 mm. Rtg sn. hrudníka negat. USG abd. negat. MR prsníkov 1.2.2023 - nehodnotitelné, pre artefakty z Magseed zrna, ktoré je ventrálne od resekčného lôžka. Ca mammae l....

st.IA po operaci adjuvantní chemoth. ano či ne

25. 4. 2023 06:44

Pacientka ročník 1971 s ca mamae l.d.x pT1cpN0(1/5SLN) G1, po lumpektomii a SLN, LVI0,pn+,R0, perimenopauzální, KI 67...30%,ER poz.100% PR poz. 95%, Her 2 negativní, invazivní karcinom prsu NST ....v plánu RT a HT (dle profilu LHRH s následnou ovare...

Přihlaste se k odběru newsletteru. Na nově publikované případy Vás rádi upozorníme.
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z MujPacient.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.